Sağlık Bilgisi Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Kurumsal Grup Sağlık Sigortası Nedir?

31 Ağustos 2021

author:

Kurumsal Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Kurumsal grup sağlık sigortası şirketlere göre değişmek ile beraber en az 10 ile 20 çalışanın dahil edildiği sağlık sigortasının fiyat olarak en avantajlı geldiği bir durumdur. Daha da ayrıntıya girmeden önce, bir şirketi değerli kılan; bünyesinde çalışan personeldir. Gün geçtikçe piyasanın neden olduğu rekabetçi yaklaşım nedeniyle çalışanlar işverenden daha fazla teminat beklemektedir. Dolayısıyla çalışan motivasyonunun artması, sürekli olarak işe giriş çıkışın olmaması ve dengenin kurulabilmesi adına belirgin özellikler gösteren imkanlar sağlamak oldukça önem arz eder.

Bu girdilerin çıktısı olarak; kendine sunulan imkanlar karşısında personel daha fazla motive olur ve kuruma karşı bağlılık geliştirir. Bunun sonucunda da mutlu çalışan mutlu iş veren tablosunu görmemiz mümkün olur.

Daha ayrıntılı bakacak olursak kurumsal sağlık sigortası, personelin sağlık sigortasına tamamlayıcı sağlık sigortası eklenmesi ile yapılmaktadır. Grup sağlık sigortasının avantajlarını ve ne olduğunu daha net bir şekilde anlamak adına tamamlayıcı sağlık sigortasının ne olduğunu idrak etmiş olmak gerekir.

kurumsal grup sağlık sigortası
kurumsal

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS)  Nedir?

SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) hastane masraflarını karşılamadığı ya da karşıladığı halde tedavi masraflarının limiti aştığı durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girmektedir. Hastanın  mağdur olmaması açısından oldukça gerekli olmasına karşın talepler de fazladır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının asıl amacı ise SGK anlaşması bulunan özel hastanelerde tedavi olduğunuzda tamamlayıcı sağlık sigortası bu noktada sizin en iyi hizmeti almanıza yarar.

Bir örnekle açıklayalım;

Tamamlayıcı sağlık sigortanız yok ve belinizdeki fıtık için ameliyat olmanız gerektiğinizi  öğrendiniz. Ameliyat için gün verildi ve beklemeye başladınız. Bu süreçte canınızın yanması bir yana çıkabilecek ekstra masrafları da aklınıza getirmemeye çalışıyorsunuz. Ameliyat günü geldiğinde acılarınızdan kurtulacağınızı düşünerek hasta odasında gözlerinizi açarsınız ancak hasta yakınınız olan kişi kulağınıza ekstra masrafların SGK tarafından karşılanamadığını fısıldar. Bu saatten sonra acılarınızın daha da artması muhtemeldir.

Şimdi bir de tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırmış birini düşünelim; fıtık ameliyatı olması gerektiğini öğrenir ve derhal SGk’nın anlaşmalı olduğu özel hastaneleri araştırır. Kendisi için en iyi olan özel hastaneye gider ve ameliyatı için gün alır. Gözlerini hasta odasında açtığında ise hasta yakını olan kişi kulağına ekstra masraflardan bahsettiğinde, tamamlayıcı sağlık sigortası olan kişi gülümser ve arkasına bir yastık daha alır. Aradaki farkı belirleyecek olan sizsiniz.

Unutmayın hasta odası kara kara düşünmeniz için değil iyileşip bir an önce sağlıklı yaşamınıza dönmeniz içindir. Bu yüzden tamamlayıcı  sağlık sigortası ile kendinizi güvence altına almalısınız, ekstra masraflar için ekstra güvence.

Tamamlayıcı sağlık sigortasını hakkında merak ettikleriniz varsa sorularınıza aradığınız cevabı sayfamızda bulabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Muayene Süreci Nasıl İşler ?

grup sağlık sigortası
sağlık sigortası

Kurumsal Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Kurumsal grup sağlık sigortası şirketlerin en az 10 ile 20 çalışanına normalden daha az sigorta primi ile bütün çalışanları tek bir sağlık sigortasında birleştiren bir poliçe türüdür.

Poliçe kapsamında kişinin;

  • 0-64 yaş arasında olması
  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olması
  • Çalıştığı şirkette sosyal güvencesinin aktif olması

Gerekmektedir.

Bu koşulları sağlayan her personele özel sağlık sigortası uygulanabilir. Ve şirketler, çalışanın ayakta, yatarak  yada ayakta+yatarak tedavi masraflarını karşılayabilmektedirler. Grup sağlık sigortası hem çalışan hem de iş veren açısından avantaj sağlar.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

30 Kişilik bir ekibiniz olduğunu düşünün. Ve bunlardan 25 tanesine grup sağlık sigortası yaptırırken 5 tanesine yaptırmamış olun. Ekipteki bu 5 kişiden birisi hasta olduğunda izin kullanmak zorunda ancak özel sağlık sigortasına onu dahil etmediğiniz için gittiği hastane özel değil devlet hastanesi olacak. Dolayısıyla sıra bekleyecek ve zamanını muayene sırasında geçirecek , ancak  muayene olduktan sonra eve gidip dinlenebilecek. Ve uzun uzun hastanede beklediği için evde dinlenmeye zamanı kalmayacak dolayısıyla birkaç günlük izin daha alması gerekecek. Bu durumda onun işlerini ekipten başak birinin yürütmesi gerekecek ve böylece ekiptekilerin iş yükü de artmış olacak. Bu durumu grip gibi hafif mi hastalık üzerinden değerlendirdik, daha büyük sağlık sorunlarında daha büyük aksaklıklar yaşanacaktır.

Toplu bir şekilde sağlık sigortası yaptırmış olduğunuz 25 kişiden birisi soğuk algınlık teşhisiyle ya da herhangi bir hastalık sonucu hastaneye başvurduğunda sıra beklemeden ayakta veya yatarak en kaliteli şekilde tedavisini olduktan sonra isterse eve isterse hastanede yataklı tedavisine devam ederek iyileşecektir. Ve kaliteli bir bakım süreci yaşadığından kendini daha çabuk toparlayarak işe dönebilecek ve diğer ekip arkadaşlarının da iş yükü artmayacaktır.

Elbette ki bu personelin sağlık durumu işe gelip gelmemesinden daha önemli olsa da işverenlerin, kurum içi döngüyü düşündüğünü varsaydığımızda bu sigorta türü,  prestijli olmasının yanı sıra ekip içi motivasyonu ve kuruma bağlılığı arttıracaktır.

çalışana avantajı
çalışana avantajı

Çalışan Açısından Kurumsal Grup Sağlık Sigortasının Avantajları

A-) Çalışanın Ailesi de Yararlanır

Tamamlıyo.com’ un grup sağlık sigortasında sunduğu hizmetlere bakacak olursak; iş yerinde toplu sağlık sigortası yaptırılmış olan bir çalışanın ailesi de belli bir prim dahilinde bu sigorta kapsamına girebilmektedir.. Bu noktada şirket tarafından personelin ailesi de kendisi gibi güvence altına alınmış olur. (Aileden kasıt çekirdek ailelerdir; anne, baba, çocuk/çocuklar)

B-) Bütçe Zorlaması Olmadan Kaliteli Tedavi

Yani kurumsal sağlık sigortasına dahil olan birisinin eşi bir sağlık sorunu yaşadığında ayakta veya yatarak tedavisini bu sigorta kapsamından yararlanarak gerçekleştirebilmektedir. Aslına bakarsanız oldukça avantajlı olan bu sigorta sayesinde çalışanın bütçesinde bir daralma olmaz ve dolayısıyla aile bütçesi yerine aile bireyinin sağlığına odaklanmak bu noktada daha kolay bir hale gelebilmektedir. Herkes ailesini ve ailesinin refahına önem verir. Bu yüzden bu sağlık sigortasının en büyük yararı ve olumlu yönü bu olabilir. Ancak unutulmaması gereken tedavi süreci anlaşmalı hastanelerde devam etmelidir.

Ayrıca emekli olup hali hazırda bir kurumda çalışan birisi de toplu sağlık sigortasına dahil edilebilmektedir.

(NOT: Bu durum her kurum ve her sigorta şirketi için farklılık göstermektedir.)

Bireysel sağlık sigortanız olsa bile çalıştığınız kurum sizi bu sigorta kapsamına dahil edebilir.

C-) Kurum Değeri

Bunun yanı sıra grup sağlık sigortasının size sunduğu bir diğer avantaj ise size değer verildiğiniz bilmenizdir. Çalışanının sağlığını düşünerek hareket eden ve buna öncelik veren bir kurumun parçası olmak oldukça kıymetlidir.

işverene avantajları
işverene avantajları

İşveren Açısından Kurumsal Grup Sağlık Sigortasının Avantajları

A-) Çalışan Bağlılığı

Bir işveren adına bünyesinde çalışan personelin bağlılığı en büyük avantaj olarak görülebilmektedir. Çalışanını düşünen bir patron her zaman büyük verim ve kar elde eder. İşveren tarafından değer  gördüğünü bilen kişi performansını arttırma ihtiyacı duyarak çalışma azmini olumlu yönde arttırır. Sağlık sigortasını toplu şekilde çalışanları için yapmış olan bir kurum aslında onların ailelerini de düşündüğünü gösterir ve kurumun vazgeçilmez olması yolunda büyük bir adım atmış olur.

B-) Vergi İndirimi

Bunun dışında vergi avantajı elde edebilmektedir. Çalışan ve ailelerini kapsayan grup sağlık sigortası primlerinden indirimlerinden yararlanarak ödediği primler kadar vergilerden indirim kazanmış olur.

C-) Çalışanın Zaman Tasarrufu

Sağlık problemi yaşamış olan çalışan hızlı bir şekilde tedavi edilip hızlıca sağlığına kavuştuğunda işler aksamaz ve kurumun kar zarar eğrisi dengeli bir şekilde hareket etmeye devam eder.

D-) İşveren Açısından Zaman Tasarrufu

Hızlı bir süreçtir. Her personelinize sağlık sigortası yapmakla uğraşmak yerine en az 20 kişiden oluşan gruplar halinde grup sağlık sigortasını yaptırarak zamandan tasarruf ederek tek bir sefer sağlık sigortası için başvurmanız mümkün.

Poliçelerde herhangi bir sıkıntı çıktığında sigorta şirketiyle  her çalışan için ayrı ayrı iletişime geçmek yerine grup halinde sigorta kapsamında bulunulduğundan  her çalışan için ayrı ayrı değil tek seferde sorunu çözmeniz mümkün.

E-) Sınırı İşveren Belirler

Sigortanın kapsamını siz belirlersiniz. Bu noktada işveren kendi ekibini ya da çalışanını tanımalıdır. Örneğin cinsiyet dağılımı, yaş ortalaması gibi nedenler önemlidir. Çünkü; kadın ağırlıklı olan işletmelerde çocuk sahibi olabilecekleri olasılıkları ya da ileri yaşlarda olan birisinin ekibinizde daha fazla hastalanabileceğini de göz önünde bulundurularak teminat kapsamını buna göre genişletmelisiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil olunduğundan diğer özel sağlık sigortalarına oranla yıllık tutarda daha az prim ödenir.

başvuru
başvuru

Kurumsal Grup Sağlık Sigortasına Nasıl Başvurulur ?

İşveren Kurumsal grup sağlık sigortası için çalışanlarından ve çalışanların ailesinden gerekli evrakların bilgilerini karşılayacak bilgileri içeren formu doldurmalarını ister. Ardından başvurulan sigorta şirketine bu formlar iletilir. Sigorta şirketi formları değerlendiremeye alır. Bu değerlendirme süreci çalışanların risk haritasına göre belirlenir ve buna göre sigorta şirketi kurumsal sağlık sigortası yapmayı kabul eder ya da etmez. Kabul ettiği durumda, sigorta şirketine ücret bedeli ödendiği durumda başvuru işleme konur ve aktifleşmiş olur.

sigorta kapsamı
sigorta kapsamı

Kurumsal Grup Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir Ve Neyi Kapsar ?

Kurumsal sağlık sigortası bünyesinde üç teminatı barındırmaktadır:

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

 

 

 

Devlet destekli olduğundan SGK ile anlaşması olan özel hastanelerin masraflarını karşılar.

 

Özel Sağlık Sigortası

 

 

 

Ani bir hastalık veya kaza sonucundaki tedavi giderlerini karşılar. SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçerli değildir.

 

 

 

Hibrit Sağlık Sigortası

 

 

 

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasının bir arada olmasıdır. Bu sigorta seçeneği ile teminatları  ile size hitap eden ve bütçenize en uygun sigortayı seçebilirsiniz.

 

 

özel sağlık sigortası
özel sağlık sigortası

Özel Sağlık Sigortası Neyi Kapsar?

Özel sağlık sigortasının poliçe teminatları dahilinde kapsadığı durumlar aşağıdaki gibidir ;

-Yoğun Bakım

-Evde Bakım

-Check-Up

-Dişçi Giderleri

-Kaza Sonucu Vefat

– İşitme Cihazı, Ayakta Tedavi

-Yatış Sonrası Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

-Kaza Sonucu Maluliyet

-Gözlük (cam, çerçeve, lens)

-Hamilelik Süreci Rutin Kontroller

TSS
TSS

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neyi Kapsar?

Madde Madde

-Röntgen

-Muayene, tomografi

-MR

-Ultrason

-Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

-Normal Doğum

-Sezaryen

-Periyodik Doktor Kontrolleri

-Doğum Sırasında Gelişen Komplikasyonlar

-Yatarak Tedavi

Kısa süreli olmayan tedavi sürecidir. Doktor tarafından yatış talimatı verilmesi ve tedavinin 24 saatten uzun sürmesi yatarak tedavi kapsamına girer.

Yatarak tedavi masraflarınız karşılanması için en az 3 aylık poliçeye sahip olmanız gerekir. İlk 3 ay geçmeden yatarak tedavi masrafları karşılanmayacaktır. 3 ay sonrasında ise ameliyat olmanız gereken durumlarda sigorta şirketinizden provizyon onayını almanız gerekir.

Acil durumlarda hastaneye giriş yaptığınızda 3 aylık bekleme süresi ortadan kalkar.

-Ayakta Tedavi

Muayene, röntgen, endoskopi, kan aldırma gibi tetkikleri içine alan ve yatış işleminin gerçekleşmediği durumları kapsar. 24 saati geçmeyen hastane süreçleri içindir. Ayakta tedavi limiti 10 muayene ile sınırlı olsa da da sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ve rutin kontroller de sağlık hizmeti de ayakta tedavi kapsamına girmektedir.

-Doğum Teminatı

İşverenin ekibindeki cinsiyet dağılımını bilmesi doğum teminatı açısından önemlidir. Bu teminat ayakta tedavi teminatına eklenir ancak doğum teminatı için ekstra prim ödemek gereklidir.

talep ve artış
talep ve artış

Talep Ve Artış

Başkent Üniversitesi’nden Meltem Balkancı’nın 27 Eylül 2017 tarihinde hazırladığı, Özel Sağlık Sigortası Türkiye Ve Dünya Uygulamaları adlı makalesinden yararlanacağız. Aşağıdaki tabloya baktığımızda 2010 yılı ile 2015 yılı arasında bireysel sigortalı sayısı ise grup sigortalı olanların sayısını görebiliriz.

Tablo 3.11. 2010 – 2015 Yılları Arası Bireysel/Grup Sigortalı Sayısı
YILLAR BİREYSEL SİGORTALI SAYISI DEGİŞİM ORANI GRUP SİGORTALI SAYISI DEGİŞİM ORANI TOPLAM SİGORTALI SAYISI
2010 754.941 911.082 1.666.023
2011 1.624.892 115% 926.165 2% 2.551.057
2012 1.616.267 -1% 1.062.330 15% 2.678.597
2013 1.846.634 14% 1.050.742 -1% 2.897.376
2014 1.977.672 7% 1.119.581 7% 3.097.253
2015 2.111.385 7% 1.132.906 1% 3.244.291

 

2010 yılında bireysel sigortalı sayısı 755 bin 941 kişi iken aynı yıl grup sağlık sigortası olan kişi sayısı  911 bin 82 kişidir. 2010 yılı için grup sağlık sigortası yaptıranların sayısı bireysel sigorta yaptıranlara oranla daha fazladır.  2015 yılına gelindiğinde; bireysel sigortası olanlar 2 milyon 111 bin 385  kişi iken, aynı yıl içerisinde grup sağlık sigortası yaptırmış olanların 1 milyon 132 bin 906 kişi olduğunu görüyoruz.

Aradan geçen 5 yıl bize şunu gösteriyor; çalışanlar için topluca yapılan sigortanın avantajları ve sağladığı prestij sayesinde 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde talep inanılmaz büyük bir oranda artmıştır. 2010 yılında sigorta yaptırmış kişilerin sayısı 2015 yılına gelindiğinde %100 bir artış göstermiştir.

Tabloda görüldüğü üzere bireysel sağlık sigortasını seçenlerin sayısı da sürekli artmıştır. O halde aralarındaki farklar incelenmelidir.

gss ile bss farkı
gss ile bss farkı

Bireysel Sağlık Sigortası İle Grup Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sigorta yaptırılırken risk hesaplaması yapılmaktadır. Bireysel sağlık sigortalarında risk oranı her daim daha yüksek olacağından fiyatlarda da artış görülür. Kurmsal sağlık sigortasında da riskler göz önünde bulundurulur ancak hesaplanan riskler birey üzerinden değil bir grup üzerinden hesaplandığı için risk grup içerisindeki diğer kişiler ile paylaşılmış olur. Böylece risk oranı düşük olarak hesaplanabilecek kurumsal sağlık sigortasının fiyatı da bireysel sağlık sigortasına oranla daha düşüktür.

Bireysel sağlık sigortası kapsamını sizin ihtiyacınız ve bütçeniz belirler. Ancak toplu yaptırılan sağlık sigortasının kapsamını, işveren ve işverenin sizin için ayırdığı bütçe belirlemektedir.

Vergi indiriminden yararlanmak isteyenler için bireysel sağlık sigortası önerilebilir çünkü kurumsal sağlık sigortasına yapılan vergi indirimini çalıştığınız şirket alır; primlerinizi ödeyen şirketiniz olduğundan dolayı vergi indiriminden yararlanacak olan da işverendir.

 

Bireysel-Grup Sağlık Sigortası Farkları Tablosu

Bireysel Sağlık Sigortası Grup Sağlık Sigortası
Bireysel sağlık sigortalarında risk oranı her daim daha yüksek olacağından fiyatlarda da artış görülür Riskler göz önünde  ancak hesaplanan riskler birey üzerinden değil bir grup üzerinden hesaplandığı için risk daha az sayılır.
Bireysel sağlık sigortası kapsamını sizin ihtiyacınız ve bütçeniz belirler. Sigortasının kapsamını, işveren ve işverenin sizin için ayırdığı bütçe belirlemektedir.
Bireysel sağlık sigortasında vergi  Yapılan vergi indirimini çalıştığınız şirket yararlanır.

Kalıcı Sağlık Sorunları Sigorta Kapsamına Girer Mi?

Doğuştan var olan bir hastalığınız var ise sigorta kapsamında bu sağlık sorunu karşılanmayacaktır. İster bireysel ister  grup sağlık sigortası olsun önceden var olan hastalıklar teminat kapsamında değildir.

Grup Sağlık Sigortasından Hangi Durumlarda Çıkılır?

Toplu sağlık sigortası yapılmış olup sigortanın başlangıç tarihiyle bitiş tarihi arasında işten çıkarılan personelin sigortası kesilir. İster istifa ister işveren tarafından işten çıkarılmış olsun her halukarda kişinin sağlık sigortası iptal edilir.

Çalışanın çıkarıldığı tarihten poliçenin biteceği tarihe kadar olan süre prim esaslı gün sayısına göre sigorta şirketi tarafından  işverene ödenir.

Grup Sağlık Sigortası Yaptırırken İşverenin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

-Sigorta Şirketi

Sağlık sigortası her çalışan açısından hayati önem arz eder ancak toplu sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki seçeceğiniz sigorta şirketinin size sundukları olacaktır. Bu konuda güvendiğiniz ve araştırdığınız kurumlarla işbirliğine gitmek önemli olacaktır.  Seçtiğiniz sigorta şirketi her an ulaşılabilir ve çözüm odaklı olmalıdır. Herhangi bir sorun çıktığında hızlı bir şekilde size cevap veren ve geri dönüş sağlayan kurumlar ile anlaşılmalıdır.

-Poliçe Kapsamı

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise poliçe kapsamıdır. Çalışanlarınız sağlık sorunu yaşadığı esnada onların problemlerine cevap vermeyen bir kapsam sigortayı gereksiz kılacaktır. Bir örnek ile açıklayalım; personeliniz rahatsız olduğunu söyledi ve izin isteyerek hastaneye gitti. Hastanede yatılı tedavi sürecine girmesi gerekti ancak sizin sigorta kapsamında belirttiğiniz ayakta tedavi kapsamı, bu durumda personeliniz ekstra ücret ödemek durumunda kaldı. İşe döndüğünde sizin yaptırmış olduğunu sigortanın kapsamını kendi zihninde sorgulayıp duracağından işyerine karşı bir bağlılık geliştirmez. Hatta tam tersi başka şirketleri tercih listesine ekleyebilir.

tamamlıyo
tamamlıyo
Sigorta Şirketinin Önemi?

Gerek işveren gerek personel açısından sigorta şirketi önemlidir. İnsan kaynakları sigorta kapsamında bir sorun yaşadığında muhatap olabileceği birisinin olması gerekir. Sigorta şirketi size vadettiği hizmeti sunmalıdır.

Bu noktada Tamamlıyo.com isteklerinizi dinleyerek size en uygun planı oluşturur. Vadettiklerini sunarak, hizmet kalitesini kanıtlar. Bilgi almak için iletişim formunu doldurduğunuz takdirde sizinle iletişime geçilecektir. Ayrıca bir çok sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası detaylarını öğrenmek için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

En az 20 çalışanın bir araya gelerek özel sağlık sigortası yaptırmasıdır. Poliçe kapsamında kişinin; -0-64 yaş arasında olması -Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olması Gerekmektedir.

SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) hastane masraflarını karşılamadığı ya da karşıladığı halde tedavi masraflarının limiti aştığı durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girmektedir.

Tamamlıyo.com’ un grup sağlık sigortasında sunduğu hizmetlere bakacak olursak; iş yerinde grup sağlık sigortası yaptırılmış olan bir çalışanın ailesi de bu sigorta kapsamına girmektedir. Bu noktada şirket tarafından personelin ailesi de kendisi gibi güvence altına alınmış olur. (Aileden kasıt çekirdek ailelerdir; anne, baba, çocuk/çocuklar)

Sigorta yaptırılırken risk hesaplaması yapılmaktadır. Bireysel sağlık sigortalarında risk oranı her daim daha yüksek olacağından fiyatlarda da artış görülür. Grup sağlık sigortasında da riskler göz önünde bulundurulur ancak hesaplanan riskler birey üzerinden değil bir grup üzerinden hesaplandığı için risk grup içerisindeki diğer kişiler ile paylaşılmış olur. Böylece risk oranı düşük olarak hesaplanabilecek grup sağlık sigortasının fiyatı da bireysel sağlık sigortasına oranla daha düşüktür.

Doğuştan var olan bir hastalığınız var ise grup sağlık sigortası kapsamında bu sağlık sorunu karşılanmayacaktır. İster bireysel ister  grup sağlık sigortası olsun önceden var olan hastalıklar teminat kapsamında değildir.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir