Evcil Hayvan

Köpekler İçin Zararlı 9 Besin

19 Ağustos 2021

author:

Köpekler İçin Zararlı 9 Besin

 

Köpekler için zararlı besinleri bilmek hayati önem taşır çünkü evcil hayvanlarımız evimizin ve ailemizin bir parçasıdır. Aile üyelerinin sağlığına olabildiğince dikkat ederken hiçbir sağlık masrafından kaçınmayız. Aynı durum hayvan dostlarımız için de geçerli olmalıdır. Onların sağlığı ve sağlık masrafları da en az diğer aile üyelerinin ki kadar önem teşkil eder.

köpekler
köpekler

Ev içerisinde bizimle birlikte yaşayan hayvanlarımız sık sık bizimle birlikte yemek yerler. Bizde çoğu zaman  hayvanların bizimle aynı yiyecekleri yemesinin sorun olmayacağı kanısına varırız. Ya da bir kereden bir şey olmaz kalıbı zihnimizde yer eder.  Bu konu hakkında fikir sahibi olmak adına köpek dostlarımızın yemesi zararlı olacak gündelik yiyeceklere bir göz atalım.

1-ÇİKOLATA

çikolata
çikolata

İnsanların vazgeçilmez bir atıştırmalığı olduğu için hayvanlara da verilmesinde bir zarar görülmez. Ancak masum gözüken bu atıştırmalığı köpeğiniz tükettiğinde kalp atışları normalin üzerinde bir hızla atmaya başlayacaktır. Organları işlevini düzgün şekilde yerine getiremeyecek  çünkü köpeğinizin vücudundaki kasları gereğinden fazla gevşetir. Kalbinin hızlı atışı kalp krizine ve nöbet geçirmesine neden olabilmektedir.

Çikolata ne kadar fazla teobromin içerirse köpeğinize yan etkisi de o kadar fazla olacaktır. Teobromin düzeyi en fazla olan çikolata sırasıyla; bitter, sütlü ve beyaz çikolatadır.

2-MEYVE

meyve
meyve

Bizim için oldukça faydası olan meyveler köpekler için faydalı  olmayabilir. Özellikle çekirdekli meyvelerin tüketilmesi oldukça tehlikelidir. Çünkü çekirdek evcil hayvanınızın sindirim sisteminde siyanür oluşumuna neden olacaktır. Ve fazla siyanür oluşumu halsizlik, gözlerin kanlanmasına neden olurken çekirdek tüketimi de  da kanlı ishal, idrar kaçırma ya da nöbet geçirmesine neden olacaktır.

Ancak bu değildir ki köpeğiniz çekirdeksiz meyveleri gönül rahatlığıyla tüketebilir. Zararlı olan meyvelere bakacak olursak;

-Üzüm: Şeker oranı oldukça yüksek olan bu meyve ister çekirdekli olsun ister  ya da kuru veya yaş üzüm  her halukarda köpeğiniz için zararlıdır. Ve dostunuzda böbrek hasarlarına yol açar.

-Avokado: Bu meyve köpekler için en zararlı olan besinlerin başında gelmektedir. Hem kabuğu hem içi zararlıdır.

3-ŞEKER/JELİBON/SAKIZ

şeker
şeker

Şeker ve jelibon gibi tatlandırıcı gerektiren ürünlere Ksilitol maddesi eklenmektedir. Ve bu madde karaciğer yetmezliğine yol açan maddeler arasındadır. Şekerlerde ve sakızlarda görülen bu madde köpeğinizde karaciğer yetmezliği yarattığında köpeğinizde  kusma , ishal ve neredeyse her rahatsızlıkta olduğu gibi halsizlik gözlemleyebilirsiniz.

4-KAHVE

kahve
kahve

Kahve çoğumuzun masasında bulunan bir üründür. Kahvenin aşırı tüketimi insan sağlığı açısından bile zararlı sayılırken köpeğiniz için aşırı kullanıma gerek kalmaksızın sağlığını bozacaktır. Evcil hayvanınızın kahve içmesi sonucu  vücut sıcaklığı yükselir, aşırı enerjik davranışlar sergiler, nefes nefese kalır  ya da ishal olur. Bu durumlardan herhangi birini ya da birkaçını gözlemlediyseniz derhal veteriner hekiminize başvurunuz.

5-SOĞAN/SARIMSAK

Mutfaklarda bolca bulunan soğan ve sarımsak biz insanlar için oldukça faydalı olduğunu bilip köpeğiniz için de faydalı olacağını düşünüyorsanız , yanılıyorsunuz. Ailece pikniklere çıkıldığında köpeğimizin yere düşen birkaç soğan parçasını yediğini görürüz ancak zararsız bir besin olduğunu düşünerek aldırış etmeyiz. Aslında soğan ve sarımsak dostlarımız için oldukça zararlı sebzelerdir.

Soğan ya da sarımsak tüketen köpekte hemolitik anemi gelişir. Bu da kan hücrelerinin yani alyuvarların normal ömrünü tamamlamadan yok olması demektir. Bunun sonucunda da köpek nefes almakta gitgide zorlanmaya başlar ve yaşamı son bulur. Soğanın tamamını değil de çok az bir miktar tükettiğini gördüyseniz büyük  bir endişe içine girmenize gerek yok ancak yan etki olarak ishal  ve halsizlik gözlemleyebilirsiniz. Her ne kadar tüketirse tüketsin bu durumda veterinere gitmenizde fayda var.

6-KIZARTMA

kızartma
kızartma

Aşırı yağlı yiyecekler ve kızartmaların tüketilmesi evcil hayvanınızda obeziteye yol açacaktır. Bunun yanı sıra pankreatit’e de neden olabilmektedir. Pankreatit, pankreasın zarar görerek iltihaplanmasıdır. Tedavi süreci hem sizin hem köpeğiniz için zorlayıcı olacaktır.

Köpeğiniz için zararlı olabilecek diğer besinler ise kısaca şöyledir;

7-SUCUK/SALAM

sucuk-salam
sucuk-salam

Belki de köpeklerin tüketmesinde zarar görülmeyen en yaygın besin sucuk ve salamdır. Ödül maması yerine düşük maliyetli olduğu için sucuk ve salam tercih edilir. Aslında aşırı derecede et yiyen köpeklerin saldırgan olacağına dair mitlerde dolaşır ancak bunun bir aslı yoktur. Köpeğiniz hırçınlaşmaz ancak şiddetli  mide ve bağırsak sorunları yaşayabilir hatta ileri boyutta kanser olma riski artar.

8-CİĞER

ciğer
ciğer

Yine et kategorisinden devam edecek  olursak mama kabına koyulması en zararsız görülen besinlerin başında ciğer geliyor. Ciğer A vitamini bakımından oldukça zengindir ve köpeğiniz bunu tükettiğinde vücudu bu vitaminin emilimini hızlı şekilde gerçekleştiremez dolayısıyla fazla miktarda A vitamini zehirlenmesine yol açar. Ve iskelet rahatsızlıkları da çok sık görülür.

9-SÜT

süt
süt

Köpekler yavruluktan çıktıktan sonra süt verildiğiniz takdirde sindirim sistemlerinde olumsuzluklar yaşanmaktadır. Çoğu köpekte laktoz intoleransı gelişir ve ishal, karın ağrısı, şişkinlik  görülür. Bunu laktoz intoleransı olan bir insanın yaşadığı yan etkiler şeklinde düşünebilirsiniz. Böylece dostunuzun ne kadar acı çekebileceği hakkında bir tahmininiz olur.

 

Unutmayın hangi evcil hayvana sahip olursanız olun, sizin yiyebilecekleriniz ile onunkiler her zaman farklı olmalıdır. Siz nasıl onun mamasından yemiyorsanız lütfen onun için de gerekli vitamin ve mineralleri barındıran mamaları seçin ve kendi yediğiniz yemekleri vermeyin.

 

 

Koronavirüs Karşılayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir