Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

24 Aralık 2020

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında çeşitli prim ödeme yöntemleri vardır. Prim, sigorta şirketine ödemek zorunda olduğumuz sigorta ücretidir ve sigorta sözleşmesini temel unsurlarından birisidir. Kural olarak prim peşin ödenir. Fakat sigorta şirketleri taksit ile ödeme imkânı da sunmaktadırlar. Bu durumda primin ilk taksitinin peşin ödememiz gerekir.

Sigorta primlerini ödemezsek çeşitli yaptırımlara maruz kalabiliriz. Bu yaptırımlardan ikisini şu şekilde sayabilirim.

  • Prim ödenmediği zaman sigorta şirketinin kanuni olarak hiçbir yükümlülüğü kalmaz. Yani, farkında olmadan örneğin primin ilk taksitini yatırmazsanız sigorta şirketi özel sağlık kurumundaki fark ücretini ödemek zorunda değildir. Bu durum size mağduriyetlere yol açabilir.
  • Tamamlayıcı sigorta poliçeniz iptal olma riski altına girer.

Bundan dolayı, istenmedik sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için tamamlayıcı sağlık sigortası prim ödeme yöntemlerini iyi bilmeli ve en azından ilk prim taksitinin ödendiğinden emin olmalıyız. O halde, tamamlayıcı sağlık sigortası prim ödeme yöntemleri nelerdir? İşte cevabı.

Tamamlayıcı sağlık sigortası priminin peşin ödenmesi esastır. Fakat sigorta şirketiniz size taksit imkânı sağlayarak bir kolaylık yapar. Bunun sonucu priminiz kanuni taksit miktarı kadar taksitlere bölünür. Fakat yukarıda belirtiğim sorunlarla karşılaşmamak için ilk taksitin peşin ödenmesi gerekir. Sigorta şirketleri kredi kartıyla ödemeyi kabul etmekte ve primleri taksitle ödemeye izin vermektedir. Ödeme için Türkiye’de yerleşik tüm bankların kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Taksitini Ödemezsem Ne Olur?

Bu durumda borcumuzu yerine getirmemiş oluruz. Sigorta sözleşmesini ihlal ederiz. Artık sigorta şirketin sigorta poliçesini iptal etme hakkı olur. Poliçemizin iptal edilme riskiyle karşı karşıya kalır.

Kredi Kartına Taksitlendirme İşlemini Kim Yapar?
Kredi Kartına Taksitlendirme İşlemini Kim Yapar?

Kredi Kartına Taksitlendirme İşlemini Kim Yapar?

Burada size iki seçenek sunulur. Birinci seçenekte prim kredi kartı limitinizi etkileyecek şekilde çekilir. Bu durumda sigorta şirketinin primi ödemesiyle ilgili sizinle bir işi kalmamıştır. Muhatabı artık bankadır. Prim borcunuz ödenmiş sayılır. Taksitlerin vadesi gelince sigorta şirketine değil bankaya karşı borçlu olursunuz.

İkinci seçenekte ise sigorta şirketi kredi kartı limitinizi etkilemeden çekim yapar. Bu durumda, sigorta şirketini sizi taksitlendirmiştir. Şirket, kredi kartı bilgilerinizi sistemine kaydeder ve taksitin vadesi gelince çekim yapar. Bu seçenekte kredi kartınızda yeteri limit olup olmadığında emin olmalısınız. Çünkü sigorta şirketi kredi kartınızdan taksit bedelini tahsil edemezse taksiti ödememiş sayılırsınız. Sonuç olarak da yukarıdaki yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primi Ödemesi İki Farklı Kredi Kartı Kullanılarak Yapılabilir mi?

Özel sağlık sigortasındaki kural tek kredi kartıyla ödeme yapılmasıdır. Fakat sigorta şirketiniz birden fazla kredi kartıyla ödeme imkânı verebilir. Bu hususta sigorta şirketiniz veya sigorta acenteniz ile iletişime geçerek böyle bir imkânın olup olmadığını sormanız iyi olur.

Sigorta Primlerimi Kredi Kartı ile Taksitlendirdim. Fakat Yıl İçinde Taksit Ödemeler için Faklı Bir Kart Kullanmak İstiyorum. Bu Mümkün müdür?

Yıl içeresinde kredi kartınızı değiştirmek pekâlâ mümkündür. Hatta bu konuda sigorta şirketleri bir sınırlama koymaz. Sonuç olarak, isteğiniz kadar kredi kartı değiştirme imkânına sahip olursunuz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primleri Taksitlerinde bir Gecikme Yaşadım. Bunları Geriye Dönük Ödeyebilir miyim?

Size tavsiyem tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinizi asla geciktirmemeniz. Çünkü prim ödemesini 45 gün geciktirdiğinizde sigorta poliçenizi iptal olur. Bu ise tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanamayacağınız ve önceki ödediğiniz primlerin boşa gitmesi anlamına gelir. Diğer taraftan, prim ödemelerinde 45 gün bir gecikme olmamışsa geciken primlerinizi geriye dönük ödeyebilirsiniz.

Prim Taksiti Kredi Kartımdan Çekilmedi, Bu Durumda Ne Olur?

Aslında kredi kartınızda blokeli çekim yapıldığında böyle bir risk mevcut değildir. Bloke olmadan çekim yapıldığında sigorta şirketi vade tarihini sisteme kaydeder ve bu tarih gelince çekimi yapar. Eğer kredi kartınızda yeteri bakiye yoksa taksit kredi kartınızdan çekilemez. Böylelikle sigorta sözleşmesine aykırı davranmış olur sigorta şirketini de sigorta poliçesini iptal etme hakkı verirsiniz. Eğer ödeme süresi 45 günü geçerse de poliçe iptal olur. Tüm bu risklerden karşı karşıya kalmamak için kredi kartınızda yeterli bakiye olup olmadığını ve sigorta prim taksitin çekilip çekilmediğini sık sık kontrol etmeniz iyi olur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ödemeleri için Havale Yapılır mı?

Sigorta şirketleri, primleri taksitli ödeme durumunda havale yapma imkânı veremiyorlar. Sadece sigorta primini peşin olarak öderseniz tamamlayıcı sağlık sigortası primleri için havale yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Sahip Olduğumda Özel Sağlık Kurumlarına Hiçbir Ücret Ödemez miyim?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Sahip Olduğumda Özel Sağlık Kurumlarına Hiçbir Ücret Ödemez miyim?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Sahip Olduğumda Özel Sağlık Kurumlarına Hiçbir Ücret Ödemez miyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerdeki fark ücretini karşılayarak size hiçbir ücret ödetmez. Fakat 15 TL tutarında bir katkı payı var. Kanunen zorunlu olan bu katkı payını hastaneye giriş yapan herkesin ödemesi gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortanız olduğunda siz de sadece bu katkı payını ödersiniz.

Size bir daha hatırlatmak istiyorum. Eğer tamamlayıcı sağlık sigorta priminizi kredi kartınız ile blokeli olarak taksitlendirmişseniz, primlerin ödendiğini kontrol etmeyi unutmayın. Size tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarıyla keyifli günler dilerim.

Sıkça sorular sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortası primlerini etkileyen faktörler nelerdir?

  • Sigorta teminatı
  • Yaş ve cinsiyet
  • İkamet edilen il
  • Sigorta poliçesi özel şartları

Tamamlayıcı sağlık sigortası priminin farklı çıkmasının sebebi ne olabilir?

Sigortanın  teminatı primin farklı çıkmasına  neden olur. Tamamlayıcı sağlık sigortasını sadece yatarak tedavi ya da yatarak tedavi + ayakta tedavi şeklinde alabilirsiniz. Alacağınız bu farklı teminatlara göre farklı primler çıkacaktır. Ayrıca, farklı sigorta şirketleri aynı teminata farklı fiyat teklif edebilirl.

Sadece 700-800 TL bir prim ödeyerek özel hastanelerde hiçbir ücret ödemeyeceğimi söylüyorlar. Bu doğru mudur?

Yukarıdaki ücret tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatı ücretidir. Bu teminata sahip olursanız yatarak tedavi fark ücretiniz limitsiz olarak karşılanacaktır. Bu teminata bir de ayakta tedavi teminatını eklerseniz 2000-3000 TL gibi bir prim ödersiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir