Doğum Sigortası

Doğum Sigortasında Bekleme Süreleri Ne Kadar ?

7 Şubat 2021

author:

Doğum Sigortasında Bekleme Süreleri Ne Kadar ?

Doğum sigortasında bekleme süreleri çoğu sigorta şirketinin uyguladığı bir uygulamadır. Aslında, bekleme süreleri uygulaması tüm sağlık sigortaları için var olan bir durumdur. Bununla birlikte, bekleme süreleri doğum sigortasında daha uzun uygulanır.

Bekleme süreleri konusu gerçekten çok kafa karıştırıcıdır. Sağlık sigortası çeşidine ve sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Fakat hamilelik planı yaptığınızda bekleme sürelerini hesaba katmalısınız. Çünkü sigorta poliçenizi yaptırsanız bile bekleme süreleri dolmadan doğum sigortasından yararlanamazsınız. Ya da ilave prim ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Doğum sigortasını hamile olmadan önce yaptırmanız gerekir. Hamilelik sonrası doğum sigortası öneren birkaç şirket olsa da primleri çok yüksektir. Doğum sigortasından yararlanabilmeniz için de hamile kalmanız gerekir. Aynı zamanda sigorta poliçenizi yaptırdıktan sonraki bekleme süresini geçirmeniz gerekir. Bu yazımızda bu karmaşık görülen ilişkileri örnekleriyle anlatacağız. Hamilelik planınızı yaparken doğum sigortasında azami şekilde yararlanma konusunda sizi aydınlatmaya çalışacağız. Umarım size bir faydamız dokunur.

Doğum Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

Sigortada bir kural vardır. Gerçekleşmiş risk ya da zarar için sigorta yapılmaz. Zaten sigortanın temel mantığı olası risk ve zararları karşı bir güvence vermektir. Sağlık sigortasında ise risk kişinin hastalanmasıdır. Mevcut hastalığı olan bir kişi için hastalık riskinin gerçekleştiği kabul edilir. Doğum sigortasında ise hamilelik gerçekleşmiş risk kabul edilir.  Bu durumlarda sigorta yapılması söz konusu değildir.

Sağlık sigortası yaptırmak isteyen birisi mevcut hastalığını saklayabilir. Sonradan çıkan hastalığın ne zaman başladığının belirlenmesi de zor olabilir. İşte bu nedenden dolayı olabilecek suiistimalleri önlemek adına sigortadan yararlanmak için  bekleme süreleri öngörülmüştür.

Bekleme süresi demek bir kişinin sigorta poliçesini yaptırıp belirli bir süre geçtikten sonra sigortadan yararlanabilmesi demektir. Mesela bir sigorta şirketi 5 aylık bir bekleme süresi öngördü. Sigorta poliçenizi yaptırırsınız. Fakat 5 ay geçmedikçe bu süre içinde hamile olsanız bile doğum sigortasında yararlanamazsınız. Ancak 6. ayda yararlanmaya başlarsınız.

Doğum sigortasında bekleme süresi ne kadar ?
Doğum sigortasında bekleme süresi ne kadar ?

Doğum Sigortası Bekleme Süreleri Ne Kadardır?

Bekleme sürelerini belirlemek tamamen sigorta şirketlerinin inisiyatifindedir. Bekleme süreleri genellikle 12 ay olarak uygulanır. Fakat bu süreyi 12 aydan az ya da çok uygulayan sigorta şirketleri de vardır. Hatta bazı sigorta şirketleri hiç bekleme süresi uygulamayabilir.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasında Bekleme Sürelerinde bir Fark Var mıdır?

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasında bekleme süreleri arasında görülen temel fark tamamlayıcı sağlık sigortasındaki bekleme sürelerini daha kısa olmasıdır. Hatta bazı sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlık sigortası için bir bekleme süresi öngörmez.

Doğum Sigortası Sigorta Şirketlerine göre Bekleme Süreleri

Aşağıdaki tablolardan sigorta şirketlerinin uyguladıkları doğum teminatı bekleme sürelerini,  özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası için ayrı ayrı görebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Bekleme Süreleri (En avantajlıdan en dezavantajlıya)

Sigorta Şirketi Bekleme Süresi
Ak Sigorta 5 ay
Acı Badem Sigorta 6 ay
Demir Hayat Sigorta 10 ay
Anadolu Sigorta

Groupama Sigorta

Mapre Sigorta

Ray Sigorta

Türkiye Sigorta

12 Ay
Axa Sigorta 24 Ay

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Bekleme Süreleri (En avantajlıdan en dezavantajlıya)

Sigorta Şirketi Bekleme Süresi
Demir Hayat Sigorta

Sompo Sigorta

Türk Nippon Sigorta

 

Bekleme süresi yok
Anadolu Sigorta 1 ay
Ray Sigorta 6 ay
Acıbadem Sigorta

Ak Sigorta

Alianz Sigorta

Axa Sigorta

Groupama Sigorta

Türkiye Sigorta

12 ay

 

Doğum Sigorta Bekleme Sürelerinin Örneklerle Açıklanması
Doğum Sigorta Bekleme Sürelerinin Örneklerle Açıklanması

Doğum Sigorta Bekleme Sürelerinin Örneklerle Açıklanması

Doğum sigortası bekleme süreleri nedeniyle en az iki kez doğum sigortası poliçesi yaptırmanız gerekir. Fakat hamileliğiniz geç başlaması durumunda sigorta poliçesini üç kez dahi yaptırmanız da gerekebilir. Şimdi örnekler ile biraz daha açıklama yapalım.

Sizden yukarıdaki tabloya bakmanızı isteyeceğim. İlk önce özel sağlık sigortasından başlayalım ve en avantajlı teklifi veren Ak Sigorta’ya poliçemizi yaptırdığımızı varsayalım. Burada doğum sigortasından yararlanabilmemiz için 5 ay beklememiz gerekir. Bilindiği üzere sigorta poliçesi yaptırıldıktan sonra 12 ay geçerli olur.

Sigorta poliçesini yaptırdıktan sonra hemen hamile kaldığınızı düşünelim. Bu durumda 5 ay boyunca doğum sigortasından hiçbir şekilde faydalanamazsınız. Kalan 4 aylık hamilelik süresinde doğum sigortası kapmasında muayene olabilir ve tetkik ve tahlillerinizi yaptırabilirsiniz. Normal ya da sezaryen doğum masrafını ve doğum sonrası masrafları sigorta şirketine ödetirsiniz. Bu durumda sadece 1 kez sigorta primi ödediniz. Fakat 5 ay sağlık sigortasında faydalanamadınız.

 

5 aylık bekleme süresi bittikten hemen sonra hamile kaldığınızı düşünelim. Bu durumda sigorta poliçesinden 7 ay yararlanabilirsiniz. Bu durumda ikinci kez doğum sigortası poliçesini yaptırmanız gerekir. Böylelikle hamilelik sürecini ikinci poliçe ile bitirir ve doğumunuzu yaparsınız. Bu durumda 2 kez sigorta primi ödediniz ve hamileliğiniz boyunca doğum sigortasından faydalanabildiniz.

Burada en avantajlı durumun sigorta poliçesinden – doğumun gecikmemesi halinde-  2 ya da 3 ay sonra hamile kalmanız olduğu görünmektedir. Bu durumda sadece bir kez sigorta primi ödersiniz. 6-7 ay doğum sigortasından faydalanabilirsiniz. 3. aydan sonra hamile kalmanız durumunda ikinci kez prim ödemesi yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Şimdi çoğu sigorta şirketinin uyguladığı 12 aylık bir bekleme süresi olduğunu varsayalım. Tablomuzda Anadolu Sigorta, Groupama Sigorta, Mapre Sigorta, Ray Sigorta ve Türkiye Sigorta’nın 12 ay bekleme süresi uygulamaktadır.

İlk olarak, sigorta poliçesini yaptırdıktan hemen sonra hamile kaldığınızı düşünelim. Bu durumda doğum sigortasının hiçbir avantajından faydalanamazsınız. Çünkü hamilelik süreci ve doğum tamamen 12 aylık bekleme süresi içinde gerçekleşmiştir. En azından doğum masraflarını sigortaya ödetebilmeniz için sigorta poliçesini yaptırdıktan 3 ay sonra hamile kalmalısınız. Fakat bu durumda ikinci kez prim ödemesi yaparsınız.

Şimdi bekleme süresi bittikten hemen sonra hamileliğinizin başladığını düşünelim. Bu durumda ikinci kez sigorta poliçenizi yaptırırsınız ve tüm hamilelik ve doğum masraflarını sigortaya ödetebilirsiniz.

Bekleme süresi bitmeden önce hamile kaldığınızda hamilelik rutin kontrollerini kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız. Diyelim ki 9. ayda hamile kaldınız. 3 ay boyunca hamilelik rutin kontrollerini kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Bu durumda bekleme süresi bittikten ve ikinci poliçenizi yaptırdıktan sonra 3 ay içinde hamile kalmanız en avantajlı durum olarak görünmektedir.

Bekleme süresi tamamlandıktan 3 ay sonrasında hamile kalırsanız üçüncü kez prim ödemek zorunda kalırsınız. Örneğin Ocak 2021’de sigorta poliçesini yaptırdınız. Ocak 2022’de bekleme süresi bitti. Haziran 2022’de hamile kaldınız. Doğum muhtemel olarak Mart 2023’de olacak. Ocak 2023’de sigorta poliçeniz sona erdiği için üçüncü kez poliçe yaptırmanız gerekir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında da benzer hesaplar söz konusudur. Bu sigortada en avantajlı durum ise bekleme süresinin olmamasıdır. Bu durumda poliçenizi yaptırdıktan sonra 3 ay içinde hamile kalırsanız sadece bir kez prim ödeyerek tüm hamilelik ve doğum masraflarını sigortaya ödetebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta şirketlerine farklılık gösterebilir ancak hamilelik sigortalarında bekleme süreleri 12 ay, 1 ay ve 3 ay olarak değişmektedir

Bekleme süresi uzadıkça fiyatlar daha aşağıya düşer. Bu durumda 1.500-2.000 TL bir fiyata sigorta yaptırabilirsiniz. Fakat bu durumda 3 kez prim ödemeniz gerekebileceğini aklınızda tutun. Bekleme süresi azaldığında ise fiyat 5.000-6.000 TL’ye çıkar

Birkaç sigorta şirketi bu imkânı tanır. Fakat bu durumda 6.000-7.000 TL prim ödersiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir