Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası Yenileme Döneminde 7 Önemli Madde

15 Nisan 2021

author:

Sağlık Sigortası Yenileme Döneminde 7 Önemli Madde

Sağlık sigortanızı yenilerken göz önünde bulunduracağınız 7 maddeye dikkat etmeniz gerekiyor. Bu maddelerin 5 tanesi dikkat etmeniz gerekenler, 2 maddesi ise sağlık sigortası yenileme yapmadığınızda karşılaşacağınız sorunlardır.

Sigortanızı yenileme sürenizi geçirmeden, doğru poliçe yenileme adımlarınızı kullanarak haklarınızı kaybetmeyebilirsiniz. Kolay gözüken bu işlemin doğru yapılmaması halinde sorun yaşayabileceğinizi bilmelisiniz. Sigortanızın henüz günü gelmeden yenilenmesi gibi birçok işlem uygulamanız gerekir.

Sağlık Sigortası Yenilerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigortanızı uzun süredir kullanıyor olabilir ya da yeni bir sigorta başlangıcı yapabilirsiniz. Sigortanızın yenileme döneminde bazı unsurlara dikkat etmeniz kazanılmış haklar ve kaybedilmeyen haklar anlamına gelir.

Sağlık sigortasını yenilerken;

 • Sağlık sigorta gününü beklemeden yenileme yapın
 • Sigorta ettireni değiştirerek vergiden avantaj sağlayın
 • Sağlık sigortası içeriğini inceleyin
 • Sağlık sigortası özel şartları inceleyin
 • Sigorta yılı içerisinde geçirilen hastalığı bildirim

Bu bilgiler doğrultusunda sigortanızı yenileme işlemine geçiş yapabilirsiniz. Sigorta gününün beklenmeden en az 15 gün önceden yenileme onayı, sigorta şirketi tarafından alınması gerekir.

Sağlık Sigortası Yenileme Yapılmazsa Ne Olur?

Sağlık sigortanızı yenilemediğiniz durumlarda bazı haklarınızı kaybedebilirsiniz. Bu hakların kaybı sizin için oldukça önemlidir. Çoğu zaman sigorta sahipleri bu hakların önemini bilmiyor.

Sağlık sigortası yenileme işlemi olmadığında;

 • Bekleme süresi başlar
 • Hasarsızlık indirimi kaybolur
 • Ömür boyu yenileme garantisinde yer alan belirlenen süre yeniden başlar

Sağlık sigortanızı yenileme işlemi yapmanın avantajları dışında bu şekilde hak kayıpları da vardır. Şirket değişikliği yaparken de bu durumları göze almanız gerekebilir. Sigorta şirketinizden yenileme işlemi olmaması halinde kaybedeceğiniz hakları öğrenmeniz önemlidir.

Sağlık sigortası yenileme döneminde dikkat edilmesi gerekenler
Sağlık sigortası yenileme döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Sağlık Sigortası Günü Gelmeden Nasıl Yenilenir?

Yenileme işlemini son zaman bırakmıyor olmanız size avantaj sağlayacaktır. En kötü ihtimalle, poliçe bitimine 15 gün kala sigorta şirketinizle iletişime geçmeli ve kısa sürede yenileme işleminizi gerçekleştirmelisiniz.

Sağlık sigortası için verdiğiniz yenileme talebi bazı durumlarda onaylanmayabilir. Bu durumda sigorta şirketinizin size 30 gün gibi ek bir süre vermesi mümkündür. Ek süre poliçe kullanımına dâhil değildir. Bu süre zarfında oluşan sorunlarda poliçeniz pasif olacağından yararlanamayacaksınız.

Verilen ek sürenin geçmesi durumunda ise artık yenileme işlemi gerçekleşmez ve yeniden sigorta yaptırmanız gerekir. Ayrıca ömür boyu yenileme hakkınızda elinizden gitmiş olur. Bu durumda sigorta şirketleri müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak adına bilgi verebiliyor. Bu uygulama zorunlu olmadığı için yenileme işlem süresinin geçmesi durumunda sigorta şirketini suçlamak hata olabilir.

Sigorta Ettireni Değiştirerek Vergi Avantajı Sağlayın

Sağlık sigortası olarak özel ya da tamamlayıcı sigorta türlerini vergiden düşürme imkânınız bulunuyor. Sigorta ettiren kişinin yararlanabileceği gelir vergisinden indirim gibi avantajlardan sigorta ettiren kişi değiştirilerek de faydalanılabilir. Sigorta ettiren kişi dışında eşin ve çocukların da yararlandığı bu sigorta hizmetinde ödenen primleri gelir vergisinden düşürebiliyorsunuz.

Sağlık Sigortası İçeriğini İnceleyin

Sağlık sigortası içeriğinde bazı değişiklikler söz konusu olabiliyor. Sizlerin bu yeniliklerden haberdar olmanız için poliçe içeriğini incelemeniz gerekir. Sağlık masraflarının daha kontrollü olarak karşılanması, sigorta ettirenin bu hizmetten daha verimli ve ihtiyaçlarına yönelik faydalanmaları için sağlık sigortasını incelemelisiniz.

Yenileme dönemine; aile üyelerine eklenen bir birey, sağlık ihtiyaçları, sigorta kapsamında istediğiniz diğer hizmetler gibi tüm farklılıklar yansıtılabilir. Yeniden sigorta poliçenizi düzenleme imkânınız bulunuyor. Bunun için katılım payı ya da prim ödemeleri belirleyerek kapsamını genişletebilir, daraltabilirsiniz. Aile bütçenize en uygun çözüm için sigorta şirketinizden yardım alabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Özel Şartları İnceleyin

Sağlık sigortasında genel şartların dışında özel şartlar da yer alıyor. Özel şartlarda oluşan değişiklikler için poliçenizde yer alan bu şartları incelemeniz gerekir.

Özel şartlarda;

 • Teminat içeriği
 • Ömür boyu yenileme garanti içeriği
 • Teminat harici durumlar
 • Teminat limiti

Bu şartlar içerisinde eski poliçeniz ile yenilenecek poliçeniz arasında bazı karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Poliçenizde içinize sinmeyen ya da daha önce faydalandığınız bazı şartların kaybedildiği durumlar olduğunda, sigorta poliçenizi diğer şirketlere taşıyabilirsiniz.

Sigorta Yılı İçerisinde Geçirdiğiniz Hastalığı Bildirin

Sağlık sigortası poliçesi her yıl yenilenmesi gereken, 1 yıllık bir sözleşmedir. Yenilenme dönemlerinde değişen koşullar, şartlar kapsamın genişlemesine ya da daralmasına neden olabiliyor. Sigorta ettirenin ise 1 yıllık süreçte yeni bir hastalığa sahip olması muhtemel durumlar arasındadır.

Böyle durumların ise sigorta şirketine bildirilmesi gerekir. Değişikliklerin sorulmasını beklemeden, sigorta ettiren sigorta şirketine durumu bildirmelidir. Muhtemel riskler için önleyici bir tedbir gibi düşünülebilir. Sağlık poliçesine bildirimine yönelik olarak muafiyet ya da limit uygulanabilir.

Sağlık Sigortası Yenilenmediğinde Hangi Haklar Kaybedilir?

Sağlık sigortasının iptali halinde kazanılmış haklarınız artık kaybettiğiniz haklar olacaktır. Yeni poliçenin alınması, sigorta şirketine taşınması ya da farklı kapsamda bir sigorta alınması halinde de bu haklar geri gelmez. Her fırsatta yeni bir sigorta yaptırıyormuş gibi değerlendirilirsiniz.

Yenileme Yapılmazsa Bekleme Süresi Yeniden Başlar

Bekleme süresi sigorta sahibi için önem teşkil ediyor. Sigorta şirketi tarafından hastalığın türüne göre bir süre verilir. Bekleme süresi dolması halinde ise belirlenen hastalıklar için tedavi sürecine giriş yapabilirsiniz. Bu durum özellikle sigorta şirketi değiştirme, yenileme ya da sigorta iptali gibi durumlar sonucunda ortaya çıkar. Yenilenmeyen ya da vaktinde yenilenmeyen poliçenin bekleme süresi dolmaz, dolayısıyla tedavi yaptırma hakkınızı belirlenen hastalıklarda kaybetmiş olursunuz.

Sağlık Sigortası Yenilenmediğinde Hasarsızlık İndirimi Kaybedilir

Sigortanızın aktif olduğu dönem boyunca hiç kullanmadığınız poliçeniz üzerinden, yenilemeniz halinde hatırı sayılır bir indirim alırsınız. Bu indirim sonucunda daha kapsamlı bir poliçe yeniden düzenleyebilirsiniz. Ekonomik sorunlar yaşadığınız bir dönemde adeta can simidi olabilecek bu avantajı elinizden kaçırmamalısınız.

Sağlık Sigortası Yapılmazsa Ömür Boyu Yenileme Garantisi Biter

Sağlık sigortanızı süresini geçirmeden birbirini takip eden 3–4 yıl süresince yenilemiş olmanız, sizlere ömür boyu yenileme garantisi sunar. Yenileme için sizlere tanınan süreyi kaçırmamanız, sigorta şirketi değişikliğinde uzmana danışmanız ve iptalinde bu hakkı ortadan kaldırmanız, hak kayıplarınıza neden olur. Öncelikle poliçenizi sizlerin takip etmesi gerekir. Genellikle her sorunda sigorta şirketini suçlamak doğru olmaz.

Sağlık Sigortasının Tek Taraflı İptali Nasıl Önlenir?

Sağlık sigortanızı sadece siz iptal ettirmeyebilirsiniz. Haberiniz olmadan da iptali söz konusu olan poliçenizin yaşadığı bu sorunu sigorta şirketinize danışmalısınız. Bazen haklı sebeplerle iptal olabildiği gibi haksız durumlarda sigortaya ispat ederek hakkınızı geri almanız mümkündür. İptal sorunlarını önlemek için yapılması gerekenler vardır.

Bunlar;

 • Sigortanızın başladığı tarih
 • Yenileme tarih takibi
 • Yenileme dönemi ödenmesi gereken prim
 • Otomatik ödeme talimatı
 • Ek süreyi geçirmemek

Sağlık sigortanızı başlatırken kendinize bir not defteri tutmalısınız. Tarihlerin önem kazandığı sigorta için birçok süre başlangıç tarihinin bilinmemesinden dolayı kaçırılır. Bu süreyi telefonunuza alarm olarak düzenleyebilirsiniz.

Sigorta Şirketinizle İletişim Halinde Olun

Sigorta şirketinize öncelikle güvenerek sigortanızı başlatmanız için detaylı bilgi almalısınız. Dilediğiniz soruyu yöneltebilir, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek adına iletişim yollarından e-mail adresine poliçe örneğini göndermelerini isteyebilirsiniz. Bu durumda poliçe içeriğini sakin kafayla inceleyebileceksiniz.

Müşteri temsilcisi çoğu zaman sizleri poliçe yenileme tarihine yakın bilgilendirecek ve sigortanızdan yararlanıp yararlanmayacağınızı soracaktır. Aksi durumda sizin takip etmeniz daha sağlıklı yöntemler arasındadır.

Verilecek ek süre olan 30 günün kaçması sonucu poliçenizi yenileme hakkınızı tamamen kaybedeceksiniz. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Bu nedenle önceliğiniz sağlığınız olmalı ve yenileme tarihini geçirmemek adına otomatik ödeme talimatıyla yenileme işlemini hızlandırmalısınız.

Değişiklikleri Sigorta Şirketine Muhakkak Bildirin 

Şartlarınız zamanla değişse de kendinize en uygun poliçeden yararlanmanız mümkündür. Dilerseniz iptal etmek istediğiniz poliçenizin maddi külfetini hafifletebilir, poliçe kapsamını biraz daha azaltabilirsiniz. Yenileme döneminde ise tekrar şartlarınızı iyileştirerek, sigortanıza dilediğiniz ihtiyaçlarınızı ekleyebilirsiniz.

İhtiyaç duymadığınız bir içeriğin sizlere zararı olmasa da faydası da olmayacaktır. Zamanın değişmesi ile hastalıklar, içerik, oluşabilecek olası durumlar değişecektir. Geçen yıl olmayan bir hastalığınız ortaya çıkabilir, tedavi ihtiyaçlarınız artabilir. Size tanınan bekleme sürelerini doldurabilir, ömür boyu yenileme hakkında istifade edebilirsiniz.

Sigorta Şirketinizi Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sigorta şirketinizi değiştirmekte tamamen özgürsünüz. Bu değişiklik öncesinde sigorta şirketinizden neden ayrılmak istediğinizi belirleyin, kaybedeceğiniz hakların önemini gözden geçirin. Özellikle 3 yıl sürekli yenilediğiniz bir sigortanızdan tam ömür boyu yenileme hakkı kazanmışken vazgeçmeniz pişmanlık duymanıza neden olacaktır.

Şirketlerin sunduğu sağlık sigorta primleri, hizmet kalitesi ve özel şartları değişiklik gösteriyor. Özel şartlar, süreler, limitler gibi birçok detayı inceleyerek sigortanızı hangi şirketten yaptırmak istediğinizi netleştirebilirsiniz. Sağlığın tek güvencesi, sağlık sigortasıdır. Sağlık sigortası ile en zor gününüzde sorunsuz bir tedavi süreci yaşarsınız.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir