Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Tedavisini Karşılar Mı 🧐 ?

1 Kasım 2020

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Tedavisini Karşılar Mı 🧐 ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Göz Sağlığı

Tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavisini karşılar mı ?  🧐 Tamamlayıcı sağlık sigortasının muhtemel tüm göz sağlığı ve tedavisi masraflarını karşılaması en büyük arzumuz. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası tüm göz sağlığı masraflarını karşılıyor mu? Yoksa bununla ilgili bazı masraflarını teminat dışı mı bırakıyor?  Bu yazımızda bu konuları el alacağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Göz Sağlığı
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Göz Sağlığı

Türkçemizde güzel bir deyim vardır: gözü gibi bakmak. Bu deyimi bir kişiye veya nesneye bakımında özen göstermemiz gereken durumlar için kullanırız.  Göstermemiz gereken özen derecesinin ise gözümüze göstermemiz gereken özen kadar olması gerektiğini ifade ederiz. Evet, gözlerimiz bizler için bu kadar önemli ve hassas organlardır. Göz sağlığımızın korunması bundan dolayı temel önceliklerimizden birisidir. Diğer taraftan ne yazık ki gözümüz ile ilgili birçok rahatsızlığımız olur. Bu rahatsızlıklar sonucu bir takım göz tedavisi masrafları yaparız. Eğer tedavimizi kamu sağlık kurumlarında yaptırmak istersek sosyal güvenlik sigortamız bu masrafları karşılar. Fakat kamu sağlık kurumlarında isteğimiz kaliteyi bulamayabiliriz ve bu durumda özel sağlık kurumlarında tedavimizi yaptırmak isteriz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında, göz sağlığı ve tedavisi ile ilgili özel sağlık kurumlarındaki yaptığımız bazı masraflar karşılanır. Bu sayede özel sağlık kurumlarında daha az göz tedavisi masrafı ödemiş oluruz.

Eğer tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar merak ediyorsanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Çalışır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilmek için özel sağlık kurumunun hem SGK hem de poliçenizi yaptırdığınız sigorta şirketiyle anlaşmalı olması gerekir. SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) özel sağlık kurumlarına SGK’nın karşıladığı masraf tutarının iki katı kadar ilave ücret uygulaması yetkisi vermiştir. Pek çok özel sağlık kurumu bu ilave ücret yetkisini sonuna kadar kullanır. Bunun sonucu fark ücretinin çıkması kaçınılmaz olur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası işte tam da burada devreye girer. Belirli limitler ve şartlar altında cebinizden ödemiz gereken fark ücretini karşılar. Bu durumda, sigorta teminatı altında olan göz tedavisi ücret farkları bu sigorta tarafından ödenecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Sağlığı Teminatı Verir mi?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Sağlığı Teminatı Verir mi?

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Göz Sağlığı Teminatı Verir mi?

Bu sigorta aşağıda sayacağım şartlar altında bazı göz tedavisi fark ücretlerini karşılar.

 • Sigorta, göz muayenesini fark ücretlerini karşılar.
 • Sigorta, bazı göz ameliyatları fark ücretlerini karşılar. Bunun için bu ameliyatların SGK’nın ameliyat listesinde olan göz ameliyatları olmaları gerekir. Bunun için ikinci şart ise ameliyatı gerektiren rahatsızlığın sigorta poliçesi yapıldıktan sonra ortaya çıkmasıdır. Yani sigorta poliçesi öncesi teşhis edilmiş bir göz rahatsızlığından dolayı göz ameliyatı olmanız gerekirse sigorta bunu karşılamayacaktır.
 • Yukarıdaki belirtilen göz tedavi masrafları sigorta poliçesi yapıldıktan ancak 3 ay sonra karşılanır. Göz tedavi masrafları için de yatarak tedavi için geçerli olan 3 aylık bekleme süresi geçerlidir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Karşılamadığı Göz Tedavileri Var mıdır?

Sigortanın karşılamadığı göz tedavileri de mevcuttur. Bu teminat dışı durumları aşağıda saydım:

 • Sigorta hiçbir gözlük, çerçeve, cam, lens, lens solüsyonu ve bunlarla ilgili olabilecek diğer masraflarınızı karşılamaz.
 • Sigorta miyopi, hipermetrofi, astigmazism gibi gözde kırılma rahatsızlıkları ile ilgili hiçbir teşhis, tedavi, tetik, tahlil ve malzeme masraflarınızı karşılamaz.
 • Sigorta görme tembelliği, şaşılık, göz kayması ile ilgili hiçbir teşhis, tedavi, tetkik, tahlil ve malzeme masrafınızı karşılamaz.
 • Sigorta poliçesinden önceki bir tarihte teşhis edilmiş bir göz rahatsızlığını varsa, bu poliçe hiç bir tedavinizi karşılamaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Katarak Ameliyatını Karşılar mı?

Katarak ameliyatı SGK tarafından karşılanan ameliyatlar listesi içerisindedir. Ayrıca bu ameliyatı yaptıracağınız özel sağlık kurumu sigorta şirketiniz ile anlaşmalı olmalıdır. Bununla birlikte yukarıda belirtiğimiz gibi katarak teşhisinin tamamlayıcı sağlık sigortası poliçeniz yapılma tarihinden sonra konulması gerekir. Son bir şart olarak da 3 aylık bekleme süresini geçirmiş olmazın gerekir. Tüm bu şartlar karşılandıktan sonra sigorta katarak ameliyatları için oluşan fark ücretini ödeyecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Lazer Göz Ameliyatını Karşılar mı?

Yukarıda belirtildiği gibi bu sigortanın göz ameliyatlarının fark ücretlerini karşılayabilmesi için bu ameliyatın SGK tarafından karşılanan ameliyat listesinde olması gerekir. Lazer göz ameliyatı ise SGK’nın ameliyat listesinde bulunmaz. Bundan dolayı sigortanın lazer göz ameliyatının fark ücretini karşılaması söz konusu değildir. SGK da bu ameliyat için bir masraf yüklenmediği için özel sağlık kurumlarında olacağınız lazer göz ameliyatı masraflarının hepsini kendiniz karşılarsınız.

Göz Sağlığı için Tavsiyeler

Göz Sağlığı için Tavsiyeler
Göz Sağlığı için Tavsiyeler

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası göz tedavi masraflarınızın fark ücretlerini ödese göz sağlığı için koruyucu tedbirler almak en iyisidir. Yazımın bu bölümde size bu konudaki tavsiyelerime yer vereceğim.

 • Çocukluğumuzda çoğumuzun anne babası gözlerimizi korumak için havuç yememizi salık vermiştir. Bunun elbette bir doğruluk payı vardır. Çünkü havuç A vitamini içerir. A vitamini içeren gıdalar ise gözlerimize faydası vardır. Bundan dolayı göz sağlığımız için dengeli beslenmeli ve A vitamini içeren gıdaları tüketmeye önem göstermeliyiz.
 • Günümüzün vazgeçilmezleri televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik aletler gözlerimiz için bir tehlike arz ederler. Bundan dolayı bu aletlerin aşırı kullanımından kaçınmalıyız. Eğer bu aletleri işimiz ya da başka bir sebepten dolayı kullanmamız zorunlu ise ara ara mola vermeli ve gözlerimizi dinlendirmeliyiz. Doktorlar bu aletlere 50 dakikadan fazla bakmamayı tavsiye etmektedirler. Ayrıca ekranların ne aşırı parlak ne de aşırı mat olması gerekir.
 • Okuduğumuz kitap, seyrettiğimiz televizyon ya da baktığımız elektronik alet ekranına gözlerimizle belli bir mesafe bırakarak bakmalıyız. Bunlara çok yakından bakmak gözlerimizi yoracak ve zamanla göz rahatsızlıklarına neden olacaktır. Örneğin kitap okurken gözlerimiz ve kitap arasında 30 cm bir mesafe koyup okumalıyız. Televizyonu seyrederken ise gözlerimiz ve televizyon arasında en az 3-4 m bir mesafe olmalıdır.
 • Göz sağlığı ile ilgi başka bir tavsiyemiz bulunduğumuz ortamın ışık seviyesidir. Özellikle okuma ya da başka bir sebep ile gözlerimizi kullandığımızda bu ortamın karanlık olmaması gerekir. Ayrıca gözlerimizi aşırı ışığa ya da parlaklığa maruz bırakmamalıyız. Bunların hepsinin gözlerimizi bozucu etkileri olacaktır.
 • Göz rahatsızlıklarımız belirgin hale geldiğinde uzman bir hekime müracaat etmekte gecikmemeliyiz. Bu konuda ne kadar gecikirsek gözlerimize o kadar zarar vermiş oluruz. Örneğin, gözlük kullanmanız gerekiyorsa hemen gözlük kullanmaya başlamak göz rahatsızlığınızın kısa bir süre içerisinde giderilmesi sağlayacaktır. Fakat gözlük kullanmadaki 1-2 aylık gecikme gözlük numaranızı artıracak ve göz rahatsızlığınızı kalıcı bir hale getirecektir.
 • Güneşli yaz günlerinde güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanmak yararlı olacaktır.
 • Gözlerinize dokunmak göz sağlığınıza zarar verir. Gözleri ovalamak ve kaşımak yapılmaması gereken hareketlerdir. Eğer bunları yapmanız gerekiyorsa temiz bir mendil kullanın.
 • Uzun süre gözlerin kırpılmaması gözlere zarar verebilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamındaki göz sağlığı ve tedavisi ile ilgili hususlara bu yazımızda yer verdik. Siz de en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarından yararlanmak için web sitemizden teklif alabilirsiniz

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir