Diyet

Mutluluk Veren 8 Besin

4 Ağustos 2021

author:

Mutluluk Veren 8 Besin

Mutluluk veren besinler nelerdir? Serotoninin (mutluluk hormonunun) artmasına yardımcı olacak besinleri hangileridir.  Her insanın farklı bir mutluluk algısı vardır. Kimisi günlük hayatta yaşanan gelişmelerle kimisi kendine iyi gelen aktiviteleri gerçekleştirerek kendi mutluluğu ve refahı için çabalar.

Hayat şartları ve tüm bu mutsuzluk faktörlerinin arasında insanlara iyi gelip mutlu edecek ortak bir şeyler yok mu? Elbette var! Gelin bu yazıda mutluluk hormonu olan serotonin seviyenizi artıracak mutluluk veren 8 besini inceleyelim.

Mutluluk Hormonu (Serotonin) nedir?

Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin; vücutta sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlama, sindirimi düzenleme, uykuyu ve iştahı düzenleme, öğrenmeyi güçlendirme, hafızayı güçlü tutma ve olumlu duyguların düzenlenmesinde etkili olmasının yanı sıra fiziksel ve psikolojik fonksiyonlar üzerinde de oldukça etkilidir.

Serotonin ruh hâlimizi nasıl etkiler?

Beynimiz ve sinir sistemimiz inanılmaz yapısı ile nörotransmitterler aracılığı ile birbiriyle iletişim kuran nöronlardan oluşur. Bu nörotransmitterlere en çok duyulan ve araştırılanlara örnek olarak serotonin ve dopamin hormonlarını verebiliriz. Serotonin hormonu, vücudumuzun kendini depresyona ve olumsuz duygulara karşı kendini savunmasında büyük rol oynar. Beynimizde bulunan bu hormon; anksiyeteyi, ruh hâli değişikliklerini düzenlemeye yardımcı olarak duygular arasındaki dengenin de korunmasını sağlar.

Vücutta bulunan serotonin hormonu normal seviyelerde olduğunda daha dingin, daha mutlu, odağı yüksek, çok daha az endişeli ve daha kararlı hissetmemizi sağlar. Düşük seviyede serotonin hormonunun depresyona, anksiyeteye, sürekli mutsuz hissetmeye, değişken ruh hâllerine ve diğer bozukluklara (OKB, anoreksiya, bipolar, bulimia…) ön ayak olduğu bilinmektedir.

Vücudumuzdaki serotonin oranını doğal yollarla nasıl artırabiliriz?

Serotonin adı verilen bu hormonu ilaç tedavisi ile artırabileceğimiz gibi bu hormonu artırmanın doğal yolları da elbette bulunmaktadır. Bu doğal yollara birkaç örnek olarak düzenli egzersiz, güneş ışığı yoluyla D vitamini almak, size iyi gelen alışkanlıklarınızın sıklığını artırmak, sağlıklı beslenme, stresten olabildiğince uzak durma ve alkol, nikotin, kahve tüketiminden kaçınmak olarak verebiliriz.

Serotonin İçeren ve Size Mutluluk Verecek Besinler Hangileridir?

1-Yumurta

Hepinizin bildiği üzere yumurta yüksek bir protein kaynağıdır. İçerisinde bulundurduğu bu protein kanda bulunan triptofan seviyesini olumlu yönde desteklemektedir. Araştırmalar sonucunda triptofanın; serotonin ve dopamin hormonlarını yükseltmede önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Yumurta; içinde bulundurduğu triptofan, aminoasitler, D vitamini, omega-3 yağ asitleri ve biyotin sayesinde vücudunuzda bulunan serotonin seviyenizin artmasına yardımcı olacaktır.

mutluluk veren besin yumurta
Yumurta

2-Peynir

İçerdiği mineraller sayesinde serotonin içeriğiyle de güne güzel bir başlangıç yapmanızda yardımcı olacak olan peynir bir başka triptofan kaynağıdır.

mutluluk veren besin peynir
Peynir

3-Somon

Vücudun en önemli besin ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olan somon aynı zamanda bir omega-3 deposudur. Yağ asitleri açısından zenginliğiyle hem antidepresan etkisiyle sizi rahatlatacak hem de yüksek triptofan içeriğiyle size mutluluk verecektir.

besin somon
Somon

4-Kuru yemiş

Tüm kuru yemişler vücudumuzdaki dopamin seviyemizin korunmasında rol oynar. Özellikle fındık, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve ceviz sağlıklı yağlar ve lif açısından zengin olmasıyla mutluluk seviyemizin artmasına yardımcı olur. Ancak içerilerinde bulundurdukları yağlardan dolayı kuru yemişleri doğru miktarda tüketmenizde fayda var. Günde 2 adet ceviz, 5-6 fındık ve bir avuç bademi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

kuru yemis (badem, findik, ceviz, cekirdek)
Kuru yemiş

5-Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Özellikle ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli birer triptofan kaynağıdır. Herkesin bildiği üzere yüksek miktarda demir içeren ıspanak aynı zamanda C ve K vitaminleri, depresyona ve yorgunluğa iyi gelen folik asit ve kalsiyum da içermektedir. Güzelce yıkadıktan ve arındırdıktan sonra ıspanağı çiğ olarak da tüketebilir, salatalarınıza katık edebilirsiniz.

koyu yesil yaprakli sebzeler (ispanak)
Ispanak

6-Muz

Yine amino asit triptofan içeriğiyle ruh hâlinizi düzenlemenizde yardımcı olacak olan muz güçlü bir potasyum ve B vitamini kaynağıdır. Konsantrasyonunuzu artırmanızda ve hafızanızı diri tutarak uyanık kalmanıza da yardımcı olur. Her gün bir muz tüketmeniz serotonin seviyenizin korunmasında ve mutlu kalmanızda iyi bir rol oynayacaktır.

besin muz
Muz

7-Çilek

Çeşitli mineraller ve vitaminler açısından zengin olan çilek serotonini artırarak mutlu olmanıza yardımcı olur.

mutluluk veren besin cilek
Çilek

8-Çikolata

Özellikle bitter çikolata önemli bir antioksidan kaynağıdır. Tatlı isteğinizi bastırırken aynı zamanda size mutluluk verecek olan çikolata küçük iki kareye kadar tüketmenizde bir sakınca yoktur. Bitter çikolatanın içerisinde bulundurduğu feniletilamin sayesinde daha mutlu hissetmenize yardımcı olur.

cikolata
Çikolata
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 3 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir