Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nasıl Alınır ?

18 Ocak 2021

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nasıl Alınır ?

Tamamlayıcı Sağlık Vergi İndirim hakkında bilginiz yoksa bu yazı tam da size göre mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Özel Sağlık ya da Tamamlayıcı Sağlık sigortası için ödediğiniz primleri, aylık brüt maaşınız %15’ini aşmaması şartı ile vergi iadesi olarak geri alma imkanınız bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımınız devamına göz atın.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Gelir Vergisinden Düşülür mü? Vergi İadesi Kimler Alabilir?

Özel Sağlık ya da Tamamlayıcı Sağlık sigortası gelir vergi indirimden , gelir vergisi ödemekle yükümlü tüm vatandaşlar faydalanabilir.

Özel Sektörde Ücretli Çalışanlar için Vergi İndirimi Oranı Nedir ?

Eğer bordro ile maaş alıyorsanız, vergi indirimden faydalanabilmeniz için sağlık sigortası için ödediğiniz primi gösteren makbuzu veya banka dekontunu işyerinizde ki ilgili İnsan Kaynakları veya muhasebe departmanlarına verebilirsiniz. İşyerinizde ilgili departmanınız bu kaydı yaptıktan sonra  poliçeniz için ödediğiniz primin %15’ini vergi iadesi olarak geri alabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası vergi iadesi almanız için dikkat edilmesi gerek bazı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekildedir;

  • Özel Sağlık veya Tamamlayıcı Sağlık ödemenizi peşin ya da taksit fark etmez sigortacının verdiği makbuzu ilgili departmana vermeyi unutmayın.
  • Eğer sigortanızı kredi kartına blokeli olarak taksitlendirdi iseniz sigortacınızdan kredi kartı çekim talimatını gösteren belgeyi almayı unutmamalı ve belgeyi ilgili departmanı vermeyi aksatmamalısınız.
  • Eğer kredi kartına blokesiz bir taksit yaptırdı iseniz ,her ay ödemenin yapıldığına dair ilgili makbuzu Muhase be ya da insan kaynakları departmanına iletmeniz gerekmektedir.
  • Vergi geri ödemesi almanız için mutlaka sigorta primini düzenli ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödemelerinizi düzenli yapmasanız vergi geri iadesinden faydalanamazsınız.

Normal şartlarda şirketinizin ilgili departmanı brüt maaşınızdan olan SGK kesintilerini düştükten sonra gelir vergisi stopajı hesaplanmaktadır. Sağlık sigortası vergi iadesinden faydalandığınız takdirde brüt maaşınızdan , ödediğiniz Özel veya Tamamlayıcı Sağlık sigortası primi ya taksit tutarı kadar düşürülme yapılır. Bu durumda vergi matrahınız düşeceğinden daha az stopaj ödemiş olursunuz.

 

Serbest Meslek Grubu İçin Tamamlayıcı Sağlık Vergi İndirimi Nedir?

Serbest Meslek grubuna dahil olan kişiler tanımlı bir maaş dışında gelir elde edenlerdir. Bu kategoride yer alan kişiler gelir vergi beyannamesini  verdikten sonra muhasebe kaydı yaptırırsa  vergi iadesi alabilirler. Beyan ettikleri gelirin %15’i kadar sağlık sigortası vergi indirimden faydalanabilirler. Düzenli ücret geliri olan kişiler ise beyanname vermeseler dahi bu indirimden faydalanabilmektedirler.

Devlet Memurları için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi

Diğer bir meslek grubumuzda Kamu görevlileridir. Kamu görevlileri de Özel ve Tamamlayıcı sağlık vergi indirimden faydalanabilirler. Sigorta poliçeleri ile ilgili ödemeye ait olan vergi makbuzlarınızı çalıştığı kurumda ki mutemete ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kamu görevlilerin dikkat etmesi gereken tek husus , sigorta ettiren yani primi ödeyen kişi kimse  indirim o kişinin maaşını esas alarak uygulanacaktır.

Aile grup sağlık sigortası yapıldığında vergi iadesini kim alır?
Aile grup sağlık sigortası yapıldığında vergi iadesini kim alır?

Aile grup sağlık sigortası yapıldığında vergi iadesini kim alır?

Kendiniz, eşiniz ya da 18 yaşını aşmamış çocuklarınız için Özel veya Tamamlayıcı sağlık sigortası primlerinizi %15’inede kadar vergi iadesi olarak geri alabiliyorsunuz. Eğer çocuğunuz öğrenci ve 25 yaşını aşmadı ise çocuğunuz için  ödediğiniz primden de vergi iadesi alma imkanınız bulunuyor.

Aileniz için sigorta yaptırıyorsunuz (eş ve çocuklar) sigortayı ödeyecek kişi siz olduğunuzdan yani sigorta ettiren kişi vergi indirimden faydalanabilir. Vergi iadesi alacak kişi poliçede sigortalı olmak zorundalığı yoktur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Her ay sağlık sigortası için ödediğiniz prim miktarı o ay  elde edeceğiniz brüt maaşınızdan %15’inden fazla olmamalı ve o yıl için geçerli olan asgari ücret tutarını geçmemelidir. Eğer belirtilen durumlar dışında maaşınızı aşarsa vergi indirim matrahından faydalanamazsınız yani ödediğiniz primler düşmez.  Örnek olarak 4000 tl brüt maaş ile çalışan bir vatandaş 600 TL’den fazla gelir vergi iadesi  alamaz.

 

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir