Diyet

İdeal Diyetin 10 Yolu

5 Ağustos 2021

author:

İdeal Diyetin 10 Yolu

Diyete başlamak  saatlerce aç kalmak veya kesinlikle dakikası dakikasına programla yemek zorunda kalmak değildir. İdeal kilonuza erişmek  veya formunuzu korumak için dikkat etmekte bir diyettir. Ve çoğumuz hayatın belli dönemlerinde diyete başlama girişimlerinde bulunuruz. Bunlar genelde meşhur pazartesi veya tatil öncesi diyetleri gibi kısa vadelidir. Aldığımız sonuçlar bazen kalıcı olsa da çoğu maalesef ki geçicidir. Hatta bazen diyete başladığımız noktadan da geride kalmış olarak buluruz kendimizi. Diyeti ve yaşam tarzını birleştirmeyi başarmış olanlarımız, kendi koydukları hedefe ulaşır ve sonuçlarını kalıcı hale getirirler. Peki bu nasıl mümkün?

 

İdeal Diyet

Kibrit Kutusu Kadar Peynir İle Diyete Başlamak

Eğer diyete başlamak istiyorsak ve uzman yardımı yerine internetteki genel geçer listelere başvurmuşsak ilk öğün olan kahvaltının, ilk maddesi çoğunlukla bir kibrit kutusu peynirdir. Fakat biz belki yumurta tüketmiyoruz alerjimiz var ve ondan almamız gereken proteini senelerdir peynirden alıyoruz. Şimdi bizim diyete başlamak için o kadar proteinden vaz mı geçmemiz gerekiyor? Hayır. Yeme düzenlerimiz, alerjilerimiz, midemizin almadığı yiyecekler ve daha bir sürü etken kişiden kişiye göre değişir. Bu yüzden genel diyetlerin, egzersiz programlarının size tamamen uyması mümkün değil.

1.Gerekli Sağlık Kontrolleri

Olabilir, bütün listeler de tavuk yazıyor ama biz tavuk yemiyor olabiliriz. Veya hiç şeker, tatlı tüketmeden duramıyor olabiliriz. Belki de günlük kalori ihtiyacımıza biraz daha meyve sığıyordur 6 erikle kendimizi sınırlandırmak zorunda değilizdir. Belimiz ağrıyordur ve o “düz karın için mutlaka yapılması gereken hareketler” bize uygun değildir. Bu gibi durumlarda kendimizi ve vücudumuzu zorlayıp duvara toslamak yerine yolun başında bir hekim yardımıyla vücudumuzu tanıyıp ne istediğini öğrenip ona göre diyete başlamalıyız. Belli başlı test ve muayenelerden geçerek zahmetsiz bir şekilde bu hizmeti alabilirsiniz.

2.Başladığımız Diyette Ne Kadar İleri Gitmek İstiyoruz?

Ne istediğimizi bilip ona göre ilerlemek yalnızca diyete başlamak için değil ulaşmak istediğimiz her hedef için bize çok yardımcı olur. Ne kadar kilo vermek istediğimizi veya almak istediğimizi baştan belirlemek önemlidir. Fakat dikkat edelim önemli olan çok zayıf, çok kaslı, üçgen vb. olmak değildir. Önemli olan vücudumuza ve  yaşımıza göre ideal kilomuza ulaşmaktır. Hedeflerimizin gerçekçi ve sağlıklı olabilmesi için yine bir uzman yardımıyla belirlemek en iyisidir.

3. Dengeli Beslenme Nedir?

Maalesef ki 1 haftada 6-7-8 kilo verdiren o şok diyetlere başlamak daha sonrasında çeşitli sağlık sorunları ve verdiğimizden fazla kilo olarak bize geri döner.  Bunun sebebi midemize girmesi gerekenden çok daha az veya fazla besin girmesidir. Vücudumuzun alıştığı düzeni birden alt üst edersek vücudumuz buna tepki verecektir.

Tükettiğimiz besinlerin miktarıyla birlikte içeriği de önemlidir. Her gün balık yemek bizi sağlıklı yapmaz. Besinlerin gruplarına, değerlerine göre ayarlanıp sonra miktarları belirlenmesi gerekir. Bunun için de bir uzmana danışmak gerekir. Aksi takdirde yanlış kararlar sonucunda çeşitli rahatsızlıklara merhaba demek zorunda kalabiliriz.

4. Paket Gıdalar 

Günümüzde işlenmemiş gıdayla beslenmek gerçekten zor bir iş. Marketten satın aldığımız paketlenmiş ürünlerin ambalajlarında ne yazarsa yazsın o ürün tahmin ettiğimizden çok daha fazla işlemden geçip fabrikalardan çıkıp önümüze öyle geliyor. Elimizden geldiğince kendi yaptığımız ev yemekleriyle öğünlerimizi doldurmalıyız.

5. 3 Ara Öğün Klişesi

Diyete Başlamak
Kurallarla Boğulmayın

Bazı uzmanlara göre aralarda bir şeyler tüketmek vücudu tok tutmaya yarar denir ama bazı uzmanlara göre de sürekli yemek o kadar da iyi bir şey değildir. Burada yine sizin alışkanlıklarınız devreye giriyor. Öğün aralarında ufak atıştırmalıklar bazılarımızın iştahını açabiliyor ve o ara öğünün de bir ana öğüne dönüşmesine yol açabiliyor. Başlayacağımız diyetin öğünlerini oluştururken doktorumuz yardımıyla ve vücudumuzun isteklerini düşünerek hareket etmeliyiz.

6. Yağ Gerçekten Düşmanımız mı?

Doğru bilinen yanlışlar. Evet yağın fazlası zarar. Ama yağ dediğimizde aklımıza sadece bir tencere yağda kızarmış patatesler veya bol tereyağlı makarnalar gelmesin. Her diyetin olmazsa olmazları olan ceviz ve fındıkta da oldukça yağ vardır. Bu yağlarla beraber zeytinyağı da içeriği dolayısıyla vücudumuz için olmazsa olmazlardandır. Vitaminlerimizin olması gerektiği gibi taşınmasına ve hormonlarımızın düzene girmesinde yardımı dokunan faydalı yağlara düşman muamelesi yapmayalım lütfen!

7. Peki Şeker ve Tuz?

Maalesef %100 karbonhidrattan oluşan şekerler ve yemeğe gereğinden fazla eklenen tuzun elle tutulur herhangi bir değeri yok.  Yiyeceğinize dışardan eklenen şeker  bir besin değeri katmadığı gibi yemeğin kalorisini de arttıracaktır. Aynı şekilde tuza da en az şeker kadar dikkat edilmesi gerekir. İkisinin de fazlası kalori ve ödem ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yemeklerimizi tatlandırmak için tuz ve şeker yerine çeşitli baharatlar kullanmak hem diyetimiz hem sağlığımız için çok daha iyi olacaktır.

Diyete Başlamak
Baharatlarla Her Yemek Lezzetli

8.0 Kalori Olan Su

Suyun önemi çoğumuz tarafından yeterince bilinmiyor. Halbuki metabolizmamızın iyi çalışmasına aracı olan en önemli etkenlerden biri kesinlikle sudur. Tabi ki her şeyde olduğu gibi suyun da fazlası zarardır. Ama çoğumuz  ihtiyacımız olandan bile daha azını içiyoruz. Yine kişinin yaş ve vücut ölçülerine göre ihtiyacı olan su miktarı değişir. Geçerli bir ölçüm ile ne kadar su içmemiz gerektiğini öğrenmeli ve ona göre içmeliyiz.

9. Yemeklerimiz Kaçıyor Mu?

Çoğumuz yemek yerken ya önümüzdeki yemek birden yok olacak yada  biri bizi kovalıyormuş gibi davranıyoruz. Ve lokmalarımızı gerektiği kadar çiğnemeye vakit ayırmıyoruz. Gereğinden büyük kalan besinlerin sindirimleri normale göre çok daha zor olur. Ve ayrıca beyne doyma sinyalinin gitmesi 15-25 dakika arasında olur. Bu yüzden yemeğimizi de hemen yiyip kalkmak yerine doyma hissi için vücudumuza vakit tanımalıyız. Sakin sakin ve bol çiğneyerek yemek ne kadar acelemiz olursa olsun önceliğimiz olmalıdır.

10. Motivasyon

En sürdürülebilir alışkanlıkların bile ufak kaçamakları, tıkanma noktaları olur. Başladığımız yolda düz bir çizgide hiç bozulmadan ilerlemeyi herkes ister fakat maalesef ki mümkün değil. Bunun sebebi bizim bunu yapamayacak olmamız değil bizim insan olmamızdır. Sizde istisnalarınız olduğunda kendinizi suçlamak yerine bu düşünceyi kendinize hatırlatırsanız hem kendinizi yormamış hem de motivasyonunuzu kaybetmemiş olursunuz. Motivasyon yalnızca diyete başlamak konusunda değil her konuda bizim en büyük dostumuzdur. Eğer bir hedefe ulaşmak istiyorsak elimizden geldiğince motivasyonumuzu düşürmemeliyiz.

Diyete Başlamak
Ruh ve Beden Bütündür
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir