Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır ?

16 Şubat 2021

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İptali Nasıl Yapılır ?

Tamamlayıcı sigorta, SGK içeriğinden yararlanan kişi, eş ve çocuklarına yönelik olarak, özel hastanelerde yapılan tedavi ücretlerinden fark alınmaması adına sağlanan bir olanaktır. Bazen tamamlayıcı sigorta iptali talep edebiliyorsunuz. Bunun için bazı nedenler olmalıdır. İptal sürecinde para iadesi, nasıl iptal edileceği gibi önemli konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Peki, tamamlayıcı sağlık sigortası iptali nasıl olur?

Tamamlayıcı Sigorta İptal Süreci Nasıldır?

Sigortalı tarafından yazılacak bir dilekçenin, sigorta şirketine verilmesi sonucu bu imkândan yararlanmak mümkündür. Bu talep sonrasında sigorta iptal süreci 2–3 iş günü içerisinde tamamlanmış olur. Bu tarihin işlediği süre olarak, dilekçenin sigorta şirketine iletildiği tarih baz alınır. Bazı durumlarda sigorta şirketine aracı kurumlar tarafından ulaştırılan dilekçelerin geç gönderimi sonucu işlem uzayabilir.

Tamamlayıcı Sigorta İptal Sonrası Prim İadesi Nasıl Alınır?

Tamamlayıcı sigortanın iptali sonrasında daha önce ödenen primlerin alınması için bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Bunlar;

 • Poliçe başlangıç tarihinin ilk 30 gün içerisinde iptali
 • Poliçe başlangıç tarihinin 30 gün üzerinde olması halinde iptali
 • Tamamlayıcı sigortanın kullanılmaması halinde iptali

Tamamlayıcı sigortanın iptali öncesinde sigortanızdan daha önce yararlanıp yararlanmadığınızı bilmeniz gerekir. Böylece kesintinin neden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali nasıl yapılır ?
Tamamlayıcı sağlık sigortası iptali nasıl yapılır ?

Tamamlayıcı Sigorta Prim İade Koşulları

Bu durumlar içerisinde poliçenizin başlangıç tarihi önemlidir. Başlangıç tarihi ilk 30 gün içerisinde olursa sigorta şirketinden primlerinizin tamamını alabilirsiniz. Öncelikle bu imkândan yararlanmanız için yapmanız gereken poliçenizi kullanmamaktır. Poliçe başlangıç tarihinin 30 günü aşıyorsa, o halde gün esas alınır. Ödenen yıllık prim içerisinden gün sayısı düşürülür ve kalan sigortalıya iade edilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neden İptal Edilir?

Sigorta oldukça kolaylık sağlasa da bazı durumlarda iptal ettirmek istenebilir. Birbirinden farklı nedenlerden dolayı sigorta şirketlerine iptal talebinde bulunmak mümkün olabilir. Genel iptal nedenleri arasında sigorta aracı kurumu ya da sigorta şirketi çalışanları tarafından net bir bilgi verilmemesinden kaynaklı olabiliyor.

Nedenler;

 • Eksik ve hatalı bilgi
 • Yenileme döneminde yapılan fiyat artışı
 • Hastane hizmetinin yetersiz bulunması
 • Hasar talebi reddi
 • Ekonomik yetersizlik
 • Haber verilmeden poliçenin iptali

Bu tür durumlarda tamamlayıcı sağlık sigortası iptali isteyebilirsiniz. İptal isteminde bulunurken bazı detayları dikkatlice okumanız gerekebilir. Bu haklarınızdan olmamanız adına önemlidir. Eksik ya da yanlış bilgi nedeniyle sonrasında karşılaşılan bazı durumlardan dolayı da sigortalı iptal isteminde bulunabilir.

Sigorta Şirketi Memnuniyetsizliği Nedeni İle Sigorta İptali Nedenleri

Sigorta şirketlerinin vermiş oldukları sigorta satış sonrası hizmet yetersizlikleri iptal nedenleridir. Bunların başında hızlı iletişim kurulamaması gibi sorunlar vardır. İlgili müşteri hizmetleri personelinin eksik bilgi vermesi, sigortalıyı yanıltması ve sonrasında gereken ilgiyi göstermemesi iptal için sebep olabilir.

Hastane Hizmeti Memnuniyetsizliği Nedeni İle Sigorta İptali Nedenleri

Anlaşmalı olan özel hastanelerde özel sigorta nedeniyle bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Hastanede çalışan personelin bazen tecrübesiz yaklaşımı nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Böyle durumlarda sigorta şirketi tarafından tespit edilen durum kısa sürede çözüme ulaşır. Her sorunun sigorta şirketine mal edilmemesi gerekir.

Hasar Talebi Reddi Alınması Nedeni İle Sigorta İptali Nedenleri

Provizyon hasar talebi bazen reddedilebiliyor. Hastanelerin gereken açıklamaları hastaya sunmaması, sigorta şirketi ile sorun yaşamanıza neden olabilir. Hasar talebi reddi gibi durumlarda, sorunun kaynağını öncelikle sigorta şirketi ya da aracı kurum ile görüşerek halletmeniz, iptal istemi öncesi daha sağlıklı bir yöntemdir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kazanılmış Haklar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı iptal ettirmeniz halinde sigorta şirketinin değiştirilmesi gibi durumlar sizlere zarar verebilir.

Kazanılmış haklar;

 • Bekleme süresi
 • Hasarsızlık indirimi
 • Ömür boyu yenileme garantisi
 • Geçmiş hastalıkları kapsamı

En büyük sorun ise sağlık poliçe iptalidir. Sigorta şirketi değiştirmek istediğinizde geçiş esnasında bazı haklarınızı bilmeniz ona uygun davranmanız gerekir.

Ekonomik Nedenlerle Sigorta İptali Nedenleri

Bazı nedenlerden dolayı sigorta primlerinizi ödeyemez duruma gelmeniz mümkündür. Bu durumda yapmanız gereken işlem, sigorta primlerinizi ve haklarınızı kaybetmek yerine prim ücretini düşürmektir. Kısa süreli yaşanan ekonomik sorunlar nedeni ile hayati öneme sahip olan sağlık sigortanızın iptali sizleri daha güvencesiz bir hale düşürebilir. Yatış ya da ayakta tedavi seçenekleri arasından bir tanesini çıkararak prim ödemelerinizi düşürmeniz mümkündür. Ekonomik durumunuzun düzene girmesi halinde tekrar ekletebilirsiniz.

Sigortalıya Haber Verilmeden Sağlık Sigortasının İptali Nedenleri

Sigortalıların bazen poliçe iptal sebepleri arasında prim ödemesinin alınmamış olması vardır. Prim ödemelerinin 30 gün içinde gerçekleşmemesi, tahsilatsız kalan bir sigortadır. Poliçe iptalinin fark edilmesi halinde 30 gün içerisinde başvuru yapılırsa tekrar sigorta aktif hale gelir. Meriyet değerlendirilmesine alınan poliçenin hastalık için ek prim uygulaması, tetkik, doktor muayenesi ya da başvuruyu reddetme hakkına sahiptir.

30 günlük süreci kaçırmadan sigorta şirketine ileterek aktif edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra sigorta şirketinin de sigortalı olan müşterilerin takibini resen gözetmelidir. Bir diğer iptal sebebi ise önce geçirilen rahatsızlıkların sigorta şirketine belirtilmemesinden dolayı olabiliyor. Sigortalı tarafından bu durumun yanlış ya da hatalı olduğu bilgisi verilir, sonuç olarak ispat edilirse poliçe tekrar aktif edilir.

Zorunlu Askerlik Halinde Poliçenin Dondurulması

Tamamlayıcı sağlık sigortası gibi poliçeler askerlik durumlarından dondurulmuyor. Poliçenin devamı bakımından prim ödemelerinin yapılması zorunludur. Prim ödemesinin yapılmaması halinde ise kazanılan tüm haklarının ortadan kalkar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yapılması Gerekenler

Poliçe detayları, tamamlayıcı sağlık sigortasında farklılık gösterir. Tedavi kapsamının incelenmesi ileride sorun yaşanmaması adına önemlidir. Bekleme süreli için hastalıkları bilmeniz poliçenizden yararlanmanızı daha olumlu hale getirir. Geçmiş rahatsızlıklarınıza ilişkin bir hastalık halinde bunu belirlemeniz gerekir. Geçmişe dönük olan hastalığınızın poliçe kapsamında olması mümkün değildir.

Tamamlayıcı Sigorta Yaptırırken Ne Yapmalıyım?

Tamamlayıcı sigorta yaptırmadan önce sigorta içeriğini incelemeniz, bilinçli davranmanız gerekir. Böylelikle olası sorunlarda sigorta şirketiyle ters düşmemiş olursunuz. Sağlığınızın bozulması halinde daha fazla güvencesiz kalmamanız adına en iyi teminatlar arasında olan poliçe sağlık sigortasıdır.

Hem kendinizi hem de ailenizi koruma altına alabilir, hastalık durumunda yatarak ya da ayakta tedavi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için müşteri danışmanı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Tüm soruları daha önce araştırdığınız konular ile pekiştirerek, tamamlayıcı sağlık sigortanızı gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketleri arasında farklılıkların bulunması mümkün olabiliyor.

Size en mantıklı gelen sigorta şirketi ile görüşme yapabilir, iptalini yaptırmadan önce haklarınız ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüm detaylara ulaşarak sizin için gerekli olan koşulları oluşturabilirsiniz. Hastanelerden memnun kalmamanız durumunda ise sigorta şirketinizle durumu görüşmeniz yarar sağlayacaktır.

İptal ya da sigorta değişikliği gibi farklılıklara geçiş yapmadan önce haklarınızı bilmeniz, aksi halde kaybedeceğiniz bazı unsurları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları

Özel sigortaya ikame bir sigorta ürünü olan tamamlayıcı sağlık sigortası ile en uygun fiyata hizmet almanız mümkün oluyor. Yüksek primler ödemeden istediğiniz hizmeti alabilirsiniz. Bazen sağlık sorunları tahmin edildiğinden büyük olabilir. Böylesi durumlarda artık strese girmenize gerek kalmıyor. Daha düşük bütçelerle yüksek maliyetli tedavileri yaptırabileceksiniz.

Sağlığınız için vereceğiniz aylık düşük primler sizlere katkı sağlıyor. İptal işlemi ise kolay bir işlem olsa da düşünülmesi gerekenler arasında yer alır. İşveren kişiler tarafından oldukça önemli olan gelir vergisi indirimi için kullanılıyor olması da avantajları arasındadır. Özel sağlık sigortası primler bakımından daha yüksektir ve gelir vergisinden düşülebiliyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası da gelir vergisinden düşebildiği gibi daha düşük primlerle alınabilen bir sigorta türüdür. Poliçenizin kullanılmaması halinde ise iptal konusunda da birçok avantajlar bulunuyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası iptal dilekçesi

Tamamlayıcı sağlık sigortası örnek iptal dilekçesi için aşağıdaki gibi bir örneği beyaz bir kağıda yazmanız ve acenteniz yada sigorta şirketinize iletmeniz yeterli olacaktır.

XXXXX SİGORTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
111111111111111 nolu adıma düzenlettiğim tamamlayıcı sağlık sigortası poliçemin iptalini talep etmekteyim.

Ad Soyad
İmza
Tarih

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir