Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir? Nasıl Kazanılır?

9 Mart 2021

author:

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir? Nasıl Kazanılır?

Ömür boyu yenileme garantisi özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortasında kazanabileceğiniz bir garantidir. 2013 yılı öncesi ömür boyu yenileme garantisini verme ve bu garantiyi kaldırma tamamen sigorta şirketlerinin takdirine ve değerlendirmesine bağlı idi. 2013 yılında Özel Sağlık Sigortası Yönetmeliği’nde yapılan düzenleme ile sigortalılar lehine bazı kurallar getirilmiştir. Sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi verdikten sonra artık bu garantiyi geri alamamaktadırlar.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?

Ömür boyu yenileme garantisi, bir sigorta şirketinin bir sağlık sigortası ürününü sigortalının ömrü boyunca aynı şartlar altında yenileneceğini garanti etmesidir. Başka bir deyiş ile sigorta şirketi sağlık sigortasının sigortalının ömrü boyunca aynı planla yapılacağını taahhüt eder. Bu garantiyi elde ettiğinizde sonradan ortaya çıkan hastalıklarınız teminat kapsamı dışında bırakılmaz. Yüksek primler talep edilemez. Aynı plan çerçevesinde aynı teminatlara sahip olursunuz ve aynı primleri ödersiniz.

Ömür boyu yenileme garantisi nasıl kazanılır ?
Ömür boyu yenileme garantisi nasıl kazanılır ?

Ömür Boyu Yenilme Garantisini Kazanmak Neden Önemlidir?

Sağlık sigortası tüm diğer sigortası türleri gibi bir yıllığına yapılır. Sigorta poliç

esi sona erdikten sonra 30 gün içerisinde poliçenizi yenileme hakkınız vardır. Bu yenilemeyi yaptığınızda yeni poliçe eski poliçenin devamı sayılır.

Diğer taraftan, sigorta poliçesinin her yenilenmesinde sigorta şirketleri bir risk değerlendirmesi yapar. Bu değerlendirmeye göre bazı hastalıklarınızı teminat dışı bırakabilir ya da daha yüksek primler belirleyebilirler.

Bu durum sigortalı için dezavantajlı bir durumdur. Çünkü yıllarca prim ödemiştir. Sigortadan yararlanması gereken bir hastalığında çıktığında ise sigortanın teminatlarından yararlanamaz. Fakat ömür boyu yenileme garantisine sahip olduğunuzda sigorta şirketi yeni bir risk değerlendirmesi ile sonradan çıkan hastalığınızı teminat kapsamı dışına çıkaramaz ya da bu nedenle primleri yükseltemez. Bundan dolayı bu garantiye sahip olmak önemlidir.

 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nasıl Kazanılır?

Sigorta şirketleri bu garanti için bir sigorta ürününü 3-4 yıl kesintisiz olarak satın almanızı isterler. Bununla birlikte hasar prim oranını belirli bir yüzdeyi aşmaması gibi bir şart da koşabilirler. Hasar primi oranı,  geçmiş sigorta dönemlerindeki gerçekleşen hasarın ödenen prime oranıdır. Yani bu süre içinde ciddi bir hastalık geçirmişseniz ya da sağlık sigortasını sürekli kullanmış iseniz şirketler bu garantiyi size vermeyebilir. Bu süre sonunda sigorta şirketi geçmiş poliçelerinizin üzerinden bir risk değerlendirmesi yapar. Garantiyi size verip vermeyeceğine karar verir. Garantiyi vermekle beraber risk durumunuza uygun bir prim belirler. Bu değerlendirme ve belirlemeden sonra kazanmış olduğunuz ömür boyu yenileme garantisi üzerinde artık şirketin bir değişiklik yapma hakkı yoktur.

Ömür Boyu Yenileme Garantisini Kaç Yılda Kazanırım?

Garantiyi ne kadar süre içinde kazanacağınız sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Fakat bu süre genellikle 3-4 yıl olur. Bu süre sonunda şirket bir risk değerlendirmesi yapar ve uygun bulursa size bu garantiyi verir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisini Kazanınca Elde Ettiğim Avantajlar Nelerdir?

  • Teminat kapsamınız daraltılamaz ya da teminat limitiniz düşürülemez.
  • Sizden daha yüksek bir prim talep edilemez. Hastalık primleri arttı diye bu oranda prim artırılamaz.
  • Ömrünüz boyunca ilk olarak satın aldığınız sigorta ürünün aynı planına sahip olursunuz.
  • İleride maruz kalabileceğiniz ağır hastalıklar için aynı sigorta teminatına sahip olursunuz. Sizden bir ek prim ya da katkı payı talep edilemez.
  • Primleriniz sadece o yılki zam oranına göre artar. Sigorta şirketi yeni risk değerlendirmesi yapıp, primlerinizi artıramaz. Sizden bir katkı payı talep edemez ya da mevcut katkı payını artıramaz.
  • İlk poliçenizde geçerli olan özel şartlar tüm ömrünüz boyu yaptığınız poliçelerde geçerli olur. Sigorta özel şartlarında ya da teknik esaslarında sizin aleyhinize bir değişiklik yapılamaz.
  • Sigorta şirketi ömür boyu yenileme garantisi şartlarına uygun olup olmadığı konusunda sigortalıyı bilgilendirmelidir. Bu bilgilendirmeyi yapmadığı takdirde sigortalanın değerlendirme şartlarını karşıladığı kabul edilir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Yaş Sınırı Nedir?

Yaş sınırı sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Sigorta şirketlerinin uyguladıkları yaş sınırı incelendiğinde 55-65 yaş aralığında bir yaş sınırı uyguladıkları görülür. Aşağıdaki tablodan seçili sigorta şirketler için yaş sınırlarını görebilirsiniz.

Sigorta Şirketi Yaş Sınırı Poliçe kaç yıl üst üste yaptırılmalı
Ak Sigorta 55 3 yıl
Anadolu Sigorta 64 4 yıl
Axa Sigorta 65 3 yıl
Demir Sağlık Sigorta 60 3 yıl
Ray Sigorta 64 3 yıl
Sompo Sigorta 60 3 yıl
Türkiye Sigorta 59 0-18 yaş: 2 yıl

19-45 yaş: 3 yıl

46-55 yaş: 4 yıl

 

Ömür Boyu Yenileme Garantisine Sahip Olabilmek İçin En Geç Kaç Yaşında Sigorta Ürününü Satın Almalıyım?

Sigorta şirketleri bu garantiyi vermek için 3-4 yıl kesintisiz olarak ilgili ürün için sigorta poliçesi yaptırmanızı isterler. Azami yaşa gelmeden önce bu sürenin bitmiş olması gerekir. Yukarıdaki tablodan örnek verecek olursak, örneğin Anadolu Sigorta için, 60 yaşında ilk sigorta poliçesini yaptırmamız gerekir. Çünkü bu şirket ömür boyu yenileme garantisi için 4 yıl üst üste sigorta yaptırmamızı şart koşar. 60-63 yaş arasında 4 kez sigorta poliçesi yaptırdıktan sonra 64 yaşında ömür boyu yenileme garantisini elde ederiz. Diğer sigorta şirketleri için de bu şekilde bir hesaplama yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi Var Mıdır?

Hem özel sağlık sigortasında hem de tamamlayıcı sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garantisi uygulaması vardır.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Sigorta Primlerini Artırır Mı?

Bekleme sürelerini doldurduktan sonra size ömür boyu yenileme garantisi verileceği yıl geçmiş hastalıklarınız ve bunların risklerinin bir değerlendirmesi yapılır. Eğer mevcut bir ağır hastalığınız varsa ya da sigorta poliçenizi sürekli olarak kullanmışsanız bu durumlar sigorta primlerinizi artırır. Garantiye bu yüksek primlerle sahip olabilirsiniz. Fakat garantiyi elde ettikten sonra priminiz her yılki zam oranına göre artar. Ağır bir hastalığı yakalanmanız veya risklerin artması sigorta primlerini etkilemez.

En uygun tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu değişikliğin 30 gün içeresinde yapılması gerekir. Eğer bu süre aşılırsa garanti sona erer. Yeni sigorta şirketi kendisi bir değerlendirme yaparak garantinizi devam ettirebilir.

Tedavi masraflarınız artığı zaman mevcut ömür boyu yenileme garantiniz devam eder. Zaten Yönetmelikteki yapılan değişikliğin amacı budur. Yani ömür boyu yenileme garantisi ile size ağır hastalığı yakalanmanız ve tedavi masraflarınız artması durumunda bu masrafları karşılama ve primleri artırmama garantisi verilmiştir.

Teminat kapsamı daha dar bir ürüne geçiş yaptığınızda bunun ömür boyu yenileme garantisi üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Fakat teminat kapsamı daha geniş bir ürüne geçildiğinde sigorta şirketinin garanti konusunda yeni bir değerlendirme hakkı ortaya çıkacaktır.

İşyeri değişikliğinde ömür boyu yenileme garantisini kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz. Bu risk ile karşılaşmamak için işyerinde ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde yeni sigorta şirketine teminat başvurusunda bulunulması gerekir. Bu başvuru ile mevcut garantinizi yeni şirkete devredebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir