Sağlık Bilgisi

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nedir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

17 Mart 2021

author:

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nedir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Boğazın tahriş olması, iltihaplanması, kuruması ya da kaşınması nedeniyle boğaz ağrısı oluşabilir. Bazı boğaz ağrıları kendiliğinden geçebilir. Evde yapacağınız küçük müdahaleler bu ağrıya çözüm olabilir. En önemlisi ise bazı boğaz ağrıları için doktora gitmeniz gerektiğidir. Bu yazımızda boğaz ağrısının nedenleri ve tedavileri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz ve boğaz ağrılarına karşı kendinize göre tedbirler alabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nasıl Ortaya Çıkar?

Genziniz yandığını hissedersiniz. Yutkunduğunuzda boğazınız acır.  Bademciklerinizde ağrı ve yanma vardır. Bu belirtilere ateş, öksürük, halsizlik ya da boğazda şişme eşlik edebilir. Sesiniz kısılır ya da bozulur. Bu rahatsızlıkların birini ya da birkaçını farklı şekillerde yaşayabilirsiniz. Farklı belirtiler farklı rahatsızlıkların ve hastalıkların habercisi olabilir.

Boğaz Ağrısının Nedenleri Ne Olabilir?

Virüsler

Boğaz ağrılarından en yaygını virüslerin yol açtığı boğaz ağrılarıdır. Halk arasında bu tür viral enfeksiyonlara grip ya da soğuk algınlığı nedir. Bu şekilde oluşan boğaz ağrısı kısa süre içinde kendiliğinden geçebilir. Fakat bazı durumlarda bu tür boğaz ağrısı birkaç ay sürebilir.

Bakteriler

Bakteriler daha ciddi boğaz ağrılarına yol açabilir. Boğaz ağrısına ateş ve öksürük eşlik edebilir. Bakterilerin yol açtığı boğaz ağrıları uzun bir süre devam edebilir ve dış müdahaleyi gerektirebilir.

İltihap

Bademciğiniz çeşitli sebeplerden dolayı iltihaplanabilir ve bir ağrıya yol açabilir.

Alerji

Bazı kişiler toz, polen, evcil hayvanlar ve diğer bazı maddelere karşı hassas olabilir. Bu maddelere maruz kaldıklarında ise boğazları tahriş olur ve bu durum boğaz ağrısına yol açar. Bu şekilde oluşan boğaz ağrılarına geniz akıntısı da eşlik edebilir.

Boğazda Kuruluk

Çeşitli nedenlerden dolayı boğazınız aşırı bir şekilde kuru kalırsa bu durum boğaz ağrısına yol açabilir.

Reflü

Reflü sonucu boğazda yanma ve ağrı oluşur. Bu yanma ve ağrının sebebi mideden ağza doğru gelen mide asididir.

Boğaz Ağrısı Ciddi Bir Rahatsızlığın Belirtisi Midir?

Boğaz ağrısının nedeni çoğu zaman soğuk algınlığı gibi basit nedenlerdir. Fakat boğaz ağrısı bazen arenjit, krup hastalığı, sinüzit, allerjik rinit, reflü, akciğer enfeksiyonları ve tümörler gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bundan dolayı, boğaz ağrısının seyri iyi takip edilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Viral enfeksiyon söz konusu olduğunda bol bol sıvı tüketmeli ve dinlemelisiniz. Kırgınlığı alması için hafif ağrı kesiciler ve pasteller kullanabilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyon ise daha ciddi bir durumdur. Eğer uzun süre boğaz ağrınız devam ediyorsa bir doktora müracaat etmeniz iyi olur. Bakteriyel enfeksiyonu tespiti halinde doktorunuz bu rahatsızlık için size antibiyotik yazacaktır. Enfeksiyonu ancak antibiyotik ile atabilirsiniz.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için sık sık elinizi yıkayın. Evinizi havalandırın. Hasta olan birisinin yakınına yaklaşmayın. Dışardan aldığınız yiyecekleri yıkayın. Uykunuza ve beslenmenize dikkat edin. Bağışıklığınızı sağlam tutmaya çalışın.

Alerji söz konusu olduğunda reçetesiz olarak satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar özellikle geniz akıntılarınıza iyi gelecektir.

Reflüye karşı ise kendi tedbirinizi kendiniz alabilirsiniz. Uyumadan birkaç saat hiçbir şey yemeyin. Uyurken sol tarafınıza doğru yatın ve yüksek bir yastık kullanın. Tüm bunlar reflünüze bir çare olmuyorsa asit karşıtı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Eğer sesinizi sık sık kullanmak zorunda kaldığınız bir iş yapıyorsanız çok konuşmak da boğaz ağrısına yol açabilir. Bu durumda sıcak içeceklerle boğazınızı yumuşatmaya çalışın. Boş zamanlarınızda sesinizi dinlendirin. Boğazınızı tahriş edecek baharat gibi yiyeceklerden uzak durun.

Boğaz Ağrısı İçin Evde Ne Yapabilirim?

Çoğu boğaz ağrısını evde alacağınız basit tedbirler ile kendiniz tedavi edebilirsiniz. Özellikle aşağıda sayacağım yiyecekler ve bitkiler boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

Bal

Balı çaya karıştırarak içerseniz boğazınızı yumuşatır ve ağrınızın geçmesine yardımcı olur. Özellikle ısrar eden gece öksürüklerine bal tavsiye edilir. Ağır boğaz ağrıları ve enfeksiyonları için bal ve soğan karışımı etkin sonuçlar verebilir.

Tuzlu Su

Bir bardak ılık su içine bir çay kaşığı tuz katın. Bu tuzlu su ile boğazınızı gargara yapın. Bu yöntem boğaz ağrılarınızın ve geniz akıntılarınızın azalmasına katkıda bulunabilir. Doktorlar tuzlu suyu ile gargaranın boğazınızdaki virüs ve bakterileri temizleyeceğini söylemektedirler. Tuzlu su ile gargarayı her 3 saatte bir yapın.

Papatya Çayı

Papatya çayı etkili bir iltihap sökücüdür. Boğazınız mukoza tabakasındaki hücrelerin yenilenmesinde ve istenmeyen organizmaların dışarı atılmasında yardımcı olur. Boğazını nemlendirir ve rahatlatır. Boğaz ağrınız ile birlikte öksürük ve bademcik şişmelerinize bir çare olur.

Acı Biber

Acı biberi tek başına ya da ılık su veya bal ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Yalnız reflü kaynaklı bir boğaz ağrınız var ise acı biberi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antibakteriyel bir özelliği vardır. Boğazda oluşan mukusu parçalar ve bakterileri temizler. Bir bardak suya bir iki yemek kaşığı elma sirkesi katın. Birkaç saatte bir boğazınızı bu karışım ile gargara yapın. Yalnız reflüden kaynaklanan boğaz ağrıları için elma sirkesi kullanmayın.

Ada Çayı

Ada çayının bakterileri ve diğer zararlı organizmaları temizlediği söylenmektedir. Ada çayını çay olarak içebilirsiniz ya da gargara yapmak için de kullanabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı özellikle soğuk algınlığı için çok etkilidir. Ayrıca virüslere, bakterilere ve diğer zararlı organizmalara karşı etkin bir çözümdür.

Sarımsak

Pek çok derde deva olan sarımsak boğaz ağrınıza ve öksürüğünüze de iyi gelecektir. Taze sarımsakları yemeğin içine katabilirsiniz. Doğrudan da yiyebilirsiniz. Reflüsü olanlara sarımsağı da tavsiye etmiyoruz.

Bir Uyarı: Yukarıdaki bitkisel ürünleri kullanırken menfi etkileri hakkında bilgi edinin ve gerekirse bir uzmana danışın.  

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Boğaz Ağrılarını Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları sadece geçmişten gelen rahatsızlıklar ve kalıtsal hastalıkları karşılamaz. Ancak rutin boğaz ağrılarını tamamlayıcı sağlık sigortası karşılamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatı almak için web sitemizden teklif alın. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında En İyi 11 Şirketi incelemek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bakterilerin yol açtığı boğaz ağrısı uzun süre geçmemiş  ve olağan yollar çare olmamış ise doktorunuza gidebilir ve onun tavsiyesi ile antibiyotik kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evde kullanılması gereken tüm yöntemleri kullandınız. Fakat boğaz ağırınız bir türlü geçmiyor. Bu durumda boğaz ağrınız ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve bunun için bir doktora müracaat etmelisiniz.

Covid-19’un en yaygın belirtileri ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Seyrek de olsa boğaz ağırsı bu hastalığın belirtisi olabilir.

Hamilelikte bağışıklık sistemimiz zayıflayacağı için rahatsızlıklara ve hastalıklara daha fazla maruz kalabilirsiniz. Bu rahatsızlıklardan birisi ise boğaz ağrısı olabilir. Hamile bayanlara boğaz ağrısını bol sıvı tüketerek ve dinlenerek geçirilmeleri tavsiye edilir. Eğer ilaç kullanılacaksa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bitki çaylarından uzak durulmaya çalışmalıdır ya da uzman tavsiyesi ile içilmelidir. Çünkü bazı bitki çayları erken doğum gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Uzun ve ağır boğaz ağırları için mutlakta bir doktora müracaat edilmelidir.

Çocuklara için de evvela bol sıvı tüketilmesi ve dinlenme tavsiye edilir. Fakat boğaz ağrısı geçmiyorsa ve öksürük veya ateş gibi rahatsızlar eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Havale gibi durumlara meydan verilmemelidir. Gerekirse doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir