Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özel Hastanelerde Provizyon İşleyişi Nasıl Gerçekleşir ?

25 Aralık 2020

author:

Özel Hastanelerde Provizyon İşleyişi Nasıl Gerçekleşir ?

Özel hastanelerde provizyon işleyişi nasıl gerçekleşir sorusunu cevaplandırmadan önce tamamlayıcı sağlık sigortasındaki bazı kavramları açıklamak istiyoruz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Provizyon Nedir
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Provizyon Nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Provizyon Nedir: Özel sağlık kurumundan alacağınız sağlık hizmetinin sigorta şirketi tarafından karşılanacağının şirket tarafından onaylanmasıdır. Şirket, geçerli bir poliçenizin olduğunu ve alınan sağlık hizmetinin poliçe teminatı kapsamında olduğunu onaylar. Bu onay sayesinde sigorta şirketi özel sağlık kurumundaki sağlık harcamalarınızı doğrudan karşılar.

 • E-provizyon: Bu onayın elektronik ortamda verilmesidir.
 • Doğrudan Ödeme: Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bir özel hastaneye provizyon verdikten sonra ilgili sağlık masrafını doğrudan ödemesidir. Doğrudan ödemede, özel hastanedeki hiçbir masrafı siz ödemesiniz. Sigorta şirketiniz provizyon vererek tüm masrafları doğrudan öder.
 • Sonradan Ödeme: Sonradan ödeme, sigorta şirketinin anlaşmalı olmadığı bir hastane için olur. Bu hastaneye sağlık hizmeti almak için başvurduğunuzda sigorta şirketiniz ve hastane arasında bir anlaşma olmadığı için provizyon verilmez. Sağlık hizmeti masraflarını siz öderseniz. Sonrasında bir talep formu doldurur ve ödeme yaptığınız masrafları sigorta şirketinden talep edersiniz.
 • Tedavi Masrafları Talep Formu: Bu formu yukarıda belirtiğim gibi sonradan ödeme durumunda doldurursunuz. Anlaşmalı olmayan bir hastaneden alacağınız sağlık hizmetleri için sigorta şirketi size provizyon vermez. Siz de bu masrafları cebinizden ödersiniz. Yaptığınız bu masrafları tedavi masrafları talep formunda belirtir ve ilgili faturalar ile birlikte sigorta şirketine sunarsınız. Sigorta şirketi bunları esas olarak size geri ödeme yapar.
 • Limit: Bir sigorta döneminde bir teminata ödenebilecek azami tazminat miktarıdır. Örneğin, ayakta tedavi için sigorta şirketi 10 muayene limiti koymuşsa tazmin edilebilecek azami muayene sayısı 10’dur. Ya da diş bakım paketi için 1000 TL bir limit koymuşsa sigorta şirketi bu teminat için 1000 TL tazminde bulunur.
 • Katılım Payı: Bir sağlık hizmetinin belirli bir miktarının sigortalı tarafından ödenmesidir. Katılım payı daha çok özel sağlık sigortasında uygulanır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında pek başvurulmayan bir uygulamadır.
 • İstisna (teminat dışı durumlar): Bazı sağlık masraflarının poliçe kapsamından çıkarılmasıdır. Bunlar, sigorta poliçesinin genel şartlarında belirtilir. Örneğin, estetik operasyonların ya da lens masraflarının tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmayacağı belirtilir.
 • Bekleme Süresi: Tamamlayıcı sağlık sigortasında yatarak tedavi teminatı ve doğum teminatında sigorta poliçeniz yaptırdığınız anda aktif olmaz. Bu poliçe kapsamında sağlık hizmeti alabilmeniz için belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu süreye bekleme süresi nedir. Sigorta şirketleri bekleme süresini genellikle yatarak tedavi teminatı için 3 ay ve doğum teminatı için 12 ay uygularlar.

Bir hevesle tamamlayıcı sağlık sigortasınızı yaptırdınız ve bu sigortayı kullanmanızın gereken bir durum ortaya çıktı. Özel hastaneye gittiğinizde ‘provizyonunuz açılmıyor; bu yüzden tedavi masraflarını kendiniz ödemeniz gerekiyor’ gibi bir cevapla karşılaştınız. Gerçekten can sıkıcı bir durum değil mi. Her gün yüzlerce kişi tamamlayıcı sağlık sigortası olduğu halde bu tür sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunun temel sebebi, hastane ve sigorta şirketi arasında provizyon alt yapısının sağlıklı olarak kurulamaması. Bu durumun farkında olup, provizyon sürecinde bazı sorunlarla karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurursanız süreci daha etkin yönetebilirsiniz.

Provizyon süreci içinde şu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Provizyon süreci içinde şu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Provizyon süreci içinde şu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 • Sigorta şirketinize ulaşılamaması ya da provizyon sistemine girilememesi. Bu durumda sağlık hizmeti verme konusunda özel sağlık kurumunda bir tereddüt oluşacak ve hizmeti alma süreciniz uzayacaktır.
 • Yanlış provizyon numarası ile işlem yapmak.
 • Sigorta şirketinin provizyon işlemlerinde yavaş hareket etmesi ve süreci uzatması.
 • Teminat limitinin yanlış olarak verilmesi

Tüm bu durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma süreciniz uzayacak ve bu durum sizin gerilmenize yol açacaktır. En iyisi böyle durumların olabileceğinin farkında olmak ve buna göre sakin davranmak. Eninde sonunda provizyon işlemleri halledilir ve sağlık hizmetlerine erişiminiz sağlanır. Bu yüzden kendimizi stres altına sokmaya gerek yok.

Peki, hastanelerde provizyon işleyişi nasıl gerçekleşiyor? Şimdi bu konu üzerinde duralım.

Burada iki farklı tür işleyiş söz konusu:

 • Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu özel sağlık kurumunda provizyonun işleyişi şu şekilde oluyor. Özel hastaneye başvuruyorsunuz ve sağlık hizmetlerini alıyorsunuz. Hastane, sigorta şirketi ile provizyon işlemlerini başlatıyor. Bu süreçte yukarıda belirttiğim sorunların biriyle karşılaşabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durum ve uzun vadede çözülecektir. Bundan dolayı sıkıntıya girmeye gerek yok. .Günün sonunda, işlemleriniz halledilir ve sigorta poliçeniz kapsamı ve limitleri dâhilinde sağlık harcamalarınız ödenir.
 • Sigorta şirketiniz anlaşmalı olmadığı bir özel sağlık kurumda ise provizyonun işleyişi şu şekilde oluyor. Bu durumda provizyon açılmaz ve sağlık hizmeti bedelini siz öderseniz. Böylelikle sağlık masraflarının sonradan ödeme durumu ortaya çıkar. Yaptığınız masrafları, tedavi masrafları talep formuna işlersiniz. Bu formu, üzerinde hastane mührü ve imza bulunan fatura ve rapor, ilaç fişi gibi ilgili belgelerle birlikte 1 hafta içerisinde sigorta şirketinize göndermeniz gerekir. Sigorta şirketi bu belgeleri değerlendirir ve yaptığı bu değerlendirmeye göre yaptığınız tedavi masrafların tamamını ya da bir kısmını sağladığınız banka hesabına yatırır.

Provizyon işlemlerini gerçekleştirirken nelere dikkat etmeliyim?

 • Poliçenizdeki teminat dışı durumların farkında olun. Teminat dışı bir hastalık için özel sağlık kurumuna başvurduğunuzda provizyon talebi reddedilecektir.
 • Sigorta şirketi ile anlaşmalı olmayan bir özel sağlık kurumuna başvurduğunuzda provizyon talebiniz reddedilecektir.
 • Tedavinizin esnasında size verilen her belgeyi muhafaza edin. Bu belgeler provizyon işlemlerin yapılması ve sigorta masraflarınızın tazmin edilmesinde oldukça önemli olabilir.
 • Provizyon işlemenizi birkaç gün önce yaptırmakta fayda var. Böylelikle istenmedik sürprizlere karşı hazırlıklı olur ve planladığınız tedaviyi aksatmamış olursunuz.

  Akıllı provizyon uygulaması
  Akıllı provizyon uygulaması

Son olarak size bir hatırlatma yapalım. Akıllı provizyon uygulaması provizyon işlemlerini oldukça kolaylaştırır.

Provizyon işlemelerinde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı sigorta şirketleri akıllı provizyon uygulamasını sunmaktadırlar. Bu uygulama sayesinde;

 • Hastane provizyon işlemleriniz için uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. Hastanenin yaptığı provizyon talebi anında cevaplandırılır ve işlem tamamlanır.
 • Provizyon için sigorta kartı taşımanız gerekmez. TC kimlik numaranızı vererek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
 • Provizyon süreci ile ilgili tüm bilgiler cep telefonunuza gönderilir. Bunun sonucu işlemler ilgili bir karışıklık ya da anlaşmazlık ortaya çıkmaz. Yukarıda belirttiğim sorunları yaşama ihtimali en aza indirilir.
 • Provizyon işlemleri ile ilgili tüm bilgiler ve belgeler elektronik ortamda anında sigorta şirketine iletilir. Böylece, bu bilgilerin ve belgelerin faks ile gönderildiğinde yaşadığınız zaman kaybının önüne geçilir.

Sonuç olarak poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketinin akıllı provizyon sistemine sahip olması provizyon işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Size bu kadar karmaşık görünen provizyon işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini ayrıntısıyla açıklamış olduğuma inanıyorum. Bu yazıda size yaptığım tavsiyeler ile hızlı bir şekilde provizyon işlemlerini tamamlayıp, bir an önce tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarının keyfini çıkarmanızı dilerim.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir