Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Dikkat Etmeniz Gereken 12 Teminat

23 Aralık 2020

author:

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Dikkat Etmeniz Gereken 12 Teminat

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyim sorusunu bu yazıda ayrıntısıyla cevaplandıracağız.

Devir artık tasarruf devri. Tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırırken de tasarruf  etmek aslında herkesin hakkı. Tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini iyi bilirsek belirli bir oranda tasarruf etmiş oluruz. Çünkü sigorta şirketleri belirli zamanlarda diğerlerine nazaran çok cazip primler, teminatlar önerebiliyorlar. Bunları kaçırmak istemezsiniz değil mi?

Bu konuda size yardımcı olabilmek için konuyu derinlemesine araştırdım ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini dilim döndüğünce anlattım. İşte tamamlayıcı sağlık sigortasını yaptırırken dikkat etmeniz gerek hususlar.

Sigorta Teminatı
Sigorta Teminatı

1-) Sigorta Teminatı

Evet, öncelikle sigorta poliçesinin teminatlarına bakmalısınız. Burada iki seçeneğiniz var: sadece yatarak tedavi teminatı ya da yatarak tedavi + ayakta tedavi teminatı. Seçeceğiniz teminata göre farklı primler çıkacaktır. Her iki teminatı seçtiğinizde iki kat kadar fazla prim öderseniz. Yatarak tedavi teminatı için limit sınırsızdır. Ayakta tedavi teminatı için ise şirketler  farklı limitler verebilir. Bir şirket yılda 8 kez muayene hakkı verirken diğeri 10 kez verebilir. Daha fazla ayakta tedavi teminatı limiti veren şirketi seçerek bir avantaj elde edebilirsiniz.

2-) Bekleme Süreleri

Yatarak tedavi teminatında, poliçeyi yaptırdıktan sonra sigortadan hemen faydalanmaya başlanmaz. Bunun için belirli süre beklemeniz gerekir. Bu süreye bekleme süresi denir. Bu süre ortalama olarak 3 aydır. Fakat farklı hastalıklar için farklı bekleme süreleri olabilir. Bundan dolayı, sigorta poliçesinin bekleme süresi ile ilgili bölümlerini iyi okuyun ve sigortacınıza bunu sorun.

3-) Sigorta Muafiyetleri

Muafiyet, sigorta poliçesinin ödemediği durumlardır. Örneğin, tamamlayıcı sağlık sigortası ilaç ya da gözlük masraflarını ödemez. Bazı hastalıklar da muafiyet kapsamında olabilir. Bundan dolayı, sigortanızı kullanmak zorunda olduğunuzda bir sürpriz ile karşılaşmamak için muafiyetleri iyi bilmelisiniz.

4-) Ek Hizmetler ve Güvenceler

Sigorta şirketleri müşterilerine farklı ek hizmetler ve ek güvenceler sunabiliyor. Örneğin, size yılda bir kez diş bakım, diyetisyen, check-up ya da psikolojik destek hizmetleri verebiliyor. Sigorta poliçenizi yaptırırken bu ek hizmetler ve güvencelerin neler olduğunu öğrenmelisiniz. Böylelikle, sigorta şirketi tarafından size verilen bu haklardan yararlanmayı ihmal etmemiş olursunuz.

Kaç Kişiyi Ekleyebiliyorum?
Kaç Kişiyi Ekleyebiliyorum?

5-) Kaç Kişiyi Ekleyebiliyorum?

Sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlık sigortası için aile paketleri sunabiliyor. Burada size belirli bir indirim uyguluyor. Sigorta poliçesini yaptırırken sigorta şirketinin size böyle bir imkânı verip vermediğine dikkat etmelisiniz. Aile paketinin kaç kişiyi kapsadığını ve tüm çocuklarınızı dâhil edip etmediğin öğrenmelisiniz.

6-) Sigorta Poliçesi Doğum Teminatı Veriyor mu? Veriyorsa Hangi Teminatları Kapsıyor?

Doğun teminatı ek bir teminattır. Bu teminata sahip olabilmek için yatarak tedavi + ayakta tedavi + doğum teminatlarını birlikte satın almalısınız. Doğum teminatı sadece doğum ve doğum sonrası masrafları karışılar. Doğum öncesi muayene ve tetkikler ayakta tedavi teminatı kapsamında belirli bir limit ile karşılanır. Bu noktada, sigorta şirketlerinin çok farklı uygulamaları olabiliyor. Burada dikkat edeceğiniz en önemli husus bekleme süresi. Genelde 12 ay bekleme süresi oluyor. Fakat bazı şirketler bekleme süresi öngörmüyor. Böyle bir şirketin poliçesini satın almak sizin için daha avantajlı olacaktır. Başka bir husus ise şirketin doğum sonrası vereceği sağlık hizmetleri. Bazı şirketler doğum sonrası sadece ilk muayene için teminat verirken bazıları ise aşı ve diğer tetkik ve tedaviler için teminatlar verebiliyor.

7-) Kovid-19 Tedavi Masraflarını Karşılıyor mu?

Hepimizin bu sıkıntıyı yaşadığı şu günlerde tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizi yapan sigorta şirketinin yanımızda olmasını isteriz. Vaka sayısının çokluğundan dolayı kamu hastanelerde tedavi oldukça sıkıntılı. Özel sağlık kurumlarında ise bu tedavi için astronomik rakamlar çıkarıyorlar. Bundan dolayı bu süreçte poliçenizi yaptırırken bunun Kovid-19 tedavi masraflarını karşılayıp karşılamadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

😎 Prim, Verilen Teminata Göre Cazip mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında çok fazla teminat türü bulunmaktadır ve sigorta poliçeniz çok çeşitli teminatlar içerebilir. Poliçenin primi cazip olsa da bu, yeterli teminatı içermeyebilir. Size cazip bir sigorta poliçesi teklifi yapıldığında teminatlarını gözden geçirin. Diğer şirketlerin teminatlarıyla karşılaştırın. Eğer bu teklif yeteri kadar teminat içeriyorsa caziptir. Bazı teminatları poliçe dışında bırakıyorsa cazipliği sadece görünüştedir.

9-) Anlaşmalı Olunan Hastaneler Ağı ve Bu Hastanelerin Niteliği

Tamamlayıcı sağlık sigortanız var ama sigorta şirketiniz anlaşmalı olduğu özel sağlık kurumu oldukça sınırlı. Bu durumu hiçbiriniz istemezseniz. Bundan dolayı poliçenizi yaptırırken şirketin anlaşmalı hastaneler ağını sorun ve bunun bir listesine isteyin. Diğer taraftan, anlaşmalı hastaneler arasında nitelikli hastanelerin olması da oldukça önemli.

Sigorta Poliçesi Diş Tedavisini Karşılıyor mu?
Sigorta Poliçesi Diş Tedavisini Karşılıyor mu?

10) Sigorta Poliçesi Diş Tedavisini Karşılıyor mu?

Tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisini karşılamaz. Fakat bazı şirketler yılda bir kere dış bakımı ek hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak faydanıza olacaktır.

11-) Hasarsızlık İndirimi Uyguluyor mu?

Hasarsızlık indirimi sayesinde, poliçenizi yenilediğinizde % 5-% 10 daha az prim öderseniz. Tamamlayıcı sağlık sigortasında % 50 az poliçe kullanımı olması durumunda hasarsızlık indirimi uygulanabiliyor. Hasarsızlık indirimi tüm şirketlerin uyguladığı bir uygulama değil. Bundan dolayı, poliçenizi yaptırırken bunu kontrol etmeniz iyi olacaktır.

12-) Ömür Boyu Yenileme Garantisi Veriyor mu?

Ömür boyu yenileme garantisi niçin önemli? Olmasını asla istemeyiz ama bazı hastalıkların tedavisi yıllarca sürebiliyor. Bu durumda, tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olmak özel hastane imkânlarından yararlanmak için gerekli. Fakat sigorta şirketleri uzun süren bu hastalığı riskli görüp, tamamlayıcı sağlık sigortasını yapmak istemiyorlar. Böyle bir hastalık riskine karşı ömür boyu yenileme garantisine sahip olmak önemli. Bazı şirketler, ara vermeden 3 yıl sigorta yaptıran müşterilerine bu garantiyi verebiliyor. Bu yüzden, poliçenizin bu garantiye sahip olup olmadığından emin olun.

En uygun tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi almak için bu adresi takip edebilirsiniz.

Yabancı ülke vatandaşıyım, Türkiye’de SGK’lı olarak çalışıyorum. tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alabilir miyim?

Aktif SGK’sı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. SGK’nız olduğu için yaptırabilirsiniz.

Öğrenciyim, ebeveynlerim üzerinden sigortadan faydalanıyorum. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi satın alabilir miyim?

Anneniz/babanıza ait olsa bile aktif SGK’nız olduğu için yaptırabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yatarak tedavi teminatı için 3 aylık bir bekleme süresi öngörülür. Ayakta tedavi teminatı için ilk primin ödemesi ile başlar.  

Aldığınız tedaviyi ve sağlık hizmetlerini ispatlayan belgelere sigorta şirketine ibraz etmelisiniz.

Bazı sigorta şirketleri % 5 veya % 10 gibi bir indirim uygulayabilir

Aktif SGK’sı olan herkes yaptırabilir. Fakat çoğu sigorta şirketi sigorta yaptırmayı 60 yaş ile sınırlandırmaktadırlar.

Ettirebilirsiniz. Geçen süreye göre size prim iadesi yapılır.

GK’nız aktif olduğu sürece sigortadan yararlanmaya devam ederseniz. Emekli olunca da poliçe iptal olmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sadece yurtiçinde geçerlidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası gelecekte çıkabilecek hastalık riskine karşı yapılır. Bundan dolayı, mevcut hastalıklarınızı ödemez.

İlaç masraflarınızı SGK öder. Bir fark oluşursa bunu siz ödemek zorundasınız.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir