Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Aile Sağlık Sigortası Nedir? Hangi Planını Seçmeliyim?

19 Mart 2021

author:

Aile Sağlık Sigortası Nedir? Hangi Planını Seçmeliyim?

Aile sağlık sigortası ile tüm ailenizi tek bir sigorta poliçesi planı altında güvence altına almak istemez misiniz? Aileniz sizin kıymetliniz. Esenlikleri ve sağlıkları birinci önceliğiniz. O zaman aile sigortası hakkında daha fazla bilgi sahibi olun ve bu sigorta ürünü ile ailenizin esenliğini ve sağlığını koruyun. İşte aile  sigortası ve aile sağlık sigortası planları ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Aile Sağlık Sigortası Nedir?

Aile sağlık sigortası bir özel sağlık sigortası türüdür. Bu sigorta ile tek bir poliçe altında tüm ailenizi sigortalatabilirsiniz. Ailenizin ihtiyaçları ve özelliklerine göre ailenize özel bir sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sigortayı yaptırınca ailenizin tüm bireyleri sigorta poliçenizin şartları altında bir özel sağlık sigortasının sunduğu imkânlardan aynı şekilde yararlanır. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlarına sahip olur.

Aile Sağlık Sigortası Niçin Önemlidir?

Bizim için hayatta en değerli varlığımız ailemizdir. Her konuda olduğu gibi sağlık hizmetlerinde de ailemiz için en iyisini isteriz. Ne yazık ki kamu sağlık hizmetlerinde isteğimiz kaliteyi bulamayız. Ailemizin her bireyine özel sağlık sigortası yaptırmak istesek de bu bizim maddi imkânlarımızı aşar. Aile sağlık sigortası ise tüm ailemizi tek bir poliçe altında sigortalar.  Özel sağlık sigortasını bireysel olarak yaptırdığımızdan çok daha uygun prim seçenekleri sunar. Bunun sonucu ailemize özel hastanelerdeki kaliteli sağlık hizmetlerini sağlayabiliriz. Bunun için de bütçemizi sınırlarını aşmayız. Aile sağlık sigortası bundan dolayı önemlidir.

Aile Sağlık Sigortası Planları Nelerdir?

Aile sağlık sigortasında temelde iki farklı plan seçeneği vardır. Birincisi aile bireylerini ayrı ayrı sigortalattığınız bireysel plan. Bu planının çok yüksek bir maliyeti olur. İkincisi ise ailenizi grup olarak sigortalatmaktır. Bu durumda bireysel plana göre çok düşük sigorta primi ödersiniz. Ayrıca, aile sağlık sigortası aileniz ihtiyaçları ve maddi durumunuza göre ailenizin için özelleştirilmiş birçok sigorta planı seçeneği sunar.

Aile Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

  • Tüm aileniz özel sağlık sigortası güvencesi altındadır.
  • Grup halinde yapıldığında cazip sigorta primleri ödersiniz.
  • Bu sigortayı yaptırdığınızda ödediğiniz primleri gelir vergisinde düşürtebilirsiniz. Bu yolla önemli bir vergi avantajı kazanabilirsiniz. Bu imkândan hem özel sektör çalışanları hem de kamu çalışanları yararlanabilir.
  • En kaliteli özel hastanelerdeki en kaliteli hekimleri ulaşabilirsiniz. Buradaki hizmetlerden ücretsiz ya da belirli bir miktarda muafiyet ve katkı payı ödeyerek yararlanabilirsiniz.
  • Çeşitli sigorta şirketlerinin aile sağlık sigortası paketlerini karşılaştırarak size en uygun aile sağlık sigortası ürününü seçebilirsiniz.

Aile Sağlık Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Aile sağlık sigortanız yeteri kadar teminat veriyor mu?

Aile sağlık sigortası poliçenizi yaptırırken priminin düşük olması sizi aldatmasın. Sigorta poliçeniz hem yatarak tedavi hem de ayakta tedavi teminatları veriyor mu? Teminat limitleri ne kadar? Ailenize yeni bir birey geldiğinde onu da sigorta poliçenize ekletebilir misiniz? Sigorta teminatları ve limitleri sizin kötü gününüzde yanınızda olacak mı? Tüm bunlara dikkat ederek aile sigortası poliçenizi yaptırmalısınız. Yoksa sadece prim ödemiş olursunuz. Sigortaya ihtiyacınız olduğu durumlarda teminatlar ve limitler yetersiz kalır.

Bekleme süresi var mı? Süresi ne kadar?

Bekleme süresi tüm sağlık sigortalarında bulunan bir uygulamadır. Sigorta poliçenizi yaptırdıktan sonra sigortadan yararlanmak için beklemeniz gereken süreye bekleme süresi denir. Sigorta şirketleri satın almış olduğunuz sigorta ürününde yararlanabilmeniz için 3 ay, 6 ay 12 ay ya da 24 ay gibi süreler koyarlar. Bekleme süresini uygulamayan nadir şirket vardır. Siz de aile grup sağlık sigortanızı yaptırırken varsa bekleme süresi uygulamayan yoksa en az bekleme süresi uygulayan sigorta ürünü seçmelisiniz. Böylelikle sigorta poliçesini yaptırır ve en kısa zaman içinde aile sağlık sigortası avantajlarında yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Ne tür muafiyetler ve katılım payları var?

Muafiyet yaptığınız sağlık masrafının belirli oranını kendinizin karşılamasıdır. Örneğin,  olduğunuz bir ameliyatın masrafının % 20’sini siz karşılarsınız. Katılım payı ise her muayene olduğunuzda ödemeniz gereken belirli bir miktardır. Tüm sigorta şirketleri muafiyet ve katılım paylarını ayarlayarak size belirli sigorta primleri önerirler. Size cazip bir prim öneren sigorta ürününde yüksek muafiyetler ya katılım payları olabilir. Bundan dolayı aile sağlık sigortanızı yaptırırken muafiyet ve katılım pay oranlarına dikkat etmelisiniz.

Ek hizmetler ve güvenceler nelerdir?

Sigorta ürünleri ana teminatlar yanında size çok çeşitli ek hizmetler ve güvenceler verebilirler. Bunların arasında diş bakım paketi, check-up, psikolojik destek, sağlık danışmanlığı, ambulans hizmeti, annelik eğitimi, ferdi kaza teminatı gibi ek hizmetler ve güvenceler olabilir. Aile sağlık sigortanız yaptırırken farklı sigorta ürünlerinin önerdiği farklı ek hizmet ve güvenceleri karşılaştırın. Size cazip ve sıra dışı ek hizmetler teklif veren sigorta ürününü satın almanız sizin lehinize olacaktır.

Kaç Kişiyi Ekletebilirsiniz?

Aile sağlık sigortasının tüm aile bireylerimizi kapsaması gerekir. Yoksa bu sigortayı yaptırmamızon bir anlamı olmaz. Özellikle ailemize yeni bireyler katıldığında sigorta poliçemize onları da ekletmemiz gerekir. Bundan dolayı sigorta poliçemizin tüm aile bireylerimizi kapsayacak şekilde bir teklif sunması gerekir. Sigorta poliçenizi yaptırırken satın alacağınız aile grup sağlık sigortası ürününün bu özelliğe sahip olması gerektiğine dikkat edin. Sigorta poliçenizi buna göre yaptırın.

Doğum teminatını ya da yeni doğan teminatı ekletebilir miyim?

Aile Grup Sağlık Sigortası ek bir prim karşılığı doğum teminatı ya da yeni doğan teminatı ekletebilmeniz oldukça önemli. Sigorta ürünün doğum teminatını vermesi halinde ayakta tedavi teminatı kapsamındaki muayene haklarınızı rutin gebelik kontrollerinizi için kullanabilirsiniz. En nezih hastanelerde doğum yapabilirsiniz. Yeni doğan teminatı ekletmeniz durumunda ise bebeğinizin doğum sonrası masraflarını sigortaya karşılatabilirsiniz. Tüm bunlar için bu teminatlarda size bir fırsat veren sigorta ürününü seçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Ömür boyu yenileme garantisi veriyor mu?

Ömür boyu garantisi bir sigorta ürününü 3-4 yıl üst üste yaptırdıktan sonra sigorta şirketinin sizi belirli şartlar altında bu sigorta ürününü aynı şartlar ve teminatları altında yenileme garantisi vermesidir. Bu garanti özellikle ileride çıkabilecek ağır hastalıklar için oldukça önemlidir. Çünkü sigorta şirketi bu hastalıkların masrafları ne kadar yüksek olursa olsun primlerde ve şartlarda bir değişiklik yapamayacaktır. Sonuç olarak bu tür garanti veren bir aile sigortası ürünü size bu anlamda yardımcı olacaktır.

Kovid-19 masraflarını karşılıyor mu?

Sigorta şirketleri sigorta ürünlerinde kovid-19 masraflarını istisnai olarak karşılamaktadır. Yine de aile sağlık sigortası ürününüzde böyle bir teminatın olması size şu zor günlerde oldukça yardımcı olacaktır.

Anlaşmalı hastaneler ağı ve bu hastanelerin niteliği

İçinde saygın hastanelerin olduğu geniş bir hastane ağına sahip aile sağlık sigortasını satın almanız yararlı olacaktır.

Hangi Aile Sağlık Sigortası Planını Seçmeliyim?

Aile sağlık sigortası grup planını seçtiğinizde bütçenize uygun primler ile bu sigortayı yaptırabilirsiniz. Ailenizin ihtiyaçları ve özelliklerine göre bir plan seçip, aile sağlık sigortasını ailenizin için özelleştirebilirsiniz.

Aile grup sağlık sigortası sizin ve aileniz için işte bu kadar önemli. O zaman neyi bekliyorsunuz? Size uygun aile sağlık sigorta planınızı seçin ve bu sigortanın güvencesi altında ailenizle mutlu ve esenlik dolu günler geçirin. En iyi tamamlayıcı aile sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir