Sağlık Bilgisi

Baş Ağrısı Nasıl Olur ? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

13 Nisan 2021

author:

Baş Ağrısı Nasıl Olur ? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta yaşanılan stres ya da hava kalitesi beklenmedik anlarda, baş ağrılarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Baş ağrısı şiddeti arttığında, günlük hayatı zorlaştırmakta ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Her ağrı türünün farklı nedenleri vardır.

İnsanlar, baş ağrılarından kurtulabilmek için ilaç tedavisi görürken, çoğu insan günlük yaşamda, ağrıları dindirmek için ilaçsız yöntemler kullanabiliyor. Hafif ya da şiddetli ağrı türleri ile karşılaşanlar, internet üzerinden arama yaparak, baş ağrısından nasıl kurtulabileceklerini araştırmaktadır.

Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Her baş ağrısı hastalık belirtisi değildir. Bunun için ağrı çeşitleri iki grupta toplanmaktadır. Birinci grupta yer alan ağrılar, fonksiyonel ağrılardır ve hastalığa bağlı değildir. İkinci grup ağrılar ise hastalık semptomlarının neden olduğu ağrılardır.

Hastalığa bağlı olmayan fonksiyonel baş ağrıları şunlardır;

 • Gerilim tipi baş ağrısı,
 • Migren ağrısı,
 • Nevraljik baş ağrısı,
 • Küme tipi baş ağrısı,

Baş ağrılarının çoğu, günlük yaşamda karşılaşılan sorunlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ani başlangıçlı ağrılar birden şiddetlendiğinde, tansiyon, bulantı, kusma gibi tepkilere neden olabilecektir. Bu durumlarla sık karşılaşanlar, ağrı durumunda neler yapmaları gerektiğini öğrenmelidir.

Baş Ağrısı
Baş Ağrısı

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Belirtileri

Gerilim tipi baş ağrılarının, en sık karşılaşılan ağrı türü olduğu bilinmektedir. Bu ağrıların nedenleri bilinmemekte ve kişiye göre farklı oranlarda görülebilmektedir. Daha çok uykusuzluk, stres ve çalışma ortamı havası tetikleyici olabilecektir.

Belirtiler olarak şunlar görülebilir;

 • Kafada doluluk hissi,
 • Boyun ve omuz kaslarına baskı hissi,
 • Işığa karşı aşırı hassasiyet,
 • Şakak ve alında basınç hissi,

Ağrılardan kurtulmak isteyenler, dinlenme ve masaj yöntemlerini kullanarak, rahatlamaya ve ağrıyı dindirmeye çalışmalıdır.

Migren Tipi Baş Ağrısı Belirtileri

En şiddetli baş ağrılarından birisi de migren ağrılarıdır. Ağrının belirtileri, diğer fonksiyonel ağrı türlerine göre farklı oluyor. Migren ağrısı oluşmaya başladığında, beraberinde bulantı ve kusma görülebilecektir. Bu ağrı türü başın tümünü ya da bir kısmını kapsayabilecektir.

Migren belirtileri şunlardır;

 • Boyun tutulması,
 • Huzursuzluk ve karamsarlık,
 • Kabızlık,
 • Sık esneme,
 • Susuzluk ve idrara çıkma isteği,

Migren ağrıları, birkaç gün öncesinden çeşitli ağrı atakları ile kendisini gösterebilecektir. İlaçsız yöntemlerle ağrıyı dindirmeyi öğrenenler, bu sorunu kolaylıkla atlatabilecektir.

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirme Yolları Nelerdir?

Baş ağrılarının ilaçsız yöntemlerle geçirmek, ilacın yan etkilerine maruz kalmamayı da sağlamaktadır.

Çeşitli platformlarda paylaşılan ilaçsız ağrı geçirme yolları şunlardır;

 • Uykunun düzenli alınması,
 • Yeterli miktarda su içmek,
 • Bitki çayı tüketmek,
 • Aromatik yağlarla masaj yapmak,
 • Soğuk tampon uygulaması,
 • Ilık duş almak,
 • Nefes egzersizleri yapmak,
 • Ortam ışık şiddetini ayarlamak,
 • Gürültüsüz bir ortamda bulunmak,

Bu yöntemleri kullanarak, günlük yaşanılan baş ağrılarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Hastalık bağlantısı olmayan baş ağrılarının tümü anlık yaşanılan gerilim ya da ortam yapısından kaynaklanmaktadır. Rahatlatıcı eylemler yapmak ağrının geçmesini sağlayacaktır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Her yaştaki insanlar, çeşitli nedenlerden dolayı günlük yaşamlarında baş ağrıları yaşayabilmektedir. Bu ani ağrının nasıl geçeğini araştıranlar, şu bilgileri ulaşabiliyor. Ilık duş alma ve bol su içme en basit yöntemlerdir.

Bulunulan ortamın havalandırılması, ağrının hafiflemesine neden olabilecektir. Ağrı hissedilmeye başlandığında alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır. En çok kullanılan yöntemlerden birisi, baş ve ense bölgesine ıslak bez ile kompres yapmaktır.

Baş Ağrısı İçin Evde Çözüm Önerileri

Ani gerilim ya da migren gibi fonksiyonel etkilere göre ortaya çıkan ani baş ağrılarına evde çeşitli çözümler uygulanmaktadır. Evde uygulanabilecek çözüm önerileri arasında, soğuk kompres yapmak, baş bölgesine, ıslak bez, buz torbası koymak ilk sırada yer alıyor. Evde hangi çözümlerin uygulanacağını bilenler, ağrılardan kısa sürede kurtulabilecektir.

Uyku Düzeninin Oluşturulması

Uykusuzluk ya da uyku düzeni bozuklukları, baş ağrıları ile doğrudan ilişkilidir. Uykusuzluk yaşandığında, gün içerisinde, baş ve vücut ağrıları kaçınılmaz olmaktadır. Çeşitli nedenlerle uyku düzeni bozulan kişiler, uyku düzenini ayarlayarak, ağrılarla karşılaşmayacak ya da ağrılardan kurtulabilecektir.

Sık sık baş ağrıları ile karşılaşanlar, günlük uykularını alarak kendilerini tedavi edebileceklerdir. Ani ağrılar görülmeye başlandığında, kişi ortalama 20 – 30 dakika uyku tazeleme yaparak, ağrının etkisini azaltabilecek, yaşam kalitesinin artırmasını sağlayacaktır. Gece uykusunu yeterli oranda alamayanlar, gün içerisinde baş ağrı sorunu ile karşılaşabilecektir.

Su İçmenin Ağrıyı Gidermeye Etkisi

İnsanlar, günlük hayatında yeterli su tüketimi yapmadıklarında, vücudun çeşitli tepkileri ile karşılaşabilecektir. Vücut susuz kaldığı zaman baş ağrılarını tetiklemeye başlayacaktır. Daha çok yaz aylarında, sıcağın etkisi ile vücudun su ihtiyacı artacaktır. Suyun ağrı kesici etkisi bilinmekte ve yeterli miktarda su tüketmeye başlayanlar, kısa sürede ağrıların kendiliğinden geçtiğini görebilecektir.

Su içmekte sorun yaşayanlar, çeşitli meyve aromaları suya karıştırılarak içilebilir. Baş ağrıları için liman, elma, armut, ayva gibi meyve parçaları, su içerisine konularak her sabah içilmelidir. Her insanın, vücudunun susuz kalmaması için yeterli oranda su tüketimine dikkat etmelidir.

Bitki Çaylarının Tüketilmesi

İlaç kullanmadan, baş ağrılarını geçirmenin farklı yöntemleri vardır. İnsanlar, eski zamanlardan günümüze, çeşitli bitki çaylarını, vücudu rahatlatma, ağrıları dindirme amacıyla tüketmektedir. Baş ağrıları için ada çayı, zencefil, yeşil çay çeşitlerinin işe yaradığı görülmüştür.

Ağrı kesici olabilmesi ve etkisinin görülebilmesi için bitki çayının taze olmasına ve tek başına kullanılmasına dikkat edilmelidir. Birden fazla bitki çayının karıştırılması ya da uzun süre bekletilmesi, bazı zararlı maddelerin oluşmasına ve insan vücuda zarar verebileceği bilinmelidir. Bitki çayları, sıcak suya konulduktan 2 -3 dakika sonra tüketilmeye başlanmalıdır.

Soğuk Uygulamalar

Gün içerisinde, stres, gerilim gibi durumlardan dolayı karşılaşılan baş ağrılarının geçirilmesi için soğuk su torbası uygulamaları iyi gelmektedir. Ağrı yaşayan kişinin vücut sıcaklığına göre uygulama yapılmalıdır.

Kişi üşeme hissediyorsa, soğuk su torbası uygulanmamalıdır. Üşüme hisseden kişiye soğuk su torbası uygulandığında, ağrının daha fazla artmasına neden olabilecektir. Vücut sıcaklığı normal olan kişilerin, başına, ense ve sırtın üst bölümüne soğuk kompres uygulaması yapıldığında, baş ağrılarının hafiflemeye başladığı hissedilecektir.

Ağrı İçin Masaj Yapmak

Masaj uygulamaları, deri altı hücrelerin hareke geçmesini ve kas gerilimlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Başının ağrıdığını belirten kişilerin baş, omuz ve ense bölgelerine uygulanacak hafif masaj uygulamaları ağrıları geçirecektir. Masaj uygulamaları, şakak, ense, iki kaş arası, saç derisi bölgelerine çok bastırmadan yapılmalıdır.

Masaj uygularken yapılacak baskılar, kişide bazı rahatsızlıklara neden olabilecektir. Bunun önüne geçebilmek için profesyonel kişilerin masaj yapması ağrıların geçmesi için daha faydalı olacaktır. Kas gerilmeleri, oturuş bozuklukları ağrılara neden olabiliyor. Masaj uygulamaları ile kasların rahatlaması ve kan dolaşımı hızlandırılmaktadır. Kan basıncının hızlanması baş ağrılarına iyi gelecektir.

Ilık Duş Almanın Etkisi

Duş almak, vücudu rahatlatmaktadır. Suyun etkisi ile deri üzerinde oluşan negatif enerji atılmakta ve rahatlama hissedilmektedir. Baş ya da vücudun farklı bölgelerinde, ortam ya da farklı dış etkenler nedeniyle ağrılar meydana gelebiliyor.

Kişi migren ağrısı çekiyorsa, ılık su ile duş almalıdır. Ilık duş alma her ağrı türüne iyi gelmeyebilir. Gerilim tipi baş ağrılarını yaşayanlara, dış almak bazen iyi gelmeyebilecektir. Vücudu rahatlatacak uygulamaların yapılması, ağrıların hafifletilmesini ya da tamamen geçmesini sağlayacaktır.

 

v

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir