Doğum Sigortası Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yeni Doğan Bebek İçin 👶🏻 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

18 Kasım 2020

author:

Yeni Doğan Bebek İçin 👶🏻 Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? 👶🏻 Yeni doğan bebek sigortası ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını sizlere bu blog yazımızda yazdık. Keyifli okumalar

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı sayesinde doğumunuzu en lüks ve kaliteli özel hastanelerde yapabilirsiniz. Fakat iş burada bitmiyor. Bebeğiniz için doğum sonrası bazı sağlık hizmetleri germektedir. Özel hastanelerde ise bu hizmetlerin bedelleri astronomik rakamlara çıkabilir. Tamamlayıcı sağlık sigorta sayesinde doğum masraflarından kurtulsanız bile doğum sonrası masraflar için bir servet ödeyebilirsiniz. Bundan dolayı tamamlayıcı sağlık sigortasının, yeni doğan sağlık hizmetlerini hangi şartlarda karşılayacağını ve bebeğinizin doğum sonrası sigorta kapsamına nasıl girebileceğini bilmek oldukça önemlidir. Şimdi bu konuyla ilgili sıkça sorulan soruları cevaplandıracağız.

Yeni doğan bebeğinizi özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları kapsamında güvence altına alabilirsiniz. Bu iki sigortanın birbirlerine karşı avantajlarını ya da dezavantajlarını aşağıdaki sorularda bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Sağlık Sigortası Nedir?

Yeni doğan sağlık sigortasına sahip olabilmek için annenin doğum teminatına sahip olması gerekir. Doğum sonrasında bebek için yapılan rutin tetkikler doğum teminatı kapsamında karşılanır. Bebeğin sonraki muayene ve tetkikleri için yeni doğan sağlık sigortası yapılması gerekir. Çoğu sigorta şirketi bu sigortanın yaptırılması için 10-60 günlük bir süre verir. Bu süre genellikle 14 gün olarak verilir.  Bu süre içerisinde yaptıracağız yeni doğan sağlık sigortası ile bebeğiniz için ömür boyu sürecek bir sağlık güvencesi elde etmiş olursunuz. Çünkü bebeğinize sigortayı ömür boyu yenileme hakkı verilir.  Yeni doğan sağlık sigortası bebeğinizin doğuştan gelen hastalıklarını da teminat altına alır. Bu sigorta ayrıca bir limit dâhilinde prematüre bebeklere tedavi güvencesi verir.

Yeni Doğan Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında
Yeni Doğan Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında

Yeni Doğan Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası aslında size bir yeni doğan teminatı vermez. Aynen yeni doğan sağlık sigortasında olduğu gibi bebeğin ilk muayenesi ve tetkikleri, annenin doğum teminatından karşılanır. Eğer bebeğinizin güvencesinin devam ettirilmesini istiyorsanız onu annenin ya da ailenin sağlık poliçesine ekletmeniz gerekir. Ancak bu eklemeden sonra bebeğiniz sonraki muayene ve tetkiklerini tamamlayıcı sağlık sigortasına karşılatabilirsiniz. Bu teminata sahip olabilmeniz için tamamlayıcı sağlık sigortasının genel şartlarını taşımanız yeterlidir. Yani anne ve babadan en az biri SGK’lı olmalıdır. Bebeğinizin muayenesi ve tetkiklerinin yapılacağı özel sağlık kurumu SGK ve poliçenizi yapan sigorta şirketiyle anlaşmalı olmalıdır. Böylelikle yeni doğan bebeğinizin SGK tarafından karşılanmayan sağlık giderlerini tamamlayıcı sağlık sigortasına ödetebilirsiniz.

Yeni Doğan Sağlık Sigortası ve Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası arasındaki Fark Nedir?

Aşağıda bu iki sigorta arasındaki farkları saydım:

  • Yine doğan sağlık sigortası daha geniş kapsamlıdır. Bebeğinizin muayene ve tedavisini sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu tüm özel sağlık kuruluşlarında yaptırabilirsiniz. Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası ise sadece SGK ile anlaşmalı özel sağlık kurumlarında geçerlidir.
  • Yeni doğan sağlık sigortasının karşıladığı sağlık hizmeti daha fazladır. Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortasının karşılamadığı kalemler vardır. Örneğin bu sigorta aşı ve ilaç masraflarını karşılamaz.
  • Yeni doğan sağlık sigortasının primleri daha yüksektir.
  • Yeni doğan tamamlayıcı sağlık sigortasında ayakta tedavi için limitler öngörülür. Bu durum yeni doğan sağlık sigortasında söz konusu değildir. Ya da bu sigorta size daha yüksek limitler önerir.

Yeni Doğan Sağlık Sigortası ya da Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Hangisini Seçmeliyim?

Yeni doğan sağlık sigortası, limitsiz veya daha yüksek limitli sağlık hizmetleri fırsatı sunar. Aynı zamanda daha çok sağlık giderini karşılar. Bundan dolayı, maddi durumunuz yerinde ise size bu sigortayı öneririm. Diğer taraftan bu sigortanın primleri çok yüksektir. Bu primleri her ailenin ödemesi mümkün olmaz. Eğer bu yüksek primleri ödeyecek maddi durumunuz yoksa size yeni doğan tamamlayıcı sağlık sigortasını öneririm. Bu sayede daha az kapsamlı olsa da bebeğiniz bir sağlık güvencesine sahip olmuş olur. Yılda 8-10 kez bebeğinizin muayene ve tetkiklerini özel sağlık kurumlarında yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Doğum Sonrası Bebek Masraflarını Karşılar mı?

Yeni doğan bebeğinizin sadece ilk muayenesi ve tetkiklerini doğum teminatı karşılar. Örneğin bu teminat doğum sonrasındaki bebeğin kan grubunu belirleme, metabolik tarama testi, işitme testi gibi testleri karşılar.  Doğum teminatı bu noktadan sonra geçerli olmaz. Örneğin bebeğin kuvözde kalmak zorunda kalmasını ya da olası başka rahatsızlıklarını doğum teminatı karşılamayacaktır.  Bebeğinizin sonraki muayene ve tetkikleri için yeni doğan bebek sağlık sigortası ya da yeni doğan tamamlayıcı sigortasını mevcut sigortanıza ekletmeniz gerekecektir.

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Şartları Nelerdir?
Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Şartları Nelerdir?

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Şartları Nelerdir?

  • Bu sigortayı yaptırabilmek için annenin tamamlayıcı sağlık sigortasında doğum teminatı bulunmalıdır.
  • Yeni doğan tamamlayıcı sağlık sigortası annenin tamamlayıcı sağlık sigortasına doğumdan önce eklenemez. Bu sigortanın eklenebilmesi için çocuğun doğmuş olması gerekir.
  • Anne ya da babadan en az birisinin SGK’sı olması gerekir.

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Teminatları Verir?

Bu sigorta tamamlayıcı sağlık sigortasıyla aynı teminatları verir. Buna göre, bebeğin yatarak tedavi masrafları limitsiz olarak karışlanacaktır. Bebeğin ayakta tedavi masrafları için 8-10 gibi bir limit konulacaktır. Teminat dışı durumlar da aynı şekilde olup, sigorta şirketiniz sağlık giderlerinizi buna göre tazmin edecektir.

Yeni Doğan  Sağlık Sigortası Hastane Yatışını Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası teminatları içerisinde yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatları vardır. Yatarak tedavi teminatının tüm özel sağlık sigortası poliçelerinde olması zorunludur. Ayakta tedavi teminatınızın limitlerinin tükenmesi yatarak tedavi teminatınızı etkilemez. Bu teminat sigorta süresi boyunca geçerli olur. Bu durumda yeni doğan bebeğin hastanede yatarak tedavisi gerekli olduğunda, yeni doğan sağlık sigortası tüm sağlık giderlerinizi limitsiz olarak karşılayacaktır.

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Aşı Masraflarını Karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerde SGK tarafından karşılanmayan sağlık masraflarını ödeyen bir sigorta türüdür. SGK’ya sahip olduğunuzda ilaç ve aşı giderleriniz SGK tarafından ödenir. Siz, ilaç ve aşılar için sadece bir katkı payı ödersiniz. Bu katkı payı tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. Yani ilaç ve aşı masraflarını SGK öder ve katkı payını siz ödersiniz. Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası için de aynısı geçerlidir. Bebeğinizin aşı masraflarını SGK öder. Eğer bunun için bir katkı payı söz konusu olursa bunun masrafını siz ödersiniz.

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?
Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Yeni Doğan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Yukarıda belirtiğim gibi yeni doğan sağlık sigortasında sigorta şirketleri bebeğin sigorta poliçesine eklenmesi için 10-60 gün bir süre verir. Bu süre içinde bebek sigorta poliçesine eklendiğinde ona ömür boyu sigorta yenilme hakkı verilir. Yeni doğan tamamlayıcı sağlık sigortasında ise bunun tam tersi bir durum vardır. Sigorta şirketleri bebeğin sigortaya eklenmesi için genellikle 15 günlük bir süre beklenilmesini isterler. Sigorta ancak bu süreden sonra yaptırılabilir. Tamamlayıcı sigortanın özel şartları bebeğin bir kimlik numarası olmasını şart koşar. Bebek annesi ile birlikte sigortalanır.

Yeni doğan tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili hususları dilimizden döndüğünce bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Bu sigortayı yaptırarak bebeğinizin ilk ayları için özel hastanelerde yapacağınız masraflardan kurtulabilirsiniz. Size ve bebeğinize sağlıklı günler dileriz. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası poliçe süresi 1 yıldır.

Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için tamamliyo.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ortalama yeni doğan bebek sigortası yıllık 1200 -1800 Tl arasında değişmektedir.

Yeni doğan bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortasını bir çok sigorta şirketi yapmaktadır. Bilgi almak için tamamliyo.com adresimizden bizle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni doğan bebek tamamlayıcı sağlık sigortası doğumdan 14 gün sonra bebeklere yapılabilmektedir.

 

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir