Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?

6 Ağustos 2021

author:

Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?

Özel sağlık sigortası içerisinde tenzili muafiyet gibi birçok teknik isim barındıran bir üründür. Bu isimlerin çoğuna günlük yaşantımızda rastlamayız ve bundan dolayı da bilgi sahibi olmamız çok mümkün değil. Sağlık sigortası poliçenizde karşınıza çıkan Tenzili muafiyet, özel sağlık sigortası için de önemli bir kavramdır. Tamamlayıcı sağlık sigortalarında bulunmayan tenzili muafiyetin, özel sağlık sigortalarınızda karşınıza çıkma ihtimali yüksektir. Peki özel sağlık sigortasındaki tenzili muafiyet nedir?

Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?
Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?

Özel Sağlık Sigortasındaki Tenzili Muafiyet Nedir?

Primlerinizle finanse edilen bir özel sigorta başvurusunda bulunsanız ya da devlet tarafından vergileriniz ile sağlanan bir sigortaya sahip olsanız dahi, tüm sağlık ihtiyaçlarınızın ve masraflarınızın kapsandığı bir sağlık sigortası mümkün değildir. İhtiyaçlarınızın sağlanamadığı durumlarda, oluşan hizmet ve bedel farklarının belli bir oranının karşılanması için sigortalar anlaşmalar gerçekleştirir. Tenzili muafiyet olarak adlandırılan bu durumda, poliçenizde belirlenen miktar kadar hasardan sorumlusunuz. Örneğin: 400 TL’lik bir muafiyet miktarına sahipseniz, hastane faturanız 700 TL geldiğinde bu miktarın 400 TL’si sigortanız tarafından karşılanır. Fakat 400 TL altında bir fatura ödemeniz olduğunda, miktar muafiyetinizin altında kalacağı için ödemesi sigorta tarafından gerçekleşmez.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızda karşınıza çıkmayan tenzili muafiyet, özel sağlık sigortalarınızda yer alır. Bu muafiyet ile karşılaştığınız az miktarlı faturaları ödemek sizin sorumluluğunuzdadır. Sorumlu olacağınız miktar, sigorta bedeliniz ve hasarınızın belirli bir yüzdesi üzerinden hesaplanmaktadır ya da kesin olarak belirlenmiş bir miktar da olabilir. Muafiyet oranınız yüksek olursa ödemeniz gereken prim miktarı daha az olur. Muafiyet limitinizin yüksek olması aynı zamanda özel sağlık sigortası fiyatlarınızın da düşük olmasına sebebiyet verebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortasında Tenzili Muafiyet Neden Vardır?

Peki bu tenzili muafiyet kavramı neden var? Tenzili muafiyet, sağlık sigortası şirketiniz tarafından şirketi daha ufak hasar faturalarına karşı korumak amacıyla yaratılmış bir güvenlik önlemidir. Aslında bu, sigorta şirketiniz için önemli bir avantajdır. Hasarların belirli bir kısmını üstlenecek olmanız, poliçe primlerinizi düşürebilir. Ayrıca, poliçeniz kapsamında hasar talebinde bulunurken belirli bir miktarı ödeyeceğinizi bildiğinizden dolayı siz de gereksiz sağlık harcamaları için poliçeniz üzerinizden işlem yapmaktan kaçınırsınız. Bu durum aynı zamanda sigorta şirketi üzerine binen gereksiz hasar taleplerini ve masraflarını da azaltır.

Tenzili Muafiyet Türleri
Tenzili Muafiyet Türleri

Tenzili Muafiyet Türleri Nelerdir?

Özel sağlık sigortasındaki tenzili muafiyet için iki yöntem mevcuttur. Yukarıda belirtildiği üzere, ya sigorta bedelinizin belli bir oranı ya da belirlenmiş bir fiyat vardır. Bunlardan hangisi olacağı sigorta şirketinizle gerçekleştirdiğiniz poliçede yer alır.

  • Birinci uygulama, muafiyettir. Hasar bedeliniz, sahip olduğunuz sağlık hizmeti sigortanızın belirli bir yüzdesini geçerse geçen kısım sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu değer değişkenlik gösterebilir; örneğin %2 veya %3 gibi. Hasar bedeli bu belirlenmiş oranın altında kalıyorsa, sigorta şirketiniz ödemeyi karşılamaz.
  • İkincisinde ise, muafiyet sigorta bedelinize bakılmaksızın belli bir üst fiyat üzerinden yapılmaktadır. Örneğin, 3.000 TL muafiyetli bir poliçeye sahipseniz, hasar bedeliniz ancak bu miktarı geçtiği taktirde sigortanız devreye girer. Eğer hasar bedeliniz belirlenmiş bu miktarın altında kalırsa, sigorta şirketiniz ödemeyi karşılamaz.
  • Tüm bunlara ek olarak, bir de gönüllü bir  muafiyet sınırı vardır. Planda belirtilen zorunlu limitinizin üstünde bir limit de belirleyebilirsiniz. Bu sizin tercihinize bırakılmış bir sınırdır ve yenileme döneminde değiştirmek de mümkün.

İhtiyacınıza göre, yüksek tenzili muafiyet ya da daha alçak bir tenzili muafiyet seçebilirsiniz. Fakat şunu unutmamakta fayda var; yüksek tenzili muafiyet seçeneği primlerinizi azaltırken, düşük tenzili muafiyet seçeneği ise prim miktarını yükseltir. Çünkü düşük oranda tenzili muafiyete sahip olduğunuzda, sigortanız hasar talebiniz karşısında daha fazla ücret öder.

Tenzili Muafiyetin Faydaları Nelerdir?

Tenzili muafiyet ilk bakışta sizin için dezavantajlı bir seçenek olarak gözükebilir fakat birçok faydası vardır.

  • Sağlık sigortanızda gönüllü bir muafiyet türünü seçtiğinizde, prim ödemelerinizde indirim elde edebilirsiniz.
  • Tenzili muafiyet ile birlikte meydana gelen küçük hasarlarda miktarı sizin üstlendiğinizi ve poliçe primlerinizde düşüş olacağını belirtmiştik. Poliçe priminizin düşmesiyle ve sizin de hasarı üstlenmenizle daha verimli bir sürecin oluşması amaçlanmıştır.
  • Tenzili muafiyet ile aldığınız sağlık sigortanızı, küçük hasarlar için kullanamayacağınızı artık yazımızla beraber biliyorsunuz. Böylelikle, büyük bir hasar meydana gelmediği taktirde sağlık sigortanızı sene içinde kullanmazsınız. Bu sayede, yenileme döneminde hasarsızlık indirimi kazanma şansı yakalayabilirsiniz.
  • Sigorta poliçenizi gerekli oldukça kullanabilirsiniz. Bu sayede, tenzili muafiyet ile özel sağlık poliçeleriniz tam olarak amacına hizmet edebilir.
  • Ayrıca, hasar talebinde bulunmadığınız poliçe dönemlerinizde artmış birikimli bonusunuzu kullanabilirsiniz. Biriktirdiğiniz bu bonuslar aracılığıyla, teminat miktarınız prim ücretinize eşitlenebilir.

Tenzili Muafiyetin Dezavantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortalarında tenzili muafiyete sahip olmanın aynı zamanda sizin için dezavantajları da vardır.

  • Sahip olduğunuz özel sağlık sigortasındaki muafiyet yüksek limite sahipse, acil sağlık durumlarında birikimlerinizi harcayabilirsiniz.
  • Ayrıca, yüksek muafiyete sahip özel sağlık sigortasına sahipseniz, poliçenize ödeyeceğiniz miktar düşük olsa dahi hastanede ödeyeceğiniz miktar daha fazla olur. Özel sağlık sigortanız limiti karşılamadan devreye girmeyeceği için bu sizin için daha maliyetli bir duruma yol açabilir.

SİZİN İÇİN TAVSİYELERİMİZ

Özel sağlık sigortanızın muafiyet şartlarını bilmek ve poliçenizi bu şartlara uygun düzenlemek oldukça önemli.  muafiyet uygulamanız eğer poliçenizde yer alıyorsa, belirlenen limite oldukça dikkat etmelisiniz. Aksi halde, hasar talebinde bulunduğunuzda masrafları ödemek durumunda olan siz olabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir