Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sürprim Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

16 Ağustos 2021

author:

Sürprim Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Sürprim kavramı, sigorta alanında yer alan birçok insanın karşısına çıkmış bir kavramdır. Kendisi hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığında size mağduriyet yaratacak bu kavram bir sigortacılık terimidir. Özetle sürprim, sigortalı olan sizlerin poliçelerinizi zamanında yenilemediğiniz durumlarda ödediğiniz prim bedellerine uygulanan zam anlamına gelmektedir. Sürprim kavramını, hangi durumlarda uygulanacağını ve uygulama oranlarını detaylıca anlattığımız yazımızı inceleyerek yeterli bilgi sahibi olabilirsiniz!

Sürprim nedir?
Sürprim nedir?

Sürprim nedir? Sürprim Hangi Durumlarda Uygulanır?

Neredeyse her sigorta türünde karşınıza çıkan sürprim, sigorta türlerine göre de değişkenlik göstermektedir. Poliçe yenileme döneminizde, yenilememeniz taktirde sigorta sizden ekstra bir ücret talep eder ve yenilenen poliçenizde priminiz zamlı olarak uygulanır. Bu oluşan duruma sürprim denmektedir. Bunu dışında, sigorta şirketiniz prim ile güvence altına almaktan kaçındığı riskleri ek prim talebiyle sigorta kapsamına dahil edebilir. Bu normal primin üzerine talep edilen ek prime de sürprim denmektedir. Bu bağlamda özetle sürprim, neredeyse tüm sigorta türlerinde çeşitli sebeplerle mevcut prim bedeline ek olarak sigorta şirketiniz tarafından talep edilen ek prime denir.

Sağlık sigortası yenileme dönemi hakkında buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sürprim, birçok sigorta türünde farklı gerekçe ve oranlarla uygulanmaktadır. İki durumda karşınıza çıkabilecek olan sürprim, ilk olarak zorunlu sigortalarınızda mevcut sigorta poliçenizi yenilemediğiniz dönemde uygulanır. Ayrıca, tüm sigorta şirketlerinde poliçenizde bulunan teminatların karşılanmadığı durumlar için talep edeceğiniz bedeller olarak karşınıza çıkmaktadır. Bazı sigorta türlerinde azami sürprim oranları devlet tarafından belirlenirken bazıları ise sigorta şirketlerine göre değişkenlik göstermektedir. Sizlere tavsiyemiz; poliçenizi oluştururken sürprim oranlarını da kontrol etmeniz.

Sürprim, çoğu sigorta türünde karşımıza çıkmasına karşın,

  • Zorunlu trafik sigortaları,
  • KASKO,
  • DASK,
  • Konut, sağlık ve hayat sigortalarında sıklıkla uygulanmaktadır.

Sağlık Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Sağlık sigortaları, sürprim uygulamasının en çok uygulandığı sigorta türlerinden biridir. Sağlık sigortalarında sürprim oranları, prim bedelinize ek olarak hastalık geçmişiniz ve hastalık riskinize göre belirlenmektedir. Sigortalıların yani sizlerin hastalık geçmişiniz kontrol edilerek sigorta şirketiniz tarafından ilave primlerinize ek teklifler hazırlanır. Sahip olduğunuz sağlık sigortası poliçenizdeki haklardan ne sıklıkla ve ne kadar faydalandığınız da belirlenerek bir sürprim oranı ortaya konur. Sağlık sigortası, sürprim eklenmiş teklifleri ile sizleri teminat altına almaktadır.

Hayat Sigortası Sürprim Oranı Ne Kadar?

Hayat sigortası da sağlık sigortası gibi sürprim uygulamasının yoğun olduğu sigorta türlerinden biridir. Sağlık sigortasına kıyasla temel uzmanlık gerektiren bir konu olan hayat sigortası sürprim oranı hesaplanırken, yaşınız, hastalık geçmişiniz, geçirdiğiniz rahatsızlıklar ve genetik riskler dikkate alınır ve sürprim uygulanır. Hayat sigortalarında sürprimin belirlenip uygulanması, riziko ve prim olasılıklarının hesaplamalarını tespit eden uzmanlar tarafından yapılmaktadır.

"<yoastmark

Sigorta Primi Ne Demektir?

Sigorta primi, sigorta şirketinizin veya kuruluşunuzun satın almış olduğu riske karşılık ödenmektedir. Genel giderler, sigorta şirketinizin anlaşma sonucunda karşılamakla hükümlü olduğu maliyetler ve komisyonlar da bu prim miktarınıza dahildir.

Sigorta şirketiniz ile yaptırdığınız ikili sözleşme belirli teminatları kapsamaktadır. Sigorta primlerinin de derecesini belirleyen en önemli faktör aldığınız sigorta hizmetinin kapsamış olduğu bu teminatlardır. Hizmetinizi aldığınız kurum ya da şirketlerin hazırlamış olduğu hizmetlerde yer alan detaylar, hizmetinizin maliyetini ve aynı zamanda sigorta hizmetinize karşılık ödeyeceğiniz primi de belirlemektedir. Her sigorta şirketi farklı sigorta primlerine sahiptir.

Sizlere tavsiyemiz, sigortanızın işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için sigorta türünüz her ne olursa olsun sigorta primini ödemeniz. Eğer bir ödeme gerçekleştirmezseniz, bir hasarla karşılaştığınızda sigortanızı hasarınızı karşılaması için devreye sokamazsınız. Bunun sebebi her poliçenin kendine özgü risk ve teminat yapısına sahip olmasıdır. Bu durum sigorta priminin hesaplanmasını da oldukça etkilemektedir.

Sigorta Primlerini Yükselten ve Azaltan Faktörler Nelerdir?

Sigorta primleri, sigorta türlerine göre değişkenlik gösterdiği gibi taşıdığı risklere göre de değişkenlik gösterir. Poliçenin primi hesaplanırken miktarın azalmasını ve yükselmesini etkileyen faktörler aşağıda belirtilmiştir:

  • Sigorta şirket veya kurumunuzdan ek teminatlar alınması,
  • Daha önce hasar talebinde bulunulmuş olması veya hiç bulunulmamış olması,
  • Poliçenizin birkaç yıl üst üste yenilenmesi gibi durumlar bu faktörlere örnektir.
  • Bunlara ek olarak, sigorta türlerine göre primlerin değişeceğini belirtmiştik. Örneğin, sağlık sigortalarında kişilerin yaşı sigorta primini etkileyen bir faktördür.

Sigorta primlerinin yükselten faktörlerden biri yukarıda da belirtildiği üzere hasar talebidir. Örneğin, eğer bir hasarın karşılanması için bir talepte bulunursanız, gelecek yıl sigorta prim bedelinizde artış meydana gelecektir. Artış gösteren sigorta primlerinizi ödeyerek, yine karşılaşabileceğiniz risklere karşı önleminizi alabilirsiniz.

Sigorta Primlerini Zamanında Ödemenin Önemi Nedir?

Sigorta primleri, sigortacılık sektörünün hayatta kalabilmesi için gereken mali kaynağı oluşturmaktadır. Sürecin aksamadan devam etmesi için poliçe bedellerinizi ödemeniz gerekmektedir. Zamanında ödemediğiniz poliçe bedelleri, sigortanızın geçerliliğini kaybetmesine sebep olabilir. Ayrıca, poliçe düzenlemenizde yer alan koşullara uygun olarak ödemelerinizi yapmazsanız, riskle karşılaştığınızda hasar tazminatı almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı, sigorta poliçenizi düzenli olarak ödemelisiniz. Aldığınız sigorta hizmetinizin kapsamındaki bütün koşullar sağlansa dahi, eğer belirlenmiş primleri ödemezseniz sigorta sözleşmeniz askıya alınabilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir