Çocuk Sağlığı

Çocukların Diş Sağlığı Neden Bozulur?

4 Ağustos 2021

Çocukların Diş Sağlığı Neden Bozulur?

Çocukların diş sağlığı neden bozulur? Çocukların diş sağlığı en çok beslenme düzenine bağlıdır. Bu yüzden öğünlerde süt ve süt ürünlerinin olması çok önemlidir. Bununla birlikte sebze ve meyve tüketilmeli paketli ve asitli gıdalardan uzak durulması gerekmekte ayrıca tatlı yenildikten sonra dişlerin fırçalanması çok önemlidir.

Fakat kahve asitli gıdalarda fırçalamadan önce biraz beklenmelidir.

Ama eğer bunları yapma şansınız yoksa ağız temiz bir suyla çalkalanması gerekir. Çocukların diş sağlığı için çok sert olmayan sebze ve meyveleri ısırarak yemek faydalıyken kuruyemiş gibi çok sert kabuklu besinler ağızda kırılması tehlikelidir. Bu durum da çocukların dişleri için oldukça sağlıksızdır.

Çocukların diş sağlığı bozulduğunda bundan boğaz, mide, diş etleri gibi organlarda etkilenmektedir. Dolayısıyla bu konuya bütüncül yaklaşım çok önemlidir.

Çocuklarda süt dişlerinde oluşan çürüme çıkacak yeni dişleri de olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden diş sağlığı küçük yaştan itibaren eğitimi verilmesi gereken bir konudur. Bu şekilde çocuklarımız bizi bilgilendirir ve bizde daha erken harekete geçmiş oluruz.

çocuklarda diş fırçalama yöntemleri
çocuklarda diş sağlığı önemi

 

Çocuklarda Diş Çürümesine Etki Eden Faktörler

 • Bakterilerin gelişmesi için gerekli besin maddeleri,
 • Ağız ve bakım rutini,
 • Genetik yatkınlık,
 • Beslenme düzeni
 • Diş yüzeyinin durumu

Listede gördüğümüz gibi çocuklarda diş çürükleri birçok etkene bağlı olarak gelişir. Beslenme, ırk ve sosyolojik etkenler bu durumu etkiler. Diş çürüklerinde öncelikli olarak florür kullanımı oldukça önemli.

Erken teşhis bize çocukların diş sağlığını en maximum seviyeye çekmemizi sağlar. Herkes bir diş ağrısının nasıl olduğu hemen hemen bilir. O keskin acıyı hiçbirimiz hissetmek istemeyiz. Ayrıca diş çürükleri, kavite denilen boşlukların oluşmasına sebep olmaktadır.

Kavite, içerisinde mikroorganizma toplulukları olabilir. Bu mikroorganizmalar, çeşitli durumlarda kana geçebilir ve daha ciddi sorunlar meydana çıkarır. Bütün bunlar çocukların diş sağlığını olumsuz etkiler.

Bu sorunlar:

 • Kalp hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Eklem romatizması
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Göz hastalıkları

Çocukların diş sağlığının iyi olmasını istiyorsak kalsiyum, fosfor ve flordan eksik kalmamasını ve beslenme düzenine dikkat etmesine yardımcı olmalıyız. Alınacak bütün bu önlemler onu gelecekte yaşayacağı diş ağrılarından kurtaracaktır.

Çocuklarda Diş Gelişim Bozukluğu Nedir?

Bazen dişlerde yapısal bozukluklar meydana gelir. Bunlar;

 • Dişlerin çok küçük ya da büyük olması
 • Birkaç dişin birbirine yapışmış olması
 • Dişlerde aralık olması
 • Dişlerde şekil ve diziliş bozuklukların gözlenmesi
 • Dişlerin gömülü kalması

Normal bir insanda ön dişlerden arkadan önde olur. Eğer çene yapısı bu şekilde değilse kapanma kusurlarına yol açar bu da diş çürüklerinin oluşmasına sebep olur.

Çocuklarda Düzensiz Dişler, Diş Sağlığını Nasıl Bozar ?

 • Alt ve üst çene arasındaki uyumun bozulması
 • Çiğneme fonksiyonların aksaması
 • Ağız ve diş bakımı yeterli yapılamaması
 • Ağız kokusu oluşması
 • Diziliş bozuklukları görülmesi

Sadece beslenme değil aynı zamanda genetik ve sosyolojik etkenlerinde bu durumda rol oynadığından bahsetmiştik. Diziliş bozukluklarına yol açan en önemli faktör; süt dişlerinin erken dökülmesidir. Bu durumda kalıcı dişler birbiri üzerine gelir.

Çapraşıklığı tetikleyen faktörler arasında ise parmak emme, tırnak emme, gibi alışkanlıklar vardır. Doktora danışmadan antibiyotik kullanımı önerilmez çünkü dişte renk bozukluğunu tetikler.

Çocuklarda diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

 • Çocuklar ve büyükler dişlerini sabah akşam olmak üzere düzenli fırçalamalı v doğru diş fırçası tercihi yapmalı. Fırça orta sertlikte küçük başlıklı fırçalardır. Bu fırçalar ağız içerisinde daha çok alana ulaşır.
 • Diş fırçalamanın önemi dişlerin üzerinde yer alan yemek artıklarının ve bakteri plaklarının temizlenmesidir. Bu sayede çürüklere karşı ilk savaş başlatılmış olur.
 • Diş etinin yukarısına fazla geçilmemeli ve diş eti hizasından altı yumuşak ve dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır.

 

 • Dişlerin iç yüzü de fırçalanmalıdır.
 • Sağlıklı diş etlerinin fırçalama sırasında kanamayacağı bilinmelidir. Kanayan yeri fırçalamaya devam etmeliyiz çünkü eğer burada bakteriler ürerse daha büyük sorunlara yol açar.
 • Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmeli.
 • Unutmayın doğru bir ağız bakımı, kanamayı erken dönemde engeller.
çocuklarda diş fırçalama yöntemleri
çocuklarda diş sağlığı önemi

Çocuklarda Diş Çürüklerinden 10 Madde İle Korunma Yöntemleri

1.DÜZENLİ AĞIZ VE DİŞ BAKIMI YAPMAK

Birinci adım düzenli diş temizliğinin ve ağız hijyeninin yapılmasıdır. Fakat bunları yapmak kadar doğru yapabilmekte önemlidir.

2. ÇİKOLATA VE ŞEKER YEMEK

Çikolata ve şeker vücudumuza seratonin salgılattığı için çok değerli. Çünkü yediğimiz zaman mutlu hissediyoruz. Bu durumda yapılacak en iyi şey, günlük aldığımız şeker miktarlarını takip etmek evde sağlıklı tarifler denemek ve tatlı yedikten sonra diş fırçalamak veya ağız hijyeni yapmak. Ve unutmadan yediğimiz birçok şeyin içerisinde şeker var bunlar hakkında bilinçli olmak hepimiz için en iyisi.

çocuklarda diş sağlığı önemi
dişlere-zararlı-besinler-çürüklerden-nasıl-korumalı

 

3. PARMAK EMME

Eğer çocuklar uzun süre parmak emmiş, emzik veya biberon kullanmış ise diş yapısı bozulmuş olabilir. Çocuklar dişleri baskılayan bu durumlarda ortodontik tedavilere ihtiyaç duyar.

Bu konularda ebeveyn olarak hekimden yardım alabilir ve çocuk küçük yaşlardayken bu tür alışkanlıkların önüne geçebilirsiniz.

4. AĞZI AÇIK UYUMAK

Eğer çocukta ağzı açık bir şekilde uyuma ve horlama alışkanlığı var ise bir hekime başvurun. Bu duruma örneğin; geniz eti, burundan nefes almasını engeller buda çocuğun ağzını açmasına sebep olur.

Ağzı açık uyumak çocuğu mikroorganizmalar karşı daha savunmasız bir hale getirir bu durumda ağızdaki mikroorganizmalar dişe yapışarak daha çabuk çürümesine sebep olur.

5. GECE SÜT İÇMEK VEYA BESİN TÜKETMEK

Yatağa girmeden önce dişleri fırçalayan çocukların dişleri bunu yapmayanlara göre yüzde 50 daha bakımlı oluyor. Dolayısıyla yatmadan önce besin tüketmemeli ve eğer tüketirsek fırçalamak çok önemli

6.DÜZENLİ KONTROL

Çocuklarımıza diş fırçalamayı bir alışkanlık haline getirmeyi amaçlamalıyız.Bu yüzden onu düzenli kontrollere götürmek, gittiği yeri tanımasını ve bu yolculuk esnasında eğlenmesini sağlayabilirsek çocuğun zihninde diş fırçalamak önemli bir durum olarak kalır. Düzenli olarak yapılan diş muayeneleri, çocuğun ileride yaşayacağı birçok önemli diş problemine erken müdahale edilmesini sağlıyor.

7. YÜKSEK ATEŞLİ RAHATSIZLIKLAR GEÇİRMEK

Küçük yaşta geçirilen ateşli hastalıklar diş jermlerinin oluştuğu döneme denk gelirse bu dişin kasiyum yapısının bozulmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda da çocuğun kalıcı dişlerinde kalıcı beyaz lekeler oluşuyor. Bu lekeler görüntü bozukluğu yanı sıra daha çabuk çürümesine yol açıyor. Eğer çocuğunuzun yüksek ateşi varsa bunu düşürmek için soğuk bir duş aldırın ve bir doktora götürün.

8. BİBERONLARA DİKKAT

Masumca alıp kullandığınız biberonların ucuna yapışan şekerler çocuklarımızın dişlerinin çürümesine etki edebilir.

9. ÖDÜLLENDİRMEK

Dil fırçalamayı alışkanlık haline getirmek için hedef belirlemeli ve bu hedeflere ulaşmaları durumunda onlara ödül vermeliyiz.

10.DİŞ SAĞLIĞINI EĞLENCELİ HALE GETİRMEK

Unutmayalım çocuklar sadece çocuktur. Bu yüzden bir yetişkin kadar da anlamalarını beklemeden ama bilgilenmelerini sağlayarak bütün bu süreci yönetmeliyiz. Çocuklar daha çok duygularıyla hareket edeceklerinden bu zorlu süreçte eğlendiklerinden emin olmalıyız. Onlara uygun diş fırçaları, diş macunları  çocuğumuzun bu süreci benimsemesini kolaylaştıracaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda çocuğu korkutmamak. Unutmayalım kaygı oluşturan cümleler ileriden diş hekimlerinden kaçan çocukların oluşmasına sebep oluyor.

çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak
çocuklarda diş sağlığı önemi

Çocukların Diş Sağlığı Beslenme ile İlişkisi

Tek tip beslenme alışkanlığına sahip olan çocuklarda ağız ve diş sağlığı hastalıkları görülme daha fazladır. Beslenme bu açıdan çok önemli bir yer tutar. Eğer çocuklarımız şekerli gıdalar, asitli içecekler, paketlenmiş besinler tüketiyorsa bunların sağlığa oldukça zararlı olduğunu bilmeliler. Bununla birlikte bu besinler çocukların gelişmesine değil aksine daha çok zarar verilmesine sebep olur.

Bu tür yiyeceklerin diğer sorunu ise gelecek dönemde obezite riskini arttırmasıdır. Bu yüzden çocuklarımızın ne yediklerine dikkat etmeli, sağlıklı ve düzenli beslendiklerinden emin olmalıyız. Çocuklarımızı korumak için onlardan haberdar olmalıyız.

Bununla birlikte sakız çiğnenmesi, atıştırmalık olarak kuruyemiş ve kuru meyve tüketilmesi alınabilecek en önemli tedbirdir. Günümüzde diş çürükleri giderek artmaktadır bunun en önemli sebebi çocukluktan itibaren ağız-diş hijyeni alışkanlığı edinememiş birçok yetişkin olmasıdır. Bu sebeple diş çürüğü olanlara sadece tedavi değil beslenme alışkanlıkları da düzenlenmelidir.

çocuklarda sağlıklı dişler için beslenme

Çocukların Diş Sağlığı Konusunda Ebeveynlere tavsiyeler

Çocuğumuza küçüklükten alışkanlık kazandırmayı hedeflemeliyiz. Bu yüzden eğlenceli bir tutum ile alışkanlık kazandırmak çocuğun gelecekte rahat etmesini sağlar. Bununla birlikte eğer daha öncesinde önemli bir sorun yok ise ilk diş muayenesini 2 yaşına kadar yaptırmalıyız.

Son olarak doktor kontrollerinizi 6 ayda bir yaptırabilirsiniz. Unutmayalım çocuklar görerek öğrenir. Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu çocuğa iyi bir örnek olmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Dişlerime yapışan bakteriler ve taşlar iyi temizlenmezlerse bu duruma kolayca yol açabilirler. Çocuğumuzun ilerle sağlıklı dişlere sahip olması ve güzel bir gülüşe sahip olması için diş sağlığı çok önemlidir.

Maalesef evet sıralamak gerekirse Kalp hastalıkları Böbrek hastalıkları Eklem romatizması Sindirim sistemi rahatsızlıkları Göz hastalıkları

Sabah akşam olmak üzere günde iki kere fırçalanması yeterlidir.

Dişler günde 2 kez fırçalanmalı. Doğru temizlik için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanılmalı Diş hekimi kontrolü 6 ayda bir olmalı

Çocuklar hala gelişmekte olduğu için besinlerden alacakları kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir