Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ? 📋

28 Ekim 2020

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar ? 📋

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar konusunu merak ediyorsanız aradığınız yazımızda olduğunuzu söyleyebiliriz. 📋 Covid sebebi ile önemi artan tamamlayıcı sağlık sigortasının neleri kapsadığını bu yazımızda açıklayacağız. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortasını kısaca anlatmak gerekirse özel hastanelerde fark ücretlerini karşılayan özel sağlık sigortasıdır.

O zaman tamamlayıcı sağlık sigortasının imkânlarından hep beraber yararlanalım. Kaliteli sağlık hizmeti almak ve nitelikli hekimlere erişmek sizin en tabi hakkınız. Tamamlayıcı sağlıklı sigortasından yararlanmamanızın bir sebebi bu sigortayla ile ilgili bilginizin olmayışı olabilir. Bundan dolayı bu yazıda tamamlayıcı sağlıklı sigortasını ayrıntılarıyla açıklayacağız. Fakat sizi şu konularda uyarmamız gerekir;

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Önemli Kılan Hususlar
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Önemli Kılan Hususlar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Önemli Kılan Hususlar

 • Devlet hastanelerinde bir hekim günlük 60-120 hasta bakmak zorundadır. Bir hekimin günlük 8 saat çalıştığı düşünülürse hekim bir hastaya 8-4 dakika zaman ayırabilir.
 • SGK’nız olsa bile özel hastanelerde 150-400 TL muayene ücreti, tahlil ve tetkiklere iki kat ücret ve ameliyat ve yatarak tedaviye bir servet ödüyorsunuz. Basit bir muayene bile size 200-400 TL arası ücret ödeyebilirsiniz.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında yararlanmak iç genel sağlık sigortanız olması gerekir.
 • Sigortadan sadece poliçede ismi olan kişi yararlanabilir.
 • Sadece anlaşmalı hastanelere gidebilirsiniz.
 • Sadece SGK tarafından karşılanan hizmetlere teminat verilir.

İlk önce tamamlayıcı sağlık sigortası teminatlarıyla başlayalım. Tamamlayıcı sağlık sigortası aşağındaki sağlık hizmetlerini kapsar ve bu hizmetlerin SGK farklarını karşılar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tedavi Teminatları Neleri Kapsar
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tedavi Teminatları Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Tedavi Teminatları Neleri Kapsar ?

Yatarak tedavi teminatı

Eğer 24 saatten fazla bir hastanede yatırılma durumunuz varsa yatarak tedavi hizmeti alıyorsunuz demektir. Size bu konuda güzel bir haberimiz var. Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatı yatarak tedavi hizmetlerini sınırsız olarak ödüyor. Böylelikle yatarak aldığınız tetkik ve tedaviler, ameliyatlar, rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri ve yapay organ ve ambulans gibi pek çok hizmete hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Yalnız burada bir hususa dikkat etmelisiniz. Bu teminat ancak sigorta poliçesi yapıldıktan 3 ay sonra etkinleşiyor. Buna dikkat edin ve gereksiz masraf ödemeyin.

Ayakta tedavi teminatı

Yatsanız bile tedaviniz 24 saatten az ise buna ayakta tedavi sağlık hizmeti denir. Bu hizmetlere muayene, teşhis ve tedavi, tetkik ve tahlil gibi hizmetler girer. Tamamlayıcı sağlık sigortası bu tedavi türü için de SGK farklarını öder. Fakat burada ne yazık ki bazı sınırlar vardır. Örneğin doktor muayenesi 10 kere ile sınırlandırılabilir.

Fizik tedavi hizmetler için de 15-60 seans gibi bir sınırlama konulabilir. Aynı hekime 10 gün içinde yeniden muayene olursanız bu tek muayene sayılır. Fakat başka hekime muayene olursanız bu farklı bir muayene sayılacaktır. Muayene ile birlikte yapılan tetkik ve tedaviler muayene içinde sayılır. 

Doğum teminatı

Doğum teminatı için ek bir prim ödemeniz gerekir. Bu teminattan yararlanmanız için de belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu teminat gerek gebelik dönemi masrafları gerek ise doğum masraflarını karşılar. Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatından yararlanarak doğum sürecini güvenli bir şekilde ve hiçbir masraf ödemeden özel hastanelerin imkânlarından yararlanarak geçirebilirsiniz.

Ücretsiz ek teminatlar

Bu teminatlar standart sigorta poliçesinde yer almazlar. Sigorta şirketleri bu teminatları ayrı bir pirim almadan ek teminat olarak öngörebilirler. Bunlardan yararlanma da bir sınıra tabidir. Aşağıdaki sağlık hizmetleri ücretsiz ek teminatı olarak sunulabilir.

 • Ambulans hizmetleri
 • Diş tedavisi hizmetleri
 • Psikolog, diyetisyen, check-up hizmetleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası teminat dışı durumlar

 • Mücbir sebepler
 • Suç faaliyetleri
 • Sigortalının kasten kendini tehlikeye atması
 • Terör ile mücadele kanunundan kaynaklanan durumlar
 • İntihar
 • Genel sağlık sigortanızın olmaması
 • Sigorta yaptırmadan önce tedavi olduğunuz ve iyileştiğiniz bir hastalığın yenilenmesi
 • SGK’ın vermediği sağlık hizmetleri
 • Limiti dolan sağlık hizmetleri
 • Diş tedavi hizmetleri
 • Herkesten devlet tarafından alınan 15 TL’lik katkı payı.
 • Gözlük ile ilgili masraflar

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları neye göre değişir ?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları kişinin yaşı,cinsiyeti ve yaşadığı ile göre değişir. Sadece yatarak tedavi teminatı ya da bu teminat ile birlikte ayakta tedavi teminatı satın alabilirsiniz. Sadece yatarak tedavi hizmeti satın alırsanız ortalama olarak 300-700 TL gibi bir fiyat çıkabilir. Her iki tedavi teminatına da satın alırsanız ortalama olarak 900-1800 TL gibi bir fiyat çıkar.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası prim hesaplama nasıl yapılır ?
Tamamlayıcı sağlık sigortası prim hesaplama nasıl yapılır ?

Bu sigortayı hesaplamada bazı faktörler vardır. Bunlar, hangi teminat türünü satın aldığınız (sadece yatarak tedavi ya da hem yatarak tedavi hem de ayakta tedavi), yaş, cinsiyet ve ikamet edilen ildir.

Bu faktörlere bağlı olarak her kişi için ayrı bir prim çıkacaktır. Örneğin ; X sigorta şirketi 100 hastane ile anlaşması varken Y sigorta şirketi 150 adet hastane ile anlaşmalı oluyor bu tür farklılıklarda sigorta prim hesaplamarında farklılık oluşturmaktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili sıkça sorulan sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl işler?

SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) sağlık hizmetleri ve malzeme fiyatlarının hastalara uygulanma esaslarını belirler. Bunun sayesinde verilen her sağlık hizmetinin fiyatı ayrı ayrı hesaplanır. Belirlenen bu ücretler içinde katkı payı ve ilave ücretler de vardır. Katkı payını herkes ödemek zorundadır.

İlave ücretler için ise özel hastanelere bunları iki katına çıkarma yetkisi verilmiştir. Bundan dolayı SGK sigortanız olsa bile özel hastaneye gittiğinde bir fark ödemek zorunda kalırsınız. Tamamlayıcı sağlık sigortası burada devreye girer. Belirli bir prim karşılığı belirli şartlar altında bu farkı üstenir.

Kimler tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir?

80 yaşına kadar her kişi bu sigortadan yararlanabilir ancak yaş kıstası sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Fakat bu sigortadan yararlanma için en az genel sağlık sigortası olmak üzere SGK’ya bağlı bir sigortaya sahip olunması gerekir. Çocuklar genel sağlık sigortası çatısı altında oldukları için bunların ayrıca bir genel sağlık sigortası yaptırmanıza gerek yoktur.

Yabancılar ise eğer aktif bir SGK sigortaları var ise bu sigortayı yaptırabilirler. Özel sağlık sigortası sahipler ise genel sağlık sigortasına sahip olma şartına tabi olmadan bu sigortayı yaptırabilirler. Bu iki sigortaya birlikte sahip olmak size bazı alternatifler sağlayacaktır. Örneğin, özel sağlık sigortasında hasarsızlık indirimi imkânı vardır. Bu indirimi bozmamak adına ayakta tedavi sağlık hizmetleri, tamamlayıcı sağlık sigortasına tazmin ettirilebilir. Bazı kişiler sadece yurtdışı tedavi masraflarını özel sağlık sigortasına ödetmeyi tercih edebilir. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar, hangi yaş aralıkları teminat altındadır merak ediyorsanız sağlık danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası diyetisyeni kapsar mı?
Tamamlayıcı sağlık sigortası diyetisyeni kapsar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası diyetisyeni kapsar mı?

Diyetisyene ödenecek masraflar tamamlayıcı sağlık sigortası ana teminatları içinde değildir. Bazı sigorta şirketleri bu masrafları ücretsiz ek teminatlar karşılığında karşılayabilir. Fakat bu karşılama oldukça sınırlıdır (genellikle bir kez). Bazı sigorta şirketleri ise diyetisyen masraflarının belirli bir yüzdesini karşılayabilmektedirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortası burun ameliyatını karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında burun estetiği tamamen teminat dışıdır. Burun ameliyatının zorunlu olması ve estetik ameliyat sayılmaması durumunda bunun masraflarının karşılanması söz konusu olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında bekleme süreleri ne kadardır?

Bazı sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigorta poliçesi düzenleme tarihinden başlayan bazı bekleme süreleri öngörülmüştür. Tamamlayıcı sağlık sigortasında öngörülen bekleme süresi genelikle 3 aydır. Bununla birlikte bazı şirketleri daha az bekleme süreleri belirleyebilmektedirler. Hatta hiç bekleme süresi öngörmeyen sigorta şirketleri bile vardır. Fakat sigorta şirketlerin büyük çoğunluğu bu süreyi uygular.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerlidir?

Bu sigorta sadece hem SGK hem de poliçeyi yaptırdığınız sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde geçerlidir. Sigorta poliçenizin hangi hastanelerde geçerli olduğunu sigorta şirketinizden öğrenebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir