Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Muayene Süreci Nasıl İşler?

14 Mart 2021

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Muayene Süreci Nasıl İşler?

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı yaptırdınız. Sonrasında, bu sigortada muayene sürecinin nasıl işlediğini bilmek isterseniz. Hemen özel hastanelerde muayene olabilir miyim? Hangi hastalıklar için muayene olabilirim? Muayene için ek bir ücret öder miyim? İşte bu soruların ve daha fazlasının cevapları.

İlk önce Tamamlayıcı Sağlık Sigortası hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar için bu sigortanın nasıl bir sigorta olduğunu açıklayalım. Özel hastanelere gittiğinizde SGK’nız olsa bile sizden bir fark ücreti talep edilir. Örneğin muayene için 100-200 TL gibi bir fark ücreti istenir. Tamamlayıcı sağlık sigortası işte bu fark ücretini karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigortaya sahip olduğunuzda özel hastanelerde hiçbir muayene ücreti ödemezsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Yaptırdıktan Sonra Özel Hastanelerde Hemen Muayene Olabilir Miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizi yaptırdığınızda beklentiniz özel hastanelerde hemen muayene olabilmektir. Fakat tüm sağlık sigortalarında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortasında da bir bekleme süresi vardır. Bekleme süresi, sigorta poliçesi yaptırdıktan sonra sigortadan yararlanabilmek için beklemeniz gereken süredir. Bu süre tamamlayıcı sağlık sigortasında genellikle 3 aydır. Özel hastanelerde muayene olabilmek için sigortanızı yaptırdıktan sonra 3 ay beklemeniz gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırdıktan Sonra Özel Hastanelerde Muayene Olma Şartları Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigorta poliçenizi yaptırdıktan özel hastanelerde muayene olabilmeniz için şu şartları karşılamanız gerekir. Eğer bu şartlar karşılamazsanız muayene talebiniz reddedilecektir.

  • SGK’nızın aktif olması. Eğer 60 günden fazla Bağ-kur ya da genel sağlık sigortası borcunuz olursa SGK’nız aktifliğini yitirir. Bu durumda tamamlayıcı sağlık sigortanız olsa bile özel hastanelerde muayene olamazsınız.
  • 3 aylık bekleme süresini doldurmanız.
  • Muayene olacağınız hastanenin hem SGK hem de sigorta şirketiniz ile anlaşmalı olması.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Muayene Sürecinde Hangi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilirim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta tedavi teminatı kapsamında size bir yıl için 8-10 adet muayene hakkı verilir. Bu muayenelerde doktor muayenesi, laboratuvar, tahlil ve tetkik, görüntüleme ve fizik tedavi hizmetleri ücretsiz olarak verilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında muayene süreçleri nasıl işliyor ?
Tamamlayıcı sağlık sigortalarında muayene süreçleri nasıl işliyor ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Muayene Süreci Nasıl İşler?

İlk önce sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu özel hastaneleri bilmeniz gerekir. Bu hastanelerden birini seçin ve normal muayene başvurunuzu yapın. Hastane sizden kanuni olarak zorunlu 18 TL bir katılım ücreti talep edecektir. Muayene sürecinin başlaması için ise sigorta şirketinizden ve SGK’dan provizyon alınması gerekir. Provizyon işlemleri tamamen online olarak yapılır. Fakat bazen sistem kaynaklı sorunlarda dolayı gecikmeler olabilir. Provizyon işlemleri gerçekleştirildikten sonra muayenenizi hiçbir ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.

Yatarak Tedavi Muayene Süreci

Hastanede en az 24 saat kalmayı gerektiren tedaviye yatarak tedavi denir. Yatarak tedavi kapsamında ameliyat, yoğun bakım, ameliyat öncesi tahlil ve tetkikler ya da kemoterapi/ ışın tedavisi gibi sağlık hizmetleri bulunur. Yatarak tedavi için bir bekleme süresi yoktur. Yani sigorta poliçenizi yaptırdıktan sonra yatarak tedavi gerektiren acil bir durum olduğu zaman poliçenizden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz. Yatarak tedavi kapsamında sigorta şirketiniz muayene ve tedavi masraflarını limitsiz olarak karşılar. Fakat bu karşılamanın olabilmesi için muayene ve tedavinin anlaşmalı hastanelerde yapılması ve teminat dışı durumlardan birisi olmaması gerekir.

Ayakta Tedavi Muayene Süreci

Hastanede kalma süresi 24 saati aşmayan tedaviye ise ayakta tedavi denilir. Ayakta tedavi; doktor muayenesi, tetkik ve tahlil, laboratuvar, görüntüleme gibi sağlık hizmetlerini içerir. Ayakta tedavi muayenesi limitlidir ve bir yılda 8-10 arasında bir muayene limitiniz vardır. Ayrıca 3 aylık bir bekleme süresi uygulanır. Bu durumda ayakta tedavi muayenesi için sigorta poliçenizi yaptırıp, 3 aylık bekleme süresini geçirmeniz gerekir. Ayakta tedavi muayenesinde 10 gün içinde aynı doktora yaptırdığınız tüm sağlık işlemleri tek bir muayene olarak kabul edilir ve sigorta limitinizden düşmez. Fakat 10 günü aştığınızda ya da başka bir doktora başka bir muayene yaptırdığınızda bu farklı bir muayene sayılır ve limitinizden düşer.

Doğum Teminatı Muayene Süreci

Doğum teminatını tamamlayıcı sağlık sigortanıza bir ek teminat olarak ekletebilirsiniz. Bu teminat ile doğumunuzu özel hastanelerde yapabileceğiniz gibi gebelik rutin muayene ve kontrollerinizi ayakta tedavi teminatı kapsamında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bu kapsamda size doğumuza kadar 8-10 gebelik rutin muayene ve kontrolü hakkı verilir. Bu muayenelerde doktor muayenesi ve gebelik ile ilgili tektik ve tahliller ücretsiz olarak yapılır. Ayrıca, gebelik testi, TORCH testi, gebelik rutin kontrolleri, TORCH testi, NST testi, üçlü tarama testi, obstretik ultrason ve amniosentez testleri de ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Muayene Avantajları Nelerdir?

  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile seçkin özel hastanelerdeki seçkin hekimlere muayene olabilirsiniz.
  • Bu muayenelerde doktor muayenesi, tektik ve tahliller, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme hizmetleri için hiçbir fark ücreti ödemezsiniz.
  • 10 gün içinde aynı hekime yaptırdığınız muayene, tetkik ve tahliller, laboratuvar hizmetler ve görüntüleme hizmetleri tek bir muayene sayılır ve limitinizden düşmez.
  • Provizyon işleriminiz hızlı bir şekilde yapılır ve muayenenizi rahat ve güvenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.
  • Yatarak tedavi muayenesi için bir bekleme süresi yoktur ve bu teminatın kapsamı limitsizdir.
  • Poliçenize doğum teminatı eklettiğinizde gebelik rutin muayene ve kontrollerinizi tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi teminatları altında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortası ile cüzi primler ödeyerek pek çok hastalık branşındaki muayenelerinizi ve ilgili tektik ve tahlillerinizi kolayca ve ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Tüm Özel Hastanelerde Muayene Olabilir Miyim?

Sadece SGK ve sigorta şirketinizin ve tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu anlaşmalı olduğu özel hastanelerde muayene olabilirsiniz.

Muayene İçin Ek Bir Ücret Öder Miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerdeki muayeneleriniz için hiçbir fark ücreti ödemezsiniz. Sadece kanuni olarak zorunlu olan 18 TL katılım payını ödersiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Muayenesini Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası göz muayenenizi ve göz ameliyatınızı karşılar. Bu karşılamanın ilk şartı olacağınız göz muayenesini ya da ameliyatının SGK tarafından karşılan tedaviler içinde olmasıdır. İkinci şart ise göz rahatsızlığınızın sigorta poliçenizi yaptırdıktan sonra ortaya çıkmasıdır. Göz muayenesi için ayrıca 3 aylık bir bekleme süresi vardır. Bunlara karşın gözlük ya da lens masraflarınızı tamamlayıcı sağlık sigortası karşılanmaz. Ayrıca, sigorta şirketi bazı göz muayene ve ameliyatlarını kapsam dışı tutabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Muayenesini Karşılar Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş muayenesini ya da tedavisini karşılamaz. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri diş bakım paketi adında bir ek hizmet verebilir. Bu ek hizmet ile yılda 1-2 adet ile sınırlı olmak üzere özel diş polikliniklerinde diş muayenesi olabilir ve diş bakımınızı yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tahlilleri Karışılar Mı?

Doktor muayenesi esnasında gerekli olabilecek tahlil, tektik ve görüntüleme hizmetleri tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından tam olarak karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Muayene Avantajlarından Yararlanmak İstiyorum, Nasıl Yaptırabilirim?

Bu yazıda anlattığımız tamamlayıcı sağlık sigortası muayene avantajlarını öğrendikten sonra bunları kaçırmak istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Web sitemiz üzerinden çeşitli sigorta şirketlerinin çeşitli tamamlayıcı sigortası ürünlerini karşılaştırabilir ve size en uygun sigorta poliçesini satın alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı aldığınız gün muayene olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortanız ile birlikte özel hastanelere gittiğiniz durumlarda sadece muayenelerden SGK katılım payı alınmaktadır. Sgk katılım payı ücreti şuan 15 tl'dir

Tamamlayıcı sağlık sigortanız var ve doktor muayenesinden sonra tahlil süreçleriniz başlar ise sigorta tahliller için bekleme süresi koymaz.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir