Sağlık Bilgisi

20’lik Diş Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Cevap

14 Nisan 2021

author:

20’lik Diş Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Cevap

20’lik diş ağrısı bazı kişilerde sürekli olarak kendisini gösteriyor. Bazı kişilerde ise 20’lik diş ağrıları, bir şeyleri çiğnerken kendisini gösteriyor. İnsanların bir kısmı belli bir zaman sonra 20’lik diş çıkan bölgede çeşitli ağrılar hissetmeye başlarlar. Bir şeyler çiğnerken ya da o bölgeye dokunurken, çeşitli ağrılar oluşuyor.

Hekimlerin bir kısmı, 20’lik dişler olgunlaşmadan çekilmesinden yanalar. Bu da ileri zamanlarda oluşacak olan ağrıların önüne geçilmesini sağlar. Ancak, 20’lik dişin ne olduğunu bilmeden ve ağrılarını hafifletecek yöntemleri bilmeden, bu dişlerin çekilmesi yanlıştır.

20’lik Diş Nedir?

İnsan vücudu zamanla olgunlaşan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bazı kemiklerin ve bazı damarların olgunlaşması için zaman gerekiyor. Bu zaman geldiğinde ise kemikler ve damarlar oluşmaya başlar.

20’lik dişlerde de sistem aynı şekildedir ve ilerleyen zamanlarda 20’lik dişler insanlarda oluşmaya başlar. 20 yaş dişleri diğer azı dişleri ile aynı görevi üstlenir ve çiğnemeye yararlar. Ancak 20’lik dişin oluşması için belli bir zamana ve uygun damak ortamına ihtiyaç vardır.

20’lik Dişler Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Bir insanın dişlerinin değişimi 12 ila 14 yaşını buluyor. Bu yaşa kadar süt dişler düşer ve yerine yetişkin dişler çıkmaya başlar. Tam net bir yetişkinliğe erişildiğinde ise insanların ağzında, toplamda 32 adet diş bulunur. Bu sayı, ağızın arakasında kendisini geliştiren dişleri de içine alıyor.

Normal dişlere göre 20’lik dişler, çok daha geç olgunlaşır ve çok geç bir zamanda dışarıya çıkar. 20’lik dişler genel olarak 17 ile 21 yaşları arasında çıkar. Ancak ağız ve diş sağlığı uzmanlarına göre bu yaş, 25’e kadar uzayabiliyor.

20’lik Diş Neden Ağrır?

Bazı kişilerde ağrı yapmasa da bazı kişilerde ağrılara neden olur, 20’lik dişler. Bu dişlerin ağrı yapmasının en büyük nedeni çoğu zaman yamuk çıkması olarak belirtiliyor. Yamuk bir şekilde gelişen 20’lik dişler, diğer dişlere oranla daha fazla ağrı yapmaya başlar.

Bazı kişilerde ise görülen  diş ağrısının nedeni; bu dişin çıkarken enfeksiyona neden olmasıdır. Enfeksiyon oluşturan 20’lik dişler, o bölgede çeşitli ağrılara neden olurlar. Bu sebepten dolayı 20’lik dişlerin ağrı yapmaya başlaması ile birlikte hemen tıbbi müdahaleye başvurulması gerekir.

20’lik Diş Ağrısının Belirtileri Nedendir?

20’lik diş bazı insanlarda ağrıların oluşmasına sebep olabilir. Bu ağrılara genetik yapıda sebebiyet verebiliyor. 20’lik dişler çıkmaya başladığında diş hekimlerine başvurulması ve bakım yaptırılması gerekiyor.

20’lik diş ağrısının genel olarak belirtileri şu şekilde sıralanıyor;

 • Ağız Kokusu ve Kötü Tat Alma
 • Diğer Dişlere Küçük ve Orta Derecede Sızlama
 • Isırırken Gelen Ağrılar
 • Sıcak ya da Soğuk Ürünler İle Birlikte Gelen Ağrılar
 • Diş Üzerinde Renk Değişikliği
 • Ağız ya da Çenenin Tam Olarak Açılamaması

Bu belirtiler genel olarak 20’lik dişlerin ağrı belirtileri olarak gösteriliyor. Bu belirtilerden en az birini yaşayan 20’lik diş sahiplerinin, vakit kaybı yaşamadan hastaneye başvurmaları gerekiyor. Erken teşhis sayesinde doğabilecek tüm sorunların önüne geçilmiş olunur.

"20’lik

20’lik Diş Ağrısı Nerelerin Ağrımasına Neden Olur?

20’lik diş ağrıları oluşmaya başladığı zaman vücudun çoğu bölgesinde ağrılar meydana gelir. Baş ağrısı ile kendisini gösteren bu ağrılar, dişin sorunlu olduğunun göstergesidir.

20’lik diş ağrısı ile birlikte şu bölgelerde de ağrılar meydana gelir;

 • Kulak Ağrısı
 • Baş Ağrısı
 • Diğer Dişlerde ve Çene Bölgesinde Baskı Hissi
 • Lenflerde Şişlik
 • Boyun Ağrısı

Bu ağrıların oluşmasının temelinde genel olarak 20’lik dişler yatıyor. Eğer kişi 20’lik dişlerinden kurtulmuşsa ve bu ağrıları yaşıyorsa, onun sorunu başka bir bölgededir.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik diş ağrısına yöntem bulmak isteyen kişiler için birkaç çözüm mevcuttur. Bu çözümler kullanan kişiler, diş ağrısının engellenmesini sağlarlar.

20’lik diş ağrısına iyi gelen ürünler şu şekildedir;

 • Bal
 • Kekik
 • Karanfil Sarımsak
 • Papatya Çayı
 • Ada Çayı
 • Zencefil
 • Kimyon ve Keçiboynuzu

Bu gıdaların ağrıyan dişin üzerine konulması ile birlikte, tüm ağrıların giderilmesi sağlanır. 20’lik diş ağrısı yaşayan kişiler bu ürünleri kullanarak, diş ağrısını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bu ürünlerin diş üzerinde konulması ve bir süre bekletilmesi gerekiyor.

20’lik Diş Çektirilmeli Mi?

20’lik dişlerin çekilmesi sonucu dişlerde eksilmeler meydana gelir. Dişlerinin eksilmesini istemeyen kişilerin bu dişleri çektirmemesi gerekiyor. Ancak sorun büyükse bu dişler çekilerek sorunlar ortadan kaldırılır.

Eğer bu dişler sıralı ve özenli bir şekilde çıkmışsa, kesinlikle çekilme işlemi uygulanmamalı. 20’lik dişler diğer dişler gibi bakıldığı zaman uzun bir süre dayanabiliyor. Eğer dişlerde yamukluk veya çürüme varsa, o zaman dişler çektirilmelidir.

20’lik Diş Herkeste Çıkar Mı?

20’lik dişler hemen hemen her insanda çıkar ve bazı insanlarda çürüme yapar. Bu dişler insanların %5’i civarın çıkmazken %35 civarındaki insanlarda da çürüme ve yamuk çıkma gibi olumsuzluklar gösterir. Geriye kalan %60 insanda 20’lik dişler, son derece sağlıklı bir şekilde çıkar.

20’lik Diş Nerede Yer Alır?

İnsanlarda 20’lik dişler toplamda 4 adet bulunuyor ve çıkması gereken diş sayısı 4 olarak belirtiliyor. 20’lik dişler 2 adet üst kısımda 2 adet alt kısımda çıkar.

Bu dişler damağın en sonundaki uygun bölgelerden çıkmaya başlarlar. Eğer ağrı ya da sızı yapmıyorsa, çıkması genel olarak hissedilmez.

20 Yaş Dişleri Çekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

20 yaş dişleri ya da 20’lik dişler çekilirken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Diş çekimi yapıldıktan sonra kişilerde ağrı, sızı, yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve halsizlik oluşursa acil doktora başvurması gerekiyor.

Dişler çekildikten 1 hafta sonrasına kadar kesinlikle çene ve ağız zorlanmamalıdır. Ayrıca sert gıdalar, sıcak ve soğuk ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

20’lik Diş Erken Çıkar Mı?

20’lik dişler erken yaşlarda da kendisini gösterebiliyor. Bu durum kesinlikle gen yapısı ile alakalı bir durumdur. Bazı kişilerde 25 yaşında bu dişi çıkarken bazı kişilerde 16 yaşında çıkabiliyor.

Bu durum kesinlikle gen yapısı ile alakalıdır. Aile büyüklerinde de bu durum geçmişte aynı şekilde yaşanmıştır.

20’lik Gömülü Diş Çekimi

20’lik diş uygun bir ortam bulamadığı zaman gömülü bir vaziyette kendi yerinde bekler. O bölge içerisinde gelişim gösterir ve kesinlikle dışarı çıkmaz. Buna verilen isimde; ‘Gömülü 20’lik Diş’ şeklinde belirtilmiştir. 20’lik gömülü dişin alımı ameliyat ile gerçekleşiyor ve ameliyat sayesinde bu gömülü diş alınıyor.

20’lik Gömülü Diş Ameliyat Süresi

Gömülü 20’lik diş ameliyatı yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Bu süre zarfında gömülü olan tüm 20’lik dişler tek tek alınıyor.

Hasta uyutularak ameliyat işlemi gerçekleştiriliyor ve ameliyat sonunda hastanın yaralı yerlerine dikiş atılıyor. Bir süre sonra ise bu dikişler sökülerek alınıyor.

20’lik Diş Çekiminden Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

O bölgenin temiz tutulması önemlidir. Diş çekiminden 24 saat sonra yumuşak bir fırça ile bölgenin temizlenmesi gerekiyor. Çekim işleminden 2 saat sonra yemek yenilebilir. Ancak bölgenin sürekli olarak temizlenmesi ve araya yemek artıklarının kaçması engellenmelidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir