Doğum Sigortası

Hamilelik Sürecinde Kaç Kilo Alınmalı ?

3 Ağustos 2021

author:

Hamilelik Sürecinde Kaç Kilo Alınmalı ?

Hamilelik sürecinde kaç kilo alınmalı sorusunun en kısa cevabı kontrollü şekilde alınan kilolar olmalıdır. Bebeğin ve annenin sağlığı açısından dengeli beslenmek ve bu doğrultuda kilo almak veya vermek oldukça önemlidir. Bu süreçte kilo alımınızın doğru olup olmadığını veya ne yapabileceğiniz ile ilgili bir fikir sahibi olmak adına yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde kilo alımı
Hamilelik sürecinde kilo alımı

 

Hamilelik Sürecinde Kaç kilo Alınması Normaldir?

Bu sorunun standart bir cevabı yoktur çünkü her annenin metabolizması aynı değildir. Ancak elbette ki söyleyebileceğimiz bir orana sahiptir.

Yanlış bilinen genel yargılar nedeniyle kadınlar gebelik döneminde yemek yeme oranlarını öncesine kıyasla arttırmaktadır. Bebeğin güçsüz kalacağı, yeterine büyüyemeyeceği düşüncesiyle annede aslında yeme bozukluğu oluşur. Tabloda belirttiğimiz oranların altında kilo alımı bebeğin gelişimi açısından risk teşkil edebilir ancak gebelik sürecinde anne adayı fazla kilo aldığında hipertansiyon ve  ödemin ortaya çıkmasının yanı sıra annenin şekerinin yükselmesi ve bebeğin normalinden büyük doğması da söz konusu olabilmektedir. Hamilelikte kilo alımını kontrol altında tutmak adına aşağıdaki tablomuza göz atabilirsiniz.

 

Hamilelik Öncesinde Hamilelik Sırasında
Zayıf/ Normal Kilosunun altında Kilo alımı 17-25 kilo arasında
Normal Kilolu 14-23 kilo arasında
Fazla Kilolu 11-19 kiloya kadar

Aşırı Kilo Alımı Annede Bir Rahatsızlığa Yol Açar Mı?

Hamilelikte kilo alımının fazla olması sonucu annede şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda da bebeğin suyu azalabilir ve erken doğum oranı artar. Doğum sonrası emzirme döneminde de annenin iştahının açılmasından söz edebiliriz. Bu noktada hamile kalındığı dönemde kilosuna dikkat etmeyen annemizi emzirme döneminde de yeni kilolar bekleyecektir.

Hamilelik sürecinde kilo alımı
Hamilelik sürecinde kilo alımı

 

Hamilelik Sürecinde Kilo Alımı Nasıl Takip Edilir?

Hamileliğin ilk haftalarında bebek oldukça küçüktür bu yüzden gebe kalır kalmaz iştahınızın aşırı derecede açılması psikolojiktir. Dolayısıyla ilk haftalarda hatta ilk aylardan itibaren kilo kontrolü sağlanmalıdır. Bunun için ilk 3 ay 1 kilodan fazla; diğer aylarda ise 1 kilo 500 gramdan fazla alınmamalıdır. Her hafta tartıya çıktığınız müddetçe kilonuzu kontrolde tutmaya özen gösterin ve haftada 400 gramdan fazla almamaya çalışın. Aylık ve haftalık kilo artışınız bu oranların üzerinde ise karbonhidrat ağırlıklı ve yağlı yiyeceklerle beslenmeye ara vererek doktorunuza danışmalısınız.

 

İkiz Ya Da Çoğul Gebeliklerde Kilo Artışı Nasıl Olmalıdır?

İkiz veya daha fazla çocuk sahibi olacak gebelerin, diğer gebelere oranla kilo artışı daha fazla olacaktır. Zorlu bir süreç olan hamilelik çoğul gebelik yaşayan anne adayları için oldukça yorucu ve iştah açısından önüne geçilemez hale gelebilir.

Tablomuzda  Genel Oranları Temsil Etmektedir.

Hamilelik Öncesinde Hamilelik Sırasında
Zayıf/ Normal Kilosunun altında 15 kilo alabilir
Normal Kilolu 9-10 kilo alabilir
Fazla Kilolu 6 kiloya kadar alabilir.
Hamilelikte kilo alımına nasıl dikkat edilir ?

Hamilelikte kilo alımı gebeler için önemli bir husustur. Bu süreç içerisinde dikkatli olmak gerekmektedir çünkü anne bebeğinin iyi beslenmesi için gıdaları tüketirken yağ oranlarına dikkat etmemektedir. Hamilelik sürecinde kilo alımının dengeli ve düzenli olması bebeğin aşrı kilolu değil normal kiloda doğması  bakımından dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Haftalık olarak tartıya çıkmak annenin kaç kilo aldığını fark etmesi ve not etmesi için gereklidir. İlk 3 ay 1 kilodan fazla alınmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için yağ değeri yüksek besinler değil de sebze ve meyve ağırlıklı beslenilebilir. Ara öğünlerde karbonhidrat ve yağ açısından yüksek değerli abur cuburlar değil doktorunuzun önerdiği vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir. Örneğin avokado ve ceviz ile bir salata veya tavuklu bir salata ile ara öğünlerinizin sıklığını belirleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenerek hamilelikte kilo alımını dengelemeniz mümkündür.

Hamilelik Döneminde Spor Yapılmalı Mı?

Gebelik döneminde sindirim sistemi yavaşlar ve buna bağlı olarak kabızlık ortaya çıkabilir. Kabızlığı önlemek adına veya sinirim sisteminizi hızlandırmanız adına spor yapmak önemlidir. Ancak hamilelik öncesi kondisyon burada esas alınacak noktadır. Sürekli ağırlıkla spor yapan bir kadın hamilelik sürecinde de belli ölçütlerle buna devam edebilir ancak spora uzak bir anne adayı kendisini ağır antrenmanlarla zorlamamalıdır. Yapılan spor sırasında bel ağrısı ve nefes darlığı çeken anne adayımıza yaptığı egzersiz ağır gelmektedir.

GEBELER İÇİN YAPILACAK EN UYGUN SPORLAR NELERDİR?

Yürüyüş yapmak bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Spor yapma konusunda endişesi olan anneler için bunu söyleyebiliriz. Hatta gebeliğin başında olan mide bulantısı ve kusmaları da en aza indirmenize yardımcı olacak bir spordur.

Hamilelik Döneminde Spor Yapılmalı Mı?
Hamilelik Döneminde Spor Yapılmalı Mı?

Yüzme sporu ise hamilelik döneminde riskli sayılabilecek sporlardandır. Çünkü enfeksiyon kapma riskiniz vardır. Dolayısıyla seçtiğiniz mayodan girdiğiniz havuz veya denize kadar her husus önem teşkil edecektir. Yüzmeyi bu yüzden öneremeyeceğiz.

Hamilelikte kilo alımını önlemek amacıyla yapılan en popüler spor belki de hamile pilatesidir. Ancak bu noktada her spor salonundan ver her spor eğitmeninden ders alınmamalıdır. Hamilelik sürecinde yaptığınız sporlara dikkat etmelisiniz ve spor yaparken de eğitimini tamamlamış ve iyi bir eğitim almış spor eğitmeninden ders almaya özen gösterin.

Hamile Pilatesi
Hamile Pilatesi

Doç. Dr. Türkan Akbayrak ve Fzt. Kaya’nın yazmış olduğu Gebelik Ve Egzersiz Makalesinde, egzersiz yapmanın yararları ve ortaya çıkabilecek sakıncalı sonuçları listelenmiştir. Olumlu yönlerini şu şekilde sıralamışlardır;

  • Dayanıklılığın artmasını sağlar
  • Sindirim sistemini hızlandırır
  • Dolaşımı hızlandırır
  • Kilonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur

Egzersizin sakıncalı olabileceği durumları ise şöyle sıralamışlardır;

  •  Kalp- damar, solunum, böbrek ve tiroid hastalıkları
  •  Şeker hastalığı (kontrol edilemeyen tip1 diyabet)
  •  Düşük, prematüre doğum (erken doğum), fetal büyüme geriliği (anne

karnındaki bebekte büyüme geriliği) ve servikal yetmezlik (rahim ağzı yetmezliği) öyküsü

– Hipertansiyon (yüksek tansiyon), vajinal kanama, fetal (bebek) hareketlerin azalması, anemi (kansızlık), makatla geliş, plasenta previa (bebeğin eşinin aşağıda olması) (American College of Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) 2002).

 

NOT: Hamileliğiniz sürecinde düşündüğünüzden az veya çok kilo aldığınızı düşünüyorsanız, gebeliğinizin sağlıklı ilerlemesi açısından lütfen doktorunuza başvurun.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu sorunun standart bir cevabı yoktur çünkü her annenin metabolizması aynı değildir. Ancak elbette ki söyleyebileceğimiz bir orana sahiptir. Yanlış bilinen genel yargılar nedeniyle kadınlar gebelik döneminde yemek yeme oranlarını öncesine kıyasla arttırmaktadır.

Hamileliğin ilk haftalarında bebek oldukça küçüktür bu yüzden gebe kalır kalmaz iştahınızın aşırı derecede açılması psikolojiktir. Dolayısıyla ilk haftalarda hatta ilk aylardan itibaren kilo kontrolü sağlanmalıdır. Bunun için ilk 3 ay 1 kilodan fazla; diğer aylarda ise 1 kilo 500 gramdan fazla alınmamalıdır.

İkiz veya daha fazla çocuk sahibi olacak gebelerin, diğer gebelere oranla kilo artışı daha fazla olacaktır. Zorlu bir süreç olan hamilelik çoğul gebelik yaşayan anne adayları için oldukça yorucu ve iştah açısından önüne geçilemez hale gelebilir.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir